Ailenizi stresten uzaklaştırın!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Her insanın hayatının bir döneminde mutlaka maruz kaldığı, vücudun içsel ve dışsal verilere göstermiş olduğu kontrolsüz tepki, stres…

 

Stres sonucu vücudumuzda oluşan belirsizlik, çatışma, kontrolü yitirme durumu şüphesiz ki hayatımızın her alanını olumsuz etkiliyor. Bu listenin ilk sıralarında ise aile var. Ancak stres aile hayatının bir parçası…

 

Ailede stres durumu yalnızca stres etkilerini gösteren kişiye değil tüm aile bireylerine odaklanmayı gerektiren bir durumdur. Ailenin stres sonucu ortaya çıkan durumlara gösterdiği tepki, stres ile başa çıkmak adına neler yapıldığı ve sonucunun ne olduğu önemli bir noktadır.

 

Hayatının getirmiş olduğu zorluklar, karmaşa ve belirsizlik durumu, anne- baba rolünün gereklilikleri, çok fazla sorumluluk altında kalmak, bedensel yetersizlikler, hastalıklar, beklenmedik olaylar, hayal kırıklıkları gibi; zihinsel, duygusal ve bedensel olarak kişiyi yoran faktörler öfke ve depresyonu dolayısıyla stresi de beraberinde da getirir.

 

Bu noktada stresin miktarı asla göz ardı edilmemelidir. Çok fazla miktarda stres psikolojik ve fiziksel olarak kişiyi olumsuz etkilerken az miktarda stres ise kişiyi motive eder.

 

Strese karşı oluşturulan tepki ise çok önemlidir. Ailenin strese karşı sergilemiş olduğu davranış ailevi ilişkileri etkileyerek; eşler arasındaki, çocuklar arasındaki ve anne- baba-çocuk ilişkisindeki dengeye zarar verebilir.

 

-Peki stresle nasıl başa çıkılır?

 

Ailenin stres faktörüne karşı geliştirdiği tepki, stresin aileyi ne kadar etkileyeceğinin cevabı niteliğindedir. Geliştirilen tepki genellikle kişilerin geçmişteki yaşantılarından ve deneyimlerinden beslenir. Netice olarak ailenin değer yargılarından, kültürel yapısına kadar birçok şey bu süreçten etkilenir, değişir…

 

-Değişim stres kaynağı olabilir…

 

Yunan Filozofu, Herakleitos’ un dediği gibi: “Değişmeyen tek şey, değişimin kendisidir.”  Hayatta hiçbir şey durağan değildir ve sürekli bir değişim içerisindedir.  Her değişim, hayatımızda oluşan her farklılık da stres kaynağı olabilir. Aileye yeni bir ferdin katılması, ailede yaşanılan kayıplar, aile fertlerinin karşılaştığı sağlık sorunları, ayrılıklar, taşınma, işsizlik, okul değişimi gibi nedenler ailede stresi oluşturan başlıca faktörler olarak değerlendirilebilir.  Aile ortamında stresin en önemli kaynağı ise çatışmadır. Ailenin yoğun strese maruz kalması problem çözme ve iletişimi engelleyici bir faktördür.

 

-Aile içi iletişim çok önemli!

 

Aile iletişim becerilerinin sağlıklı olması, problem çözme becerisi, hedefleri, para yönetimi, akrabaların maddi veya manevi destekleri, ailenin sahip olduğu toplumsal çevre ve imkânlar ailenin stresle başa çıkmasını sağlayan, aileye güç veren en önemli kaynaklardır.

 

Aileler bu kaynaklardan bir veya birkaçını kullanabildikleri ve bu kaynakları kullanabilme becerisini kazanabildikleri zaman, stresle başa çıkmanın da yolunu bulmuş olur.

 

Ailenin problemlerle başa çıkması ve aile içindeki stresin azaltılmasında aile içi iletişimin iyileştirilmesi ve geliştirilmesi çok önemlidir. Ayrıca sağlıklı beslenme ve sporun da stresle başa çıkmada ki etkisi yadsınamaz boyuttadır…

 

 Ortaklaşa başa çıkma!

 

Ailenin problemlerini yenmeyi başarması, aile içi ilişkileri ve iletişimi geliştirici ve olumlu yönde değiştirici olabilir.  Bu noktada en etkili yol  “ortaklaşa başa çıkma” yöntemidir. Bu yöntem ile aile üyeleri bireysellikten çıkar problemi  “benim problemim” veya “senin problemin” olarak değil, “bizim problemimiz” olarak algılar. Problemin sorumluluğunu ortak olarak üstlenmek ise aile bağlarını güçlendirerek, bireylere güç verir.

Yorumlar kapalı.