20. Akbank Kısa Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin sanat sahnesine büyük katkılar sağlayan Akbank Sanat, kısa film alanında genç yetenekleri desteklediği 20. Akbank Kısa Film Festivali’nde ödüller sahiplerine verildi.

Türkiye’nin sanat sahnesine önemli katkılar sunan Akbank Sanat’ın ev sahipliğinde 20 yıldır süregelen geleneğiyle sanat tutkunlarını bir araya getiren, kısa filmlerin üretimini cesaretlendirmeyi ve yeni sinemacıları desteklemeyi amaçlayan 20. Akbank Kısa Film Festivali, 25 Mart – 4 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirildi. Yeni ve çeşitli perspektiflerin sinema dünyasına kazandıran 20. Akbank Kısa Film Festivali’nin ulusal ile uluslararası kategorilerde düzenlenen Yarışma Bölümü ise bu yıl 71 ülkeden toplam 2421 kısa film başvurusuna ev sahipliği yaptı. Bu yıl 20’nci yaşını kutlayan ve Nuri Bilge Ceylan’ın onur konuğu olduğu festivalde filmler, Akbank Sanat binasında, Moda Sahnesi’nde ve de çevrimiçi olarak izleyicilerle buluştu. Ceyda Düvenci’nin sunuculuğunu üstlendiği 20. Akbank Kısa Film Festivali Ödül Töreni, sinema dünyasından isimlerin ve kalabalık bir konuk topluluğunun katılımıyla gerçekleştirildi.. Törende sahnede konuşma yapan Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı; “Akbank Sanat, 30. yaşını geride bırakırken, ulusal ve evrensel mirasa sahip çıkma kararlılığını koruyor. 20’nci yılını kutladığımız Akbank Kısa Film Festivalimiz de bu mirası gelecek nesillere aktarmak ve sanatı yaşatmak adına kritik bir rol oynuyor. Her sene büyüyen ve güçlenen festivalimiz yolculuğunu yeni değerlerle sürdürecek. Akbank Sanat olarak topluma değer katma sürdürülebilirlik vizyonumuzla, ülkemizin kültür ve sanat damarlarını beslemeye, Türkiye ile küresel sanat evreni arasında bir köprü kurmaya ve geleceğe yatırım yapmaya devam edeceğiz” dedi. Festivalin jüri üyeleri ve konukları arasında yer alan Nuri Bilge Ceylan, Mehmet Günsür, Gökçe Bahadır, Ece Dizdar ve Erkan Kolçak Köstendil’in de bulunduğu bu özel gece, yeni yeteneklere ve yaratıcılığa verilen değeri vurgulayan bir atmosferde geçti. Ece Dizdar, Ozan Açıktan, Erkan Kolçak Köstendil Gökçe Bahadır ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’dan oluşan ana jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucu, Ulusal Yarışma ‘Festival Kısaları’ Bölümü En İyi Kısa Film Ödülü’nü, Deniz Uymaz’ın yönetmenliğini yaptığı ‘Evcil’ kazandı. Aynı kategoride yönetmenliğini Şirin Bahar Demirel’in yaptığı ‘Zarafet ve Şiddet Arasında’ Mansiyon Ödülü’nün sahibi oldu.  Mehmet Günsür, Tahmina Rafaella, Viorica Capdefier, Ali Asgari ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’dan oluşan ana jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucu Uluslararası Yarışma ‘Dünyadan Kısalar’ Bölümü En İyi Kısa Film Ödülü’nü, Stephen Vuillemin’in yönetmenliğini yaptığı ‘A Kind of Teastament’ kazandı. Aynı kategoride yönetmenliğini Atsushi Hirai’nin yaptığı ‘Oyu’ ve yönetmenliğini Soha Niasti’nin

‘The Two Lives of Sepideh’ Mansiyon Ödülü’nün sahibi oldu.

Melisa Şenolsun, Müge Büyüktalaş ve Sinan Kesova’dan oluşan ana jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucu ‘Genç Bakışlar’ Bölümü En İyi Kısa Film Ödülü’nü yönetmenliğini Demir Demirbağ’ın yaptığı ‘Eve Dönüş’ kazandı. Aynı kategoride yönetmenliğini Mahur Uslu’nun yaptığı ‘İki Mavi’ Mansiyon Ödülü’nün sahibi oldu. Bu yıl 752 senaryonun başvurduğu, Ceylan Özgün Özçelik, Nermin Yıldırım Tansu Biçer’den oluşan ana jüri üyelerinin değerlendirmeleri sonucu ‘Forum’ Bölümü En İyi Kısa Film Senaryo Ödülü’nü Burcu Aykar ‘Rüyamda Ama’ isimli senaryosuyla kazandı. Aynı kategoride İlayda İşeri’nin ‘Tarla Fareleri’ isimli senaryosu Mansiyon Ödülü’nün sahibi oldu.

20. Akbank kısa film festivali ödülleri 

Ulusal Yarışma En İyi Kısa Film Ödülü

• Evcil – Deniz Uymaz

Ulusal Yarışma Mansiyon

• Zarafet ve Şiddet Arasında – Şirin Bahar Demirel

Uluslararası Yarışma En İyi Kısa Film Ödülü

• A Kind of Testament – Stephen Vuillemin

Uluslararası Yarışma Mansiyon

• Oyu – Atsushi Hirai

Uluslararası Yarışma Mansiyon

• The Two Lives of Sepideh – Soha Niasti

Genç Bakışlar En İyi Kısa Film Ödülü

• Eve Dönüş – Demir Demirbağ

Genç Bakışlar Mansiyon

• İki Mavi – Mahur Uslu

Forum En İyi Senaryo

• Rüyamda Ama – Burcu Aykar

Forum Mansiyon

Tarla Fareleri – İlayda İşeri