Erdoğan: Ekonominin çarkları tam güç dönmeye başladı…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden, Yusufeli Barajı 3 Milyonuncu Beton Dökümü, Bayburt Demirözü Sulaması, Rize Merkez ve Güneysu İlçeleri ile Taşlıdere Vadisi Islahı 5. Kısım Hizmete Alma Töreni’ne canlı bağlantıyla katıldı. “Maske, mesafe, temizlik kurallarına uygun şekilde hayatı hızla her alanda normal ritmine kavuşturuyoruz. Onun için cumartesi-pazar günlerini kısıtlama noktasında serbest olarak ilan ettik” diyen Erdoğan ekonominin çarkları yeniden tam güç dönmeye başladığına dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan sona gelinen Yusufeli Barajı’nın ekonomiye yıllık katkısının 1.5 milyar TL olacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden, Yusufeli Barajı 3 Milyonuncu Beton Dökümü, Bayburt Demirözü Sulaması, Rize Merkez ve Güneysu İlçeleri ile Taşlıdere Vadisi Islahı 5. Kısım Hizmete Alma Töreni’ne canlı bağlantıyla katıldı.

Artvin’in Yusufeli ilçesinde inşa edilen ve toplam 4 milyon metreküp gövde betonunun döküleceği Yusufeli Barajı ve HES projesinde 3 milyonuncu metreküp betonu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans yolu ile iştirak ettiği, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin ise baraj inşaatından katıldığı törenle döküldü. Törene Bakan Pakdemirli’nin yanı sıra Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Vali Yılmaz Doruk, Artvin ve Erzurum AK Parti Milletvekilleri ve yüklenici firma yetkilileri katıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan törende yaptığı konuşmada pandemi önemleri sonrası ekonominin çarklarının yeniden tam güç dönmeye başladığını ifade etti. Erdoğan, “Yusufeli Barajı tamamen mühendislerimizin ürünü olan eser, ekonomimize yılda 1,5 milyar lira katkı sağlayacak.” şeklinde konuştu. Erdoğan’ın öne çıkan açıklamaları şöyle:

– Ülkemizi hizmet siyasetinde yarışılan bir iklime taşıdık. Çanakkale’de dünyanın en büyüklerinden biri olarak köprümüzün kulesinin son bloğunu yerleştirdik. GAP’ın en büyük projelerinden Ilısu Barajı’nı tamamlamak da bize nasip oldu. Türkiye, kutlu yürüyüşüne asla ara vermemiştir. Planladığımız normalleşme takvimini sağlığımızdan ve ülkemizin önceliklerinden taviz vermeden dengeli bir şekilde adım adım hayata geçiriyoruz. Ekonominin çarkları yeniden tam güç dönmeye başladı. Ülkemizin kalkınma mücadelesinde barajların sembolik bir önemi vardır. Bu ülke yıllarca Allah’ın lütfu olan suların topraklarından akıp gitmesini seyretmiştir. Tarım arazileri susuzluktan çatlarken, şehirler susuzluktan kavrulurken yağışta su her şeyi önüne alıp götürürken biz kendi insanımızın değerlerine savaş açanlarla uğraşıyorduk.

Baraj inşaası bu geri kalmışlıktan kurtuluş mücadelesinin sembolüydü. Rahmetli Adnan Menderes’in önem verdiği konulardan birisi baraj konusu olmuştu. Rahmetli Demirel de siyasetini baraj üzerine kurmuştur. Erbakan Hoca’da da özel bir önemi vardır.

– 18 yılda 585 yeni baraj yaptık, sulama, taşkın koruma tesisleri sayısını 2 kat artırdık. 2003’ten önce ülkemizde toplam 105 adet hidroelektrik santrali inşa edilebilmişti.18 yılda 576 hidroelektrik santralini daha ülkemize kazandırdık. 228 gölet sayısına 329 adet daha ilave ettik. 89 içme suyu tesisi varken 247 ilave tesisi daha milletin hizmetine sunduk.

– Yusufeli Barajı’nın 3 milyonuncu metreküp dökme törenine şahitlik ediyoruz. 4’te 3’lük gerçekleşmeyi geride bırakıyoruz. Yusufeli Barajı 275 metre gövdesiyle 100 katlı bir binanın yüksekliğine eşdeğerdir. Tamamen kendi mühendislerimizin ürünü olan bu eser ekonomimize yılda 1.5 milyar lira katkı sağlamanın yanında, Çoruh Vadisi’ni taşkınlardan koruyacaktır. Barajla birlikte, yollar, köprüler, menfezler, tüneller ve yeni Yusufeli ilçemiz inşa edildi. Törende konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bu yıl sonuna kadar baraj, gölet, sulama tesisi, arazi toplulaştırma projesi ve taşkın koruma tesisi olmak üzere toplam 449 tane daha çalışmayı hizmete alacaklarını belirterek 2020 yılını büyük hizmetlerin açılışlarıyla taçlandıracaklarını söyledi.

Yorumlar kapalı.