43. Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması’nın ödülleri verildi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzmir Altın Yunus Otel’de 11 Haziran’da gerçekleştirilen törende ödül almaya hak kazanan minik ressamlara Bisan bisiklet, kablosuz kulaklık ve profesyonel resim çantası ile malzemeleri hediye edildi. Bu sene binlerce resim arasından yapılan değerlendirmeler sonucu Jüri Özel Ödülü almaya hak kazanan Yankı Tokay’ın annesi Ressam Alev Akın Tokay da 30 sene önceki Pınar Çocuk Resim Yarışması’nı kazanan öğrencileri arasında yer alıyordu.

Pınar tarafından çocukların sanatsal gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla 43 yıldır aralıksız gerçekleştirilen Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması, bu yıl “Geleceğimi Resmediyorum: 2050 Yılında Dünyamız” temasıyla düzenlendi. Türkiye’nin 7 bölgesi ile Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden 6 – 14 yaş arasındaki binlerce çocuğun katıldığı yarışmanın kazananları, Prof. Mümtaz Sağlam’ın başkanlığını yaptığı ve Prof. Dr. Hayri Esmer, gazeteciler İhsan Yılmaz, Seray Şahinler Demir ve Faruk Şüyün’den oluşan jüri üyeleri tarafından belirlendi.

Minik ressamlar ödüllerine kavuştu

Pınar 43. Uluslarası Resim Yarışması’nı kazanan öğrenciler için ödül töreni düzenlendi. Yarışmada başarı gösteren 11 öğrenci Bisan bisiklet, 11 öğrenci bluetooth kulaklık kazandı. Ayrıca yarışmayı kazanan tüm öğrenciler profesyonel resim çantası ve malzemeleriyle ödüllendirilirken, Güneydoğu Anadolu Bölgesinden Duru Naz Kılınç ve Kadir Burak Bülbül ile Doğu Anadolu Bölgesinden Hafsa Çelebi, Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı aracılığıyla 1 yıllık eğitim bursunun sahibi oldu.

İdil Yiğitbaşı: “Çocuklarımızın hayalleriyle geleceği şekillendiriyoruz

Bu yıl 43. kez düzenlenen Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması’nda ödül kazanan tüm çocukları kutlayan Pınar Süt Yönetim Kurulu Başkanı İdil Yiğitbaşı; çocukların fiziksel gelişimleri kadar zihinsel ve sosyal gelişimlerine de büyük önem verdiklerini belirtti. Bugüne kadar 4 milyondan fazla çocuğa, resimle kendilerini ifade etme fırsatı tanımış olmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirten İdil Yiğitbaşı, “43 yıldır aralıksız olarak düzenlediğimiz Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması, her geçen yıl daha fazla çocuğumuzun hayal gücünü ve sanatsal yeteneklerini keşfetmesine olanak tanıyor. Bu yıl ‘Geleceğimi Resmediyorum: 2050 Yılında Dünyamız’ temasıyla düzenlediğimiz yarışmada, çocuklarımızın gelecek tasarımlarını görmek bizleri hem heyecanlandırdı hem de umutlandırdı. Türkiye’nin dört bir yanından, Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden katılım gösteren binlerce çocuğumuzun eserleri, geleceğe dair yaratıcı ve ilham verici bakış açıları sundu. Ülkemizin en uzun soluklu ve en geniş katılımlı resim yarışmasına katılan tüm minik ressamlara ve jüri üyelerimize teşekkür eder, yarışmayı kazanan çocuklarımızı tekrar tebrik ederim. Sanatın gücüyle, daha güzel bir geleceği birlikte inşa edeceğimize inanıyor, çocuklarımızın hayallerinin peşinden gitmesini diliyorum” dedi.

Ödül töreninde konuşan Yaşar Holding İcra Başkanı Dr. Mehmet Aktaş ise, çocuklara yönelik sosyal sorumluluk faaliyetlerini ön planda tutmaya devam devam edeceklerini vurgulayarak, “Yaşar Topluluğu olarak kurulduğumuz yıldan bu yana çocuklarımızın kültürel gelişimine katkı sunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bugün burada birbirinden güzel eserler gördük. Yarışmamıza katılan ve ödül alan tüm çocuklarımızı kutluyoruz” dedi.

Törende konuşan 43. Uluslararası Pınar Çocuk Resim Yarışması Jüri Heyeti Başkanı Prof. Mümtaz Sağlam da, çocuk resimlerinin hepsinin güzel ve saf olduğunu belirterek, “Resimlerden anladığımız şu ki, çocuklarımız geleceği düşünürken hiç akıllarına kötü bir şey getirmiyor, hepsi umut dolu. Bizler, binlerce çok güzel resim arasında küçük detaylara dikkat ederek bir seçim yaptık. Umarım, Pınar Çocuk Resim Yarışması uzun seneler devam eder ve bizler de çocuklarımızın hayatına sanatla dokunmayı sürdürürüz” dedi.

Jüri özel ödülü kazanan öğrencinin ressam annesi de 30 yıl önce Pınar Resim Yarışmasının kazananı!

Binlerce resim arasından yapılan değerlendirmeler sonucu Jüri Özel Ödülü almaya hak kazanan Yankı Tokay ödülünü ressam Betül Öztürk’ün elinden alırken, minik Yankı’nın annesi Ressam Alev Akın Tokay’ın da 1994 yılında yapılan Pınar Çocuk Resim Yarışması’nı kazanan öğrencilerinden olup ödül aldığı ve Pınar Süt Pınarbaşı fabrikasını ziyaret ettiği ortaya çıktı. Çocuğunun yıllar sonra kendisiyle aynı yarışmada ödül almasının çok anlamlı olduğunu ifade eden Ressam Alev Tokay, “Bu gerçekten bizim için anlamlı bir tesadüf, bu yarışmaların ne kadar önemli olduğunu benim hikâyemden anlayabiliriz. Ben bugün profesyonel bir ressam olarak hayatıma devam ediyorsam, bu yarışmanın önemini yadsıyamayız. Ben bugün hala yurt dışı da dâhil olmak üzere ödüller almaya devam ediyorum. Yankı da benim bu ödüllerimi görünce bir yarışmaya girmek istedi. Daha önce ben de bu yarışmada ödül aldığım ve güvendiğim bir yarışma olduğu için burayı tavsiye ettim. Aynı yarışmada seneler sonra çocuğumla ödül aldığım için çok mutlu ve gururluyuz” dedi.