Çocuklarınıza karne baskısı yapmayın!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Okulların kapanmasına sayılı günler kaldı. Karne günü yaklaşırken öğrencilerin yanı sıra ailelerinde heyecan ve telaşları başladı. Peki, bu günde aileler karnesi kötü gelen çocuğa nasıl davranmalı? Karnesi iyi gelen çocuğa karşı nasıl bir tutum sergilemeli?

 

Şüphesiz her anne baba çocuğunun başarılı olmasını ister. Fakat aile kötü bir karne ile karşılaşırsa çocuğun karnesine fazla anlam yüklememesi gerekir! Karnesi kötü gelen çocuğu aşağılayıcı, kıyaslayıcı ve utandırıcı davranışlar sergilemek en yanlış davranış olacaktır. Çünkü bu davranışlar çocuklarda olumsuz benlik gelişimine ve özgüven eksikliğine neden olabilir!

 

Aşırı ceza ve ödülden kaçının

 

İyi ya da zayıfbir karneyle karşılaşan ailelerin çocuklarına ceza vermeleri ya da onları aşırı ödüllendirmeleri olumlu bir davranış değildir. Bu durumda yapılacak en önemli davranış, anlayışlı davranarak çocuğa destek olmaktır. Çocuğunuz her zaman onun yanında olduğunuzu hissederse bu durumu daha rahat atlatacaktır.

 

Çocuğunuzu başkalarıyla kıyaslamayın

 

Çocuğun kendine güvenini ve motivasyonunu olumsuz etkileyen davranış başkalarıyla kıyaslanmaktır. Çocuklar başkalarıyla kıyaslandıkça ailelerine karşı daha saldırgan ve agresif davranışlar sergiler. Ailelerinin hiçbir zaman memnun olmayacaklarını düşünüp, yaşadıkları hayal kırıklıklarıyla hayat boyu ailelerini memnun etmeye çalışırlar. Bu nedenle sürekli kontrollü davranarak yoğun bir kaygı yaşarlar. Çocuğun kapasitesinin üstünde beklentiye girmek hem çocuk hem aile için baskı ve kaygı yaratacaktır.

 

Tepki göstermek yerine önce çocuğunuzu dinleyin

 

Kötü bir karneyle karşılaşıldığında ilk önce tepki vermek yerine çocukla karnesi hakkında konuşmak için uygun bir zaman belirlenmelidir. Çocuğu cezalandırmak çözüm değildir. İlk önce çocuğun düşük notları ve öğretmenleri hakkında fikirleri alınması, sonra ailenin fikirlerini paylaşması gerekir. Ebeveynler çocuklarını cezalandırmadan önce başarısızlıklarının altında yatan sebepleri iyi araştırmalıdır. Çünkü cezalar, çocukları zihinsel ve duygusal olarak olumsuz etkiler.

 

Çocuğunuzu yeteneğine göre yönlendirin

 

Çocukların yetenekli olduğu yönleri keşfedip onları bu yetenekleri doğrultusunda yönlendirmek bu durumda yapılacak en güzel davranış olacaktır. Yeni yeteneklerini keşfedip bunları geliştiren çocuğun hem özgüveni gelişir hem de motivasyonu artar. Çocuğun yüzüne başarısızlığını vurmak yerine ona inandığınızı göstermeli, karnesini düzeltebileceğine ikna etmelisiniz. Önemli olan ailenin çocuğa inanması ve çözüm aramasıdır.

 

Kötü bir karne başarısızlık göstergesi değildir!

 

Çocuğun karnesindeki zayıflar onun başarısız bir birey olduğunu göstermez. Ebeveyn olarak üzerinize düşen birçok görev olduğunu unutmayın. Karnenin başarı göstergesi olmadığını kabullenirseniz hem çocuğunuzu yıpratmaz hem de aile huzurunuzu ve dengenizi bozmazsınız.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.