Bentley Mulliner Batur, tasarımı ile göz kamaştırdı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bentley, elektrikli otomobiller için yapacağı tasarım değişikliğini, sadece 18 adet üretilecek özel modeli Bentley Mulliner Batur ile gösterdi.

Continental GT üzerine inşa edilen yeni araç, yaklaşık 2 milyon dolar fiyat etiketine sahip ve yalnızca 18 adet üretilecek. Mulliner Batur adı verilen aracın 729 beygir güç üreten W-12 motoru her ne kadar muazzam olsa da, asıl ilgi çekici kısım elektrikli otomobillere göz kırpan tasarım oldu. Bentley Mulliner Batur her ne kadar fosil yakıtlardan güç almaya devam etse de, İngiliz firmanın hedefinde elektrikli araçlara geçmek yer alıyor. Hatta bu amaca ulaşmak için kendilerine seçtikleri bir hedef de var: 2025

Gerek alt takımları gerekse mekanik özellikleri anlamında Continental GT üzerine inşa edilen Mulliner Batur, elektrikli araçlar için kullanılacak tasarım dilinin de ilk örneği olarak göze çarpıyor. Tabii kenarda köşede araba almak için ayırdığınız 2 milyon dolarınız varsa bile bir Bentley Mulliner Batur alamayabilirsiniz, zira bütün otomobiller şimdiden ayırtılmış durumda. Bentley’in Continental üzerine inşa ettiği bir önceki lüks aracı Bacalar gibi Mulliner Batur da doğal bir su oluşumundan esinlenilerek isimlendirildi. Bacalar Meksika’da yer alırken, Batur gölü ise Endonezya’da Bali adasında bulunan bir kriter gölü. (Bentley’de araçlara çaktırmadan Türkçe isimler koyan biri yok yani.) İngiliz firmaya yakın zamanda katılan tasarım direktörü Andreas Mindt ve ekibi tarafından geliştirilen aracın tasarımı için firma, “Bir aslan ya da kaplanın uzun çimlerin arasında, saldırı pozisyonunda uzandığını hayal edin” ifadelerini kullandı. Tasarım anlamında baktığımızda Mulliner Batur’un oldukça büyük bir ön ızgaraya sahip olduğunu görüyoruz ki, 792 beygirlik bir W-12 motorunuz varsa zaten küçük bir ızgara seçme şansınız pek olmuyor. Öte yandan firmanın artık ikonikleşmiş büyük yuvarlak farları yerini damla şekilli farlara bırakmış. Bu da Bentley için oldukça radikal bir değişiklik.

Yine de aracın kaputunun ve ön kısmının uzunluğu kısaltılmamış. Sürücü kabini daha önceki Bentley modellerinde olduğu gibi görece aracın arkasına yakın durumda. Yan profilden bakıldığında Batur, Continental’e kıyasla daha yuvarlak hatlara sahip ancak yine de gücünü belli ediyor. Yeni tasarımda Continental’den gelen tek şey yan aynalar. Bu parçalar çok fazla sensör içerdiği için sıfırdan yenisini tasarlamak oldukça maliyetli. İç tasarım anlamında da çok büyük bir değişiklik yok, zaten çok az sayıda üretilecek bir araç için hava yastığı gibi hayati önem taşıyan özellikleri yenileyip tekrar izinler almaya ihtiyaç da yok. Onun yerine Bentley Mulliner Batur’da Continental’den daha farklı olarak sınırsız renk seçeneği ve doğal malzeme tercih edebilme şansı bulunuyor. Ayrıca ön panele W-12 motorun sesi bir ses dalgası olarak işlenmiş durumda. Tasarım anlamında geleceğe dönük olan Mulliner Batur, Bentley tarafından bile son yıllarını yaşadığı belirtilen 6 litrelik W-12 motorla firmanın geçmişinden de çok şey taşıyor. Yeni yakıt besleme sistemine, geliştirilmiş turboşarjlara ve incelikli bir rekalibrasyona sahip olan motor 729 beygir güç üretirken, hava yayları, ayarlanabilir süspansiyon ve 48 volt elektromekanik yuvarlanma engelleyici sisteme de yer veriyor. Aracın teslimine ise önümüzdeki yılın ortalarında başlanması bekleniyor.