Porsche elektrikli aracı: TAYCAN

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Alman premium otomobil üreticisi Porsche, 70. yıl kutlamaları kapsamında yaptığı açıklama ile ilk tam elektrikli modelin adını duyurdu. Porsche Taycan adındaki model, şarj konusunda oldukça iddialı.

Stuttgart merkezli premium otomobil üreticisi Porsche, 70. yıl kutlamaları sırasında Mission E concept olarak tanıttığı ilk tam elektrikli modelinin üretim versiyonunda hangi isme sahip olacağını açıkladı. Porsche CEO’su tarafından yapılan açıklamaya göre, Porsche’nin ilk tam elektrikli aracının adı “Taycan” olacak.

İlk seferinde kulağa oldukça garip gelse de, Taycan ismi Porsche için oldukça manidar. Zira Taycan kelimesi Türkçe’de tay olarak tabir ettiğimiz “genç at” anlamına geliyor. Böylece Alman üretici, logosunun merkezinde yer alan at figürüne de atıfta bulunuyor. Üstelik bu isim, markanın bir diğer modeline verilen Macan ismiyle de oldukça uyumlu görünüyor.

Porsche Taycan özellikleri 

Porsche CEO’su Oliver Blume, önümüzdeki yıl üretim bandına çıkacak tam elektrikli modelin adını açıklamakla kalmadı, aynı zamanda toplamda 592 beygir güç elde eden iki elektrikli motorun kullanılacağını da belirtti. Bu değer, elektrikli Porsche Taycan’ın 0-100 km/s hızlanmasını 3.5 saniyede, 0-200 km/s hızlanmasını da 12 saniyede tamamlamasına imkan verecek. Aracın menzili ise yeni standartlar doğrultusunda 500 km olacak.

4 dakika şarj ile 100 km yol 

Alman üreticinin elektrikli Porsche Taycan konusunda oldukça iddialı olduğu konulardan biri şarj süresi. Zira Oliver Blume, aracın sadece 4 dakikalık şarj ile 100 km yol gidebileceğini belirtti. Günümüz şartları göz önüne alındığında oldukça etkileyici olan bu özellik, Porsche Taycan’ı rakiplerinden bir adım önde tutmaya yetecek gibi görünüyor.

 p1 P2 P3 p5 p6

Yorumlar kapalı.