AMG EQS, Mercedes’e özgü güvenle

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AMG 1967’de kuruldu ve çağın en unutulmaz ateş üfleyen canavarlarına hayat veren, yüksek performans mühendisliğinin Affalterbach merkezli kalesiyle Mercedes[1]Benz arasında neredeyse 40 yıl boyunca müthiş bir ilişki oldu. Günümüzde Mercedes hem AMG’nin tüm haklarının sahibi hem de AMG’nin ilk elektrikli aracı Mercedes[1]AMG EQS sayesinde elektrikli performans serisinin geleceğini şekillendiriyor.

Eğer standart EQS gözü pek S-Class sedanın elektrik enerjili alternatifi ise, AMG’nin yaptığı şey S-Class’lar için geçmişte on yıllar boyunca yaptığıyla aynı: özellikle 751 beygir gücü ve 752 ft lbs tork performansıyla deneyimin şiddetini artırmak. Ancak o şiddeti, eski AMG modellerden çok daha yumuşak hatlara sahip görünümünde aramayın boşuna. Kapısını kapatırken Mercedes’e özgü güven verici, tok metaneti hissetseniz de otomobilin plastik hava çıkışları lüks İngiliz sedanlarında rastlayacağınız benzerlerinden dağlar kadar farklı.

Ama karşımızda bir AMG var; yani asıl odak noktası performans, hele de kalkış kontrolüyle tetiklenip sizi koltuğa yapıştıracak bir hızla süratleniyorsa: Motor çifti sadece daha fazla güç üretecek değil arka aksa daha fazla güç sevk edecek şekilde ayarlandı. Tıpkı içten yanmalı motorlarla çalışan spor otomobillerde olduğu gibi. Mercedes’e göre 152.546 Euro etiketli EQS varyantı sıfırdan saatte 96 km’ye 3,4 saniyede çıkıyor, ama düz hatta çok daha çabuk süratlendiğini düşünüyorsunuz.

Elektrikli sedan hoparlörleri kullanarak hız algısını baştan sona yükseltiyor; işitsel dramı Authentic ya da daha agresif Performance moduna göre ayarlamak mümkün. Oysa içgüdülerinizin ve tecrübelerinizin size anlattığı şeyi yalanlıyor aslında. Benzersiz bir güçle ileri atılmasına karşın sarsıntısız bir sürüş deneyimi yaşatıyor; geleneksel AMG’cilerin çoğunun tercih ettiğinden daha rafine bir deneyim bu, ama 1967’den AMG’nin tedrisatından geçmiş her unutulmaz Mercedes’in başardığı şeyi o da başarıyor: Daha güçlü bir otomobil olmayı. Basem Wasef