Mercedes CLA yenilendi…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mercedes-Benz, A-Serisi hatchback ve Sedan’ınxardından şimdi de ailenin şık üyesi CLA’yı yeniledi. 2019 Tüketici Elektroniği Fuarı (CES) kapsamında tanıtılan ikinci nesil sedan, daha modern ve çekici duruşuyla dikkat çekiyor.

 

Müşteri yaş ortalamasını düşürmeye çalışan Alman marka için CLA’nın önemi büyük. Tıpkı 5 kapılı hatch ve 4 kapılı sedan modelinde olduğu gibi daha aerodinamik bir dizayn felsefesi benimseyen yeni CLA, ciddi bir mühendislik çalışması sonucunda hava sürüklenme katsayısını (Cd) 0.23’e indirmiş.

Yeni CLA’nın tasarımı Mercedes’in kompakt modellerinden ziyade daha üstte yer alan ClS’yi andırıyor. Dinamik ve spor duran ikinci nesil CLA’da da “Avcı” adı verilen ön yüzü, yenilenen LED ön farları ve CLS’dekilere benzer LED stopları görüyoruz.

Türkiye piyasasında CLA 180d ve CLA 200 paketleriyle satılan güncel nesil ile karşılaştırıldığında yeni CLA, boyut anlamında selefinin ciddi miktarda önünde. İlk jenerasyon gibi coupe-sedan formülünü sürdüren Mercedes yeni CLA’da uzunluğu (4688 mm) 48 mm, genişliği (1830 mm) 53 mm, aks mesafesini (2729 mm) 30 mm arttırırken yüksekliği (1439 mm) 2 mm kadar azaltmış. Her ne kadar genişlik artmış olsa da, aynalar dâhil genişlikte ise bir miktar azalma var. Bagaj hacminde ise 10 litrelik bir düşüş söz konusu – 460 litre.

İç mekâna geçtiğimizde A-Serisi’yle başlayan rüzgârın burada da estiğini görüyoruz. Ancak teknoloji fuarı CES’de tanıtılmasından anlayacağınız üzere CLA’da bir dizi yeni teknoloji mevcut. 5 kapılı modelle hayatımıza giren MBUX sisteminin güncel versiyonunu taşıyan CLA, artık daha fazla komut ve istek algılayabilecek.

Bunlara ek olarak MBUX, artık el hareketlerini de algılayarak çeşitli işlevler gerçekleştirebilecek.

Sürüş asistan sistemlerini S-Serisi’nden alan yeni CLA’da yarı otonom sürüş asistanı mevcut. Motor kaputu altında ise lansmanı yapılan modelde 225 bg gücünde, dört silindirli bir motor kullanılmış. İleri aşamada yeni dizel ve benzinli üniteler, otomatik ve manuel şanzımanlar da sunulacak.

2019 Mayıs’ta piyasaya sürülecek olan yeni CLA’nın uzun tavanlı Shooting Brake versiyonu ise sene sonuna doğru gelecek. Yelpazenin tepesine yerleşecek olan AMG 35 ve 45 türevleri ise muhtemelen önümüzdeki yıl gelecek.

mercedes-cla mercedes-cla1 mercedes-cla2 mercedes-cla 3 nuova-mercedes-cla (5) nuova-mercedes-cla nuova-mercedes-cla (2) 

 

Yorumlar kapalı.