Berrin Yoleri, Katkı sağlamak hepimizin görevidir…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Çocuklarımıza iyi bir gelecek vermek istiyorsak eğer, bunun için toplumun gelişmesi önemlidir ve buna katkı sağlamak hepimizin görevidir.”

 

Sosyal sorumluluk deyince aklımıza gelen ilk isimlerden olan Berrin Yoleri, “Sosyal sorumluluk bilincinin toplumun geneline ulaşması gerektiğini düşünüyor ve topluma fayda sağlayan, ihtiyaca yönelik, etkili ve sürdürülebilir projelerin içinde olmayı hedefliyorum.” diyerek, bir kez daha dergimize özel açıklamalar yaptı.

 

– Berrin Hanım öncelikle, vakit ayırıp sorularımızı yanıtladığınız için teşekkür ederiz. Koruncuk Vakfı ile yollarınız nasıl kesişti? Bizlere öykünüzü anlatır mısınız?

 

Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı ile ilk kez 1994 yılında tanıştım.

 

O zaman Kemal Güçkan başkandı. TKMÇV Bolluca Çocuk Köyü’nde inşaatı bitmiş üç evin iç donanımı ve köyün ihtiyacı olan kütüphanenin yapılması için kaynak gerekliydi. Bu kaynağı oluşturmak için ünlü isimlerin yer aldığı bir proje hazırlamıştık. Merit Antik Otel’de Ebru Gündeş, Meltem Cumbul, Sinan Erkoç, Soner Arıca, Pınar Altuğ, Arzum Onan gibi ünlüler Bilge Tuğsuz’un koreografisinde gönüllü olarak podyuma çıkmışlardı. O zamanlar yeni keşfedilen Ebru Gündeş defile sonrası sahneye çıkmış kendisini ünlendiren şarkılarını seslendirmişti. Ayrıca aynı gece 4  büyük futbol takımına imzalatılan futbol topları Turgay Artam’ın desteği ile 4 büyük takımın oyuncuları tarafından açık arttırma ile satılmıştı. Böylece Koruncuk’lara sıcak ev ortamı sağlayacak gelir elde edilmiş ve onlara kucak açma imkanı mümkün olmuştu. Aradan geçen uzun yıllar sonrasında 2010 yılında ÇEV Yönetiminde birlikte görev yaptığımız Koruncuk Başkanı Avukat Figen Özbek, Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı’na destek olmamı rica etti. Vakfın gereksinimlerinden bahsetti. Bunun üzerine Koruncuk’lara dikkat çekebilmek ve toplumun farklı kesimlerinden de Koruncuk’lara destek sağlayabilmek için dizilerin toplum üzerindeki etkisinden faydalanma fikrinden yola çıktım. O dönem herkesin tutkuyla izlediği Aşk-ı Memnu dizisi ile işbirliği yapma fikriyle Ay Yapım Kerem Çatay’a gidip kendisine aklımdaki projeden bahsettim. Kerem Bey projeye son derece olumlu yaklaştı. Ay Yapım olarak tüm imkanlarını seferber ettiği gibi, dizinin senaryosuna Koruncuk’u dahil etti. Böylece dizinin içinde gerçek hayatta var olan bir vakfa yer verildi. Toplum bu durumu ilk zamanda pek algılayamadı, bu nedenle gerçek hayattan birilerine rol verilmesi fikri oluştu. Bunun için ricada bulunduğumuz cemiyetin sevilen ismi Feryal Gülman teklifimize olumlu yanıt vererek dizide rol aldı.

 

Ardından dizinin finalinde Koruncuk’lara kaynak oluşturmak amacı ile dizi oyuncularının tam kadro katıldığı öğle yemeği organizasyonunda Olgaç Atam desteği ile dizinin eşyalarının yok satıldığı bir açık arttırma gerçekleştirdik. Bu proje ve Aşk-ı Memnu dizisi ve oyuncuları sayesinde, hem çok güzel bir gelir elde edilmiş oldu, hem de Koruncuklar’ın ülke genelinde bilinirliliği artmış oldu.

 

“DEMET HANIM SAYESİNDE YARATICI ÇOCUKLAR DERNEĞİ İLE İŞBİRLİĞİ YAPMAYA BAŞLADIK”

 

– Berrin Hanım, 8 Aralık 2015 tarihinde Yaratıcı Çocuklar Derneği ile birlikte, ‘Çocuklarla El Ele Yeni Yıl Kermesi’ düzenlediniz. 2 Derneğin birleşerek böyle güzel bir kermes yapma fikri ortaya nasıl çıktı?

 

Koruncuk’lar için gerçekleştirmeyi düşündüğüm “Çocuklar Aşkı’na” projesini ilk Demet Sabancı Hanıma bahsettiğimde Yaratıcı Çocuklar Derneği’ni de projeye dahil etme fikrini kendisi önermişti. Böylece Demet Hanım sayesinde Yaratıcı Çocuklar Derneği ile birlikte işbirliği yapmaya başladık. Çocuklar Aşkı’na projesini beraber gerçekleştirdikten sonra, birlikte yıl içinde işbirliği yapacağımız projeleri iki kurum olarak kararlaştırdık. Bu projelerden Çocuklar Aşkı’na, Ülkelerle Kültür yemekli davetleri ve Yılbaşı Kermeslerini birlikte organize etmeye karar verdik. Bu arada Swiss Otel her sene gerçekleştireceğimiz Yeni Yıl Kermesi organizasyonu için bize mekan sponsorluğu yapıyor. Sizin aracılığınızla kendilerine teşekkür ediyoruz.

 

– Koruncuk Vakfı birbirinden güzel projelere imza attı; fakat en çok Muhteşem Yüzyıl Sergisi konuşuldu. Muhteşem Yüzyıl Sergisi gibi bir davet daha yapmayı düşünüyor musunuz? Böyle bir planınız varsa, bize bundan bahseder misiniz?

 

Aşkı-ı Memnu Dizisi ile işbirliği çok başarılı geçince, ardından 4 yıl süreceğini duyduğum Muhteşem Yüzyıl dizisi ve oyuncularıyla işbirliği yapmak için Sevgili Nebahat Çehre ve rahmetli Meral Okay aracılığı ile Timur Savcı ile tanışmış kendisiyle fikirlerimi paylaşmıştım. Sevgili Timur Savcı’nın olumlu yaklaşımı ve Muhteşem Yüzyıl ekibinin büyük desteği ile çok güzel projeler gerçekleştirdik. Dizi ve oyuncuları sayesinde toplumun her kesiminden Koruncuk’lara destek geldi. Dizi bittikten sonra da oyuncular bireysel olarak Koruncuk’lardan yardımlarını hiç esirgemiyorlar, onlar her zaman Koruncuk’ların yanındalar. En son Muhteşem Yüzyıl Müzesi hayata geçirilince Sevgili Kemal Gürkaynak, Timur Savcı ve tüm Muhteşem oyuncularının desteği ile müzenin açılışını Koruncuk’lar yararına gerçekleştirdik.

 

Sizin de bildiğiniz gibi birçok Vakfın yönetiminde görev yapıyorum. Aktif olarak görev üstlendiğim kurumlara ise birbirinden farklı, uzun soluklu ve sürekliliği olan projeler hazırlamaya özen gösteriyorum.

 

Önümüzdeki aylarda yine Koruncuklar yararına “Kiralık Aşk dizisi ve oyuncuları ile planladığımız bir organizasyon var. Ayrıca KÖSEM dizisi ve Timur Savcı ile çalışmalarımız devam edecek.

 

IMG_2168

 

– Sosyal sorumluluk projelerinde ve dernek faaliyetlerinde oldukça aktifsiniz. Bunun yanı sıra, mükemmel bir aileye sahipsiniz. Aile kavramı hakkında neler söylemek istersiniz?

 

Topluma ve çevreme yararlı bir birey olmayı, ayrıca çocuklarıma da bu konuda örnek olmayı önemsiyorum. Sosyal Sorumluluk çalışmalarına genç kızlık dönemlerinde başladım. Bugün baktığımda 25 yılı geride bırakmışım. Sanıldığının aksine bütün vaktimi vakıf ve derneklere ayırmıyorum. Benim için çocuklarım, eşim ve ailem her şeyden önce gelir. Onları ihmal etmem söz konusu olamaz. Sadece kendime ait zamanları birilerine faydalı olacağım şekilde değerlendirmeyi tercih ediyorum.

 

Aile birlikteliğinde sevgi ve huzur, çocukları anne-baba-aile sevgisiyle büyütmek, ilgilenmek ve onlarla vakit geçirmek çok önemlidir. Allaha şükür bu konuda biz şanslı bir aileyiz. Ben ilgiyle ve her türlü sevgiyle (anne, baba, aile, arkadaş, hayvan vb) büyüyen çocuklardan kötülük gelmez diye düşünüyorum ve bu imkanı bulamayan çocuklara mümkün olduğunca, yetişebildiğim kadarıyla imkan yaratmaya çalışıyorum.

 

“ÜLKEMİZDE ÇÖZÜM GEREKTİREN PEK ÇOK SORUN VAR!”

 

– Sosyal sorumluluk adına, bugüne kadar yaptığınız çalışmalar hepimiz tarafından takdir edildi. Bu noktada, sosyal sorumluluğun önemine dair neler söylemek istersiniz?

 

Ben kişisel olarak mümkün olduğunca geleceğe yatırım olabilecek çalışmaların içinde yer almayı tercih ediyorum. Ülkemizde eğitim, sağlık, kimsesiz çocuklar, şiddet gören çocuk ve kadınlar, özürlüler, çocuk yaşta evlilikler, çocuk hakları gibi pek çok konuda destek verilmesi gereken, çözüm gerektiren sorun var.

 

Bu konularda çalışmalarını sürdüren sivil toplum kuruluşlarına elimden geldiğince destek olmaya çalışıyorum. Sosyal sorumluluk bilincinin toplumun geneline ulaşması gerektiğini düşünüyor ve topluma fayda sağlayan, ihtiyaca yönelik, etkili ve sürdürülebilir projelerin içinde olmayı hedefliyorum.

 

Çocuklarımıza iyi bir gelecek vermek istiyorsak eğer, bunun için toplumun gelişmesi önemlidir ve katkı sağlamak hepimizin görevidir.

 

Yeni dernek ve vakıfların kurulmasını desteklemiyorum, çünkü?

 

Son yıllarda çok fazla dernek ve vakıf kuruldu. İnsanların sosyal sorumluluk adına çalışması açısından bu güzel bir gelişme ama diğer taraftan da davet ve organizasyon  fazlalığı açısından bakarsak, kötü bir gelişme; çünkü destek veren insanlar bıktırıldı diye düşünüyorum. O nedenle yeni dernek ve vakıfların kurulmasını artık desteklemiyorum. Sosyal sorumluluk alanında yer almak isteyenler, mevcutta var olan ve yukarıda bahsettiğim konularda ciddi faaliyetler yapan, destek bekleyen vakıf ve derneklerde görev alarak çalışmalılar diye düşünüyorum. Zaten ben de öyle yapıyorum.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.