İhtişama düşkün bir yapım var!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Benim ihtişama düşkün bir yapım var. Bir gelinin aksesuarları ve gelinliği ile görkemli ve gösterişli olması gerektiğini düşünüyorum” 

 

Aslı Kongel Moda Evi’nin sahibi, modacı Aslı Kongel ile oldukça keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Aslı Kongel “Gelinlik seçiminde asla göz ardı edilmemesi gereken modadan daha önemli şeyler vardır.  Düğünün tarihi, mekânı her zaman düşünülmelidir.  Sade gelinlik her ne kadar moda olsa da İhtişamlı bir mekânda düzenlenen düğünde sade gelinlik kullanımı gelini tamamen gölgede bırakır.” dedi.

 

 

-Aslı Hanım röportajımıza kısaca sizi tanıyarak başlayabilir miyiz?

 

1985 doğumluyum. Yaklaşık on senedir “özel dikim gelinlik” alanında faaliyet gösteriyorum. Altı senedir de kendi atölyemde “özel dikim gelinlik” hizmeti veriyorum. Moda tasarım mezunuyum.

 

-Aslı Kongel Moda Evi’nin kurulum süreci nasıl gelişti?

 

Ben bu işe ilk olarak küçük bir atölyede başladım. Sonraki aşamada Nişantaşı’nda bir atölye açtık. Gelinlik üretiminin yanı sıra düğün aşamasında gelinin ihtiyaç duyduğu; nişanlık, kına gecesi elbisesi gibi tüm kıyafetleri gelen talep doğrultusunda dikiyoruz. Ancak bir demirin neresine vurursanız orası aşınırmış ya. Benim de o aşınan noktam gelinlik…

 

– Peki gelinlik üretim süreci nasıl bir süreç?

 

Gelinlik elzem bir ihtiyaç ve insanların hayatlarının dönüm noktası olan günün elbisesi olduğu için özveri isteyen bir iş… Abiye tasarımı yaparken, düz bir kumaştan çalışıp, üzerine bir kaç taş koyup yeni moda diyerek satabilirsiniz. Fakat gelinlikte böyle bir şey söz konusu değil. Çünkü müşterinin hayalinde en ince ayrıntısına kadar düşündüğü bir gelinlik var ve bu hayali bire bir hayata geçirmek büyük emek istiyor.

 

Bu aşamada öncelikle müşterim ile diyalog kurup hayalindeki gelinliği somutlaştırıyorum. Sonrasında ise atölyedeki arkadaşlarımla birlikte çalışmalara başlıyoruz.

 

-Her genç kızın çocukluğundan beri hayalini kurduğu büyülü elbisenin mimarı olmak nasıl bir duygu?

 

Gelinlik yapımı çok zor bir süreç. Ancak tüm emeklerimizin sonucunda ortaya gerçekten de güzel işler çıkıyor. Gelinliğin teslim aşamasında gelinin buradan mutlulukla çıkması ise paha biçilemez bir duygu…

 

Bir de yapılan gelinlik düğün aşamasında 300-400 kişinin önüne çıkıyor. Bu aşamada gelinlik tasarımcısını temsil ettiği için aslına bakarsanız tek kişilik bir defile olarak da nitelendirilebilir.

 

IMG_4968

 

-Dünyaca ünlü tasarımcıların 2015 koleksiyonlarında Türk gelin adayları tarafından pek tercih edilmeyen A kesim, dar kesim ve sade gelinlik modelleri görüyoruz. Sizce gelinlik seçimlerinde moda kavramının önemi nedir?

 

Dünyaca ünlü modacılar daha sade gelinliklere yöneldi evet.  Ancak gelinlik seçiminde asla göz ardı edilmemesi gereken modadan daha önemli şeyler vardır.  Düğünün tarihi, mekânı her zaman düşünülmelidir.  Sade gelinlik her ne kadar moda olsa da İhtişamlı bir mekânda düzenlenen düğünde sade gelinlik kullanımı gelini tamamen gölgede bırakır.

 

Gelinin fizik yapısı ve gelin-damat arasındaki fiziksel uyuma da mutlaka dikkat edilmelidir.  Bazen gelin damattan daha yapılı olabiliyor. Bu geline bir de prenses gelinlik giydirdiğinizde damat tamamen yok oluyor.  Veya damadın daha yapılı olduğu durumlarda dar kesim bir gelinlik seçimi yine uyumsuzluğa neden olabiliyor…

 

-2015 yılının gelinlik trendi ne olacak? Gelin adayları 2015 yılında Aslı Kongel Moda Evi’nde nasıl gelinlikler görecek?

 

Bu yıl çok sade gelinliklerin yanı sıra oldukça gösterişli gelinlikleri de göreceğiz. Mesela Elie Saab’ın bu yıl ki koleksiyonunda abartı etekler, aşırı duvaklar, uzun kuyruklar ön planda…

 

Benim ihtişama düşkün bir yapım var. Bir gelinin aksesuarları ve gelinliği ile görkemli ve gösterişli olması gerektiğini düşünüyorum. 2015 abiye koleksiyonları çok görkemli olması nedeniyle sade bir gelinliği rahatlıkla bastırabilecek nitelikte. Bu nedenle bence gelinin sadelik adına çok gösterişsiz bir gelinlik giymesi uygun olmayabilir.

 

.-Gelinliklerin olmazsa olmazı aksesuarlardır. Sizce gelinler, seçtikleri gelinlik modeline göre nasıl aksesuarlar tercih etmeli?

 

Gelinlikler sadeleştikçe aksesuarlar ihtişam kazanıyor diyebilirim. Saç aksesuarı olarak değerlendirecek olursak artık klasik prenses taçları demode oldu. Bunların yerine tamamen el yapımı, kristal ve incilerden oluşan daha zarif aksesuarlar kullanılıyor. Çok yoğun işlemeden az işlemeye inen duvaklarda gelinliğe bambaşka bir hava katıyor.

 

-Hedefleriniz hakkında neler söylemek istersiniz?

 

Hollanda ve Almanya başta olmak üzere yurtdışında çok sayıda müşterim var. Bu anlamda ilk hedefim yurt dışında şubeleşme çalışması yapmak.

Yorumlar kapalı.