Avrupa’nın en muhteşem manzaralarından birine sahip olan şehri Napoli…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kıyı köylerinden herhangi birinde muhteşem atmosferi hissedebilirsiniz.

 

 

Napoli hakkında duyduğunuz her şeyi unutun ve Avrupa’nın en muhteşem ve en güzel manzaralarından birine sahip olan şehrinin tadını çıkartmaya hazır olun. İtalya‘nın bu Akdeniz şehrinden Amalfi kıyılarına yada Capri adasına bakmak sanki bir resmin gerçeğe dönüşmesine benziyor. Bu muhteşem şehirde kalmalı ve Pompeii’nin muhteşem tarihini görmeniz gerekiyor.

Bu kıyı köylerinden herhangi birinde muhteşem atmosferi hissedebilirsiniz. Derin mavi denizi yada Vesuvius yanardağının görkemi sizi bambaşka bir dünyaya götürecek. Pizza’yı bir de doğduğu yerde tadın ve İtalya’nın en güzel otel ve restoranlarını deneyin.

Napoli-Gezi-

 

Venedik’in büyülü ortamı, Milan’ın kozmopolit yapısı yada Roma’nın müzeye benzeyen görüntüsü gibi olmasa da Napoli kendi içindekilerle İtalya’nın gerçek ruhunu yansıtıyor ve hem heyecan hem sofistik bir hayat arayanları bir arada toplamayı başarıyor.

Şehirde dolaşım çok kolay ama yoğun saatlerde sabrınızın sınırlarını zorlayabilirsiniz. İtilip kakılmak istemiyorsanız o saatlerde otobüsü tercih etmeyin. Bunun yerine 1 yada 4 numaralı tramvayı yada metroyu tercih edebilirsiniz.

Eğer tek bir yer gezmeye vaktiniz varsa onu mutlaka Ulusal Arkeoloji Müzesinde değerlendirin. Dünyanın en zengin arkeolojik koleksiyonlarından birine sahip. Bu bina eskiden savaş okulu daha sonrasında da üniversite olarak kullanıldı fakat 1777 yılında bir müzeye çevrildi ve içerisinde muhteşem mozaik ve heykelleri görebilirsiniz. Aralarında yıllarca halka açılmayan birçok eseri görmekte mümkün.

Ulusal-Arkeoloji-Muzesi-Napoli

Castel Nuovo şehrin tam kalbinde bulunuyor. Volkanik taşlar ve beyaz mermer bir kemerden yapılan kale şehrin ikonu halinde. Adını Türkçe’ye “Yeni Kale” olarak çevirebileceğim kale şehir merkezinde yer alıyor. Piazza Municipio ve belediye binasının karşısına denk gelen askeri yapını yapımına 1279 yılında başlanmış. Fransız mimarların gözetiminde 1282 yılında tamamlanan ve günümüzde hala kullanılan kalenin girişine 1470 yılında yapılan zafer kapısı en çok ilgi çeken noktasını oluşturuyor.

Castel-Nuovo-Napoli

 

Palazzo Reale ise şehrin en büyük bölgesinde bulunuyor. 1600 yılında yapılan bina 1946 yılına kadar kraliyet evi olarak kullanıldı ve neo-klasik San Francesco Di Paolo bazilikasıyla karşı karşıya. Buradan Teatro San Carlo’ya, yani şehrin ve Avrupa’nın en önemli meşhur tiyatrosuna yürünebilir. Sokağın hemen aşağısında cam kubbeli harika bir alışveriş merkezi olan Galleria Umberto I’i bulabilirsiniz.

 

Palazzo-Reale-Napoli

 

Bir diğer büyük simge ise Duomo, yani şehrin katedrali. San Gennaro’ya adanmış bir şapeli ve kuzey koridorundan ulaşabileceğiniz 4.yy Hristiyan bazilikası bulunuyor.

Duomo-Napoli

Hıristiyanlık öncesi ve sonrası mezarları barındıran San Gennaro Yeraltı Mezarlıkları(Catacombs of San Gennaro) kentin kuzey kısmında bulunuyor. Özel bir kuruluş tarafından bakımı gerçekleştirilen mezarlığın tünellerle birbirine bağlanmış 2 katı bulunuyor. Duvarları fresklerle süslenmiş yer altı mezarlığı belirli dönemlerde gece gezilebildiği gibi galerilerin bazılarında konser, fotoğraf sergisi gibi etkinlikler düzenleniyor.

San-Gennaro-Yeraltı-Mezarlıkları-Napoli (1)

Yorumlar kapalı.