Bakan Pekcan: “KADINLARIMIZLA İLGİLİ PROJE GELİŞTİRİYORUZ”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Hepimizin tek bir amacı var; Türkiye’yi daha da kalkınmış ve orta gelir seviyesinden yüksek gelirli ülkeler seviyesine taşıyabilmek.” dedi.

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası’nda iş insanları, esnaf ve partililerle bir araya gelen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, burada yaptığı konuşmada, kalkınmış, müreffeh, güçlü, itibarlı ve istikrarlı bir Türkiye için 82 milyonun el ele verip çalıştığını söyledi.

Bakan Pekcan, işçisi, tüccarı, sanayicisi, ihracatçısı, öğrencisi herkesin bir amacının olduğunu belirterek, “Hepimizin tek bir amacı var; Türkiye’yi daha da kalkınmış ve orta gelir seviyesinden yüksek gelirli ülkeler seviyesine taşıyabilmek. Bakanlık olarak da politikalarımız, vizyonumuz bu doğrultuda. Bu da ancak daha fazla ihracat, daha fazla katma değerli ihracatla mümkün.” diye konuştu.

Bakanlık olarak, Türkiye’nin rekabetçi olduğu alanlarda daha fazla tasarıma, markalaşmaya ve teknolojiye yönelip rekabetçi olmayı hedeflediklerini vurgulayan Pekcan, iç ve dış ticarette, gümrüklerde dijitalleşmeye ve şeffaflaşmaya önem verdiklerinin altını çizdi.

 

“KADINLARIMIZLA İLGİLİ PROJE GELİŞTİRİYORUZ” 

Kadın ve genç girişimcilere verdikleri önemden hareketle Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü bünyesinde Kadın ve Genç Girişimciler Daire Başkanlığı’nı kurduklarını anımsatan Pekcan, şunları kaydetti:

“Kadın ve genç girişimcilerle Bakanlığımız arasında bir hat açtık. Bakanlığımızın desteklerinden nasıl yararlanırlar, daha rekabetçi, güçlü oldukları sektörler nelerdir, projeleri ve önerileri nelerdir, bunlarla ilgili kendilerini yönlendirebiliriz, aynı zamanda e-ticaret ve e-ihracat pastasından daha fazla alabilirler. Kadınlarımız ve STK’larımızla ilgili bir proje geliştiriyoruz. Uluslararası rekabetçi olmaları için kadın girişimcilerimize düzenlemeler yapabileceğimizi düşünüyoruz.”

Bakan Pekcan, Türkiye’nin hali hazırda mevcut bulunmadığı ülkelerde ve pazarlarda daha fazla yer edinebilmek amacıyla da çalışma yürüttüklerini vurgulayarak, “Bu kapsamda strateji, yol haritalarımızı ve eylem planlarımızı hazırladık. Bakanlığımızın, devletin çok güzel destekleri var ihracatçıya. Bunlar biraz karışık, mevzuatımızı sadeleştirmeye çalışıyoruz. Biz ‘kolaydestek.gov.tr’ diye bir web sitesi hazırladık. Animasyonlarla çok basit şekilde, ihracata verilen desteklerimizi anlatmak için gayret sarf ettik.” şeklinde konuştu.

Yorumlar kapalı.