Diğdem Cengiz Gürsel, Misafirlerimize imkan ve ilham veriyoruz…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Misafirlerimize daha fazla seyahat etmeleri için onlara imkan ve ilham veriyor, hayatı dolu dolu yaşamalarını sağlıyoruz.”

 

Havayolu ile yolculuğun herkesin hakkı olduğu prensibiyle hareket eden ve birbirinden yenilikçi projeleriyle dikkat çeken Pegasus’un, Kurumsal İletişim ve Sponsor İlişkileri Pazarlama Müdürü Diğdem Cengiz Gürsel keyifli bir söyleşiyle konuğumuz oldu…

 

Pegasus’un windsurf alanındaki yatırımları hakkında da bilgi veren Gürsel, herkesi bu yıl 17-22 Ağustos tarihinde Alaçatı’da gerçekleşecek olan “PWA Windsurf Dünya Kupası” heyecanını yaşamaya davet etti…

 

 

-Diğdem Hanım, öncelikle bize vakit ayırıp sorularımızı yanıtladığınız için teşekkür ederiz. Röportajımıza kısaca sizi tanıyarak başlayabilir miyiz? Pegasus ile yollarınız nasıl kesişti?

 

Ben de sizlere sayfalarınızda benim ve Pegasus Hava Yolları’nın hikayesine yer verdiğiniz için teşekkür ederim. İstanbul’da doğdum ve büyüdüm. İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’ndeki eğitimimin ardından 1999 senesinde Halkla İlişkiler ve Kurumsal İletişim alanında çalışmaya başladım. Yaklaşık 16 senedir farklı sektörlerde kurumsal iletişim alanında profesyonel olarak görev alıyorum. Son 3 yıldır da Türkiye’nin hızla büyüyen ve öncü havayolu şirketi olan Pegasus Ailesi’nde Kurumsal İletişim ve Sponsorluk İlişkileri Pazarlama Müdürü olarak görev alıyorum. Bu anlamda başta Türkiye olmak üzere Pegasus’un uçtuğu destinasyonlarda şirketimizi ve markamızı tanıtmak üzere medya ilişkilerini, kurumsal iletişim ve sponsorluk faaliyetlerini ve bazı özel projeleri yönetmekteyim.

 

-Pegasus Hava Yolları vermiş olduğu hizmet ile alanında ilk sıralarda yer alan uçuş şirketlerinden biri. Bu noktada Pegasus hakkında detaylı bilgi alabilir miyiz? Şirketin uçuş noktaları ve kalite anlayışı nedir?

 

Pegasus Hava Yolları, 1990 yılında Aer Lingus, Silkar Yatırım ve Net Holding’in ortak girişimiyle İstanbul’da kuruldu. İlk 15 yılında charter seferleri düzenleyen şirketimiz 2005 yılında ESAS Holding tarafından satın alındı ve aynı yıl kasım ayında düşük maliyetli havayolu taşıyıcısı olarak tarifeli iç hat seferlerine başladı.

 

Hayata geçirdiğimiz ve Türkiye’de liderliğini sürdürdüğümüz “düşük maliyetli havayolu – low cost” modeli uygulamalarla hava yolu ile yolculuğun herkesin hakkı olduğuna inanıyoruz. Bu vizyonumuzdan hareketle, uygun fiyatlarımız ve genç filomuz ile misafirlerimize daha çok seyahat edebilmeleri için imkan ve ilham veriyoruz.

 

Yurt içinde 6 noktayla başladığımız tarifeli uçuş ağımızı bugün 30’u yurt içinde, 61’i yurt dışında, 37 ülkede 91 noktaya çıkardık. Misafirlerimizi yurtdışında başta Avrupa olmak üzere Kuzey Afrika, Orta Doğu, Kafkaslar, Rusya ve Türki Cumhuriyetleri kapsayan geniş bir coğrafyaya uçurmaktayız. 18 Aralık 2012 tarihinde Airbus firması ile filomuza, teslim tarihindeki liste fiyatına göre 12 miyar USD değerinde toplam 100 adet (25 adet ilave uçak opsiyonu ile birlikte, 75 adet yeni uçağı kapsayan Airbus Siparişi) Airbus A320neo ve A321neo tipi yeni uçaklar katmak üzere anlaşma imzaladık. Bu sipariş ile sipariş verildiği tarih itibariyle Türk Sivil Havacılık tarihinde bir seferde verilmiş en büyük siparişe imza attık.

 

Pegasus olarak, markamızın varoluş sebebini, misafirlerimizi daha fazla seyahat etmeleri için harekete geçirmek, bu doğrultuda onlara imkan ve ilham vermek, hayatı dolu dolu yaşamalarını sağlamak olarak tanımlıyoruz. Bu nedenle misafirlerimize uygun fiyatlı uçak bileti sunmak ve onlara sunduğumuz uçuş ağımızı sürekli geliştirmek için çalışıyoruz.

 

Misafirlerimizin seyahat deneyimini zenginleştirmek için onların seyahat dönemlerinde oluşabilecek ihtiyaçları paralelinde sürekli yeni hizmetler ve ürünler sunmaya devam ediyoruz. Uçuş emniyeti ve teknoloji konularında gerçekleştirdiğimiz yatırımlar neticesinde Türkiye’nin en yeni uçuş eğitim merkezini kurduk.

 

Bununla beraber hisselerimizin yüzde 34,5’lik kısmını halka arz ederek 26 Nisan 2013 tarihinde Borsa İstanbul’da “PGSUS” kodu ile işlem görmeye başladık ve Türkiye’de borsaya kote olan ilk özel havayolu olduk.

 

-Pegasus Hava Yolları’nın windsurf sporunun Türkiye’de gelişmesine, destek verdiğini biliyoruz. Bu proje ile ilgili detaylı bilgi alabilir miyiz?

 

Pegasus Hava Yolları olarak varoluş sebebimizi “Misafirlerimizi daha çok seyahat etmeleri için harekete geçirmek, onlara imkan ve ilham vererek hayatı dolu dolu yaşamalarını sağlamak.” olarak tanımladığımızı daha önce de belirtmiştim.

 

Bu anlamda misafirlerimize farklı zamanlarda ve farklı amaçlarda tatil yapabileceklerine ilişkin ilham veriyoruz. Spor turizmi de, Türkiye’nin farklı bölgelerine daha fazla seyahat etmeye ilham veren önemli faktörlerden biri. Havacılığı değiştirdiğimiz gibi birçok alanda da öncülük yapıp değişimi başlatmak istiyoruz. Çünkü değişim Pegasus Kültürü’nün bir parçası. Kurulduğumuz ilk yıllardan bu yana destek olduğumuz windsurf sporunu da kendi gelişmemiz ve büyümemiz paralelinde daha da geliştiriyoruz ve bu sporun daha çok kişi tarafından yapılması ve sevilmesi için çalışıyoruz. Windsurf alanındaki çalışmalarımızı temelde ikiye ayırabiliriz.

 

DıgdemCengızGursel-DEGH2

 

RÜZGAR, HAVACILIKTA DA WİNDSÖRFTE DE SON DERECE ÖNEMLİ!

 

#rüzgaraşkına diyerek bu yıl 9.’su gerçekleştirilecek Pegasus Airlines PWA Windsurf Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. PWA Windsurf Dünya Kupası’nın bir ayağının Türkiye’de Alaçatı’da yapılması ile tüm dünyadaki windsurf severlerin heyecanla izlediği bu kupayı Türkiye’ye getiriyoruz, Alaçatı’nın dünyadaki önemli windsurf merkezlerinden biri arasında yer almasına öncülük ediyoruz.

 

Pegasus Airlines PWA Windsurf Dünya Kupası heyecanı dokuzuncu yılında bu yıl 17-22 Ağustos tarihlerinde yine Alaçatı’da yaşanacak. 1 Mayıs’ta Kore’de başlayan PWA Windsurf Dünya Kupası slalom yarışları bu yıl Erkekler kategorisinde 6, Kadınlar kategorisinde 3 ayaktan oluşuyor. Pegasus Airlines PWA Windsurf Dünya Kupası’nda bu yıl da geçen yıllarda olduğu gibi yaklaşık 80 sporcu yarışacak. Bu sporcular arasında dünyanın en önemli ve en hızlı windsurf sporcuları yer aldığı gibi Türkiye’den de değerli sporcularımız katılmakta. PWA Dünya Kupası Alaçatı ayağında, erkeklerde 4. Ayak, kadınlarda ise 2. Ayak yarışlar tamamlanacak.

 

Pegasus, ilk kez 2 yıl önce başlatılan ve kupaya ayrı bir heyecan katan “Pegasus Özel Hız Ödülü”nü bu yıl da vermeye devam edecek. Konuşmamın başında da dediğim gibi, rüzgar hem windsurf, hem de havacılık için çok önemli. #rüzgaraşkına diyerek bu yarışa katılacak sporcuların hızları ve sergileyecekleri disiplin, tıpkı havacılıkta olduğu gibi başarının ön koşulu olacak. “Hız”a hak ettiği değeri vermek için başlattığımız “Pegasus Özel Hız Ödülü” için sporcular final yarışlarında kollarına takılan GPS cihazlarıyla yarışacaklar. Yarışlar sonunda GPS cihazlarının verileri değerlendirilerek Alaçatı’nın en hızlı Kadın ve Erkek windsurfçüsü belirlenecek. En yüksek hıza ulaşan iki sporcu, Pegasus tarafından 1000’er Euro ile ödüllendirilecek.

 

HERKESİ ALAÇATI’YA DAVET EDİYORUZ…

 

Pegasus Airlines PWA Windsurf Dünya Kupası yarışları ile izleyiciler, dünyaca ünlü windsurfçülerin kıyasıya mücadelesini izlerken, festival alanında da çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek. Festival alanında dans yarışması, canlı langırt gibi pek çok aktivitenin yanı sıra ödül töreninin yapılacağı 22 Ağustos Cumartesi günü gazeteci-yazar Oben Budak’ın DJ kabinine geçtiği Pegasus Airlines Surf & Dance Party düzenleyeceğiz. Dünyaca ünlü windsurfçülerin Alaçatı’nın eşsiz rüzgarında kıyasıya yarışacağı şampiyona için herkesi 17 -22 Ağustos tarihlerinde Alaçatı’ya davet ediyoruz.

 

Pegasus olarak windsurf alanındaki yatırımlarımız da Türkiye Yelken Federasyonu ile 5 sene önce başlattığımız Pegasus Türkiye Windsurf Ligi ile Türkiye’de windsurf sporunun farklı bölgelerde de gelişmesine ve sevilmesine katkıda bulunuyoruz.

 

-Peki, “Dünyanın En Güzel Hediyesi” projesi hakkında neler söylemek istersiniz?

 

Minik misafirlerin Pegasus için özel bir yeri var. Minik misafirlerimizin seyahatlerinde fark yaratacak, onlara seyahati sevdirecek fark yaratan konulara pazarlama ve iletişim çalışmalarımızda büyük önem ve öncelik veriyoruz.

 

Çocukların, Pegasus’un iletişim dünyasına girişleri önce, Pegasus Ailesi’nde dünyaya gelen son kız çocuğunun ismini uçaklarımıza vermekle başladı. Zaman içerisinde gelenekselleşen bu çalışmamızı 2011 senesinde misafirlerimizle de paylaşmaya başladık ve çekilişle misafirlerimizin çocuklarının isimlerini uçaklarımıza vermeye başladık. Bu çalışmalar daha sonra güvenlik videomuzda Pegasus Aile Bireyleri’nin çocuklarına yer vererek devam etti. Son olarak bu senenin başında başlattığımız uygulamamızla 0-12 yaş arası minik misafirlerimize, doğum günlerinde yaptıkları seyahatlerde servis ettiğimiz doğum günü pastası ile onları doğum günlerinde havalara uçurarak seyahat deneyimlerini güzelleştiriyoruz.

 

UNUTULMAYACAK BİR SÜRPRİZ!

 

Pegasus Hava Yolları olarak, Pegasus Aile Bireyleri’nin son doğan kız çocuklarının isimlerini filomuza kattığımız yeni uçaklara verme geleneğini, 2011 yılında misafirlerimiz ile paylaşarak “Dünyanın En Güzel Hediyesi” kampanyasını başlatmıştık.  Bu yıl, kampanya içeriğine özel bir resim yarışması ekleyerek kampanyayı unutulmayacak bir sürpriz ile zenginleştirdik ve bir kız çocuğunun hayalindeki tatili “Dünyanın En Güzel Hediyesi”ne dönüştürdük.

 

Boeing’ten teslim aldığımız en yeni 737-800 uçağımızı “Dünyanın En Güzel Hediyesi” kampanyası kapsamında düzenlenen resim yarışmasının birincisi 9 yaşındaki İzmirli Ada Eminağaoğlu’nun çizdiği ‘hayalindeki tatil” temalı resim ile giydirdik. İstanbul’a sadece plaket almaya geldiğini bilen yarışmanın birincisi Ada’nın, üzeri çizdiği resimle boyanmış uçak ile karşılaştığı sürpriz an, duygusal görüntülere sahne oldu.

 

Yaklaşık 7 sene boyunca filomuzda uçacak olan uçağımız, Ada’nın hayallerini gözyüzüne taşıyor, bu hayali her gün milyonların geçtiği havalimanlarında sergiliyor. Bir çocuğun ismini ya da yaratıcılığını milyonlarca havayolu yolcusuna taşıyan projemizin temelinde minik misafirlerimizin hayallerinden aldığımız ilham yatıyor.
Pegasus’un geçmiş yıllardaki uçuş güvenliği videoları birçok uçuş şirketine bu alanda öncülük etti. Bu noktada Disney Türkiye ve Marvel işbirliği ile hazırlanan yeni güvenlik videosu hakkında bilgi alabilir miyiz?

 

Türkiye’nin öncü düşük maliyetli havayolu olan Pegasus olarak, iş modelimizle, ürünlerimizle ve pazarlama yaklaşımımızla Türkiye’de yaratıcı çalışmalara imza atıyoruz. Misafirlerimize uçuş güvenliği kurallarının aktarıldığı güvenlik videolarıyla da sektöre ilham veren, yaratıcı çalışmalar ortaya çıkarıyoruz.

 

2009’da hazırladığımız ve başrolünde Pegasus Aile Bireyleri’nin çocuklarının yer aldığı uçuş güvenliği videosu yıllarca uçaklarda kullanıldı, misafirler tarafından çok beğenildi. Video, Türkiye’de havayollarının uçuş kurallarını farklı konseptli videolar aracılığıyla anlatması adına ilham veren ve öncülük eden bir çalışma oldu.

 

Uçuş öncesi misafirlere gösterilen uçuş güvenliği videoları, uçak içerisinde ve herhangi bir acil durum anında uyulması gereken kuralları sunmasından dolayı yüksek öneme sahip. Bu derece önem taşıyan kuralların misafirlere aktarılırken dikkatle izlenmesi için ilgi çekici ve sıra dışı videolar hazırlamaya devam ediyoruz.

 

pwa6

 

SES GETİREN VE YENİLİKÇİ BİR ÇALIŞMA!

 

Yeni güvenlik videomuz için Marvel ve Disney Türkiye ile bir araya gelerek yine farklı, ses getiren ve yenilikçi bir çalışma ile Türkiye’de havacılık sektöründe bir ilke imza attık.

 

Yeni uçuş güvenliği videomuzda başta minik misafirler olmak üzere farklı yaşlardaki ve coğrafyalardaki misafirlerimizin filmlerini ve çizgi romanlarını heyecanla takip ettiği Marvel kahramanlarından Thor, Captain America, Iron Man, Black Widow, Loki, Hawkeye, Odin karakterleri yer alıyor. Proje ile Marvel, ilk kez güvenlik videosu için dünyada bir havayolu şirketi ile bir araya geldi. “Süper Kahraman olsanız bile uçuş güvenliği kurallarının önemli olduğunu” vurgulayan videoda, Marvel hayranı bir çocuğun uçak içerisindeki misafirleri Marvel kahramanlarına benzetmesi ve uçuş kurallarını dinlerken hayalinde kahramanlarla kurduğu ilişki anlatılıyor. Videoda; süper kahramanlar, kahramanların özel güçleri ve aksesuarları kullanılarak misafirlere acil bir durum anında ve uçuş güvenliği ile ilgili yapılması gerekenler esprili ve dikkat çekici bir dille aktarılıyor.

 

Kısa sürede başta misafirler olmak üzere tüm izleyenler tarafından beğeni toplayan video Pegasus’un Youtube ve Facebook kanalı üzerinden 1,5 aylık sürede yaklaşık 5.5 milyon kere izlendi.

 

Hazırlanan yeni güvenlik filmi, tarzı ve içeriği itibari ile markamızın yenilikçi, fark yaratan ve ilham veren marka duruşu ile paralellik gösteriyor.

 

Video; hazırlık, çekim, casting, kostüm, post prodüksiyon gibi farklı aşamalarda değerlendirildiğinde toplam 200’e yakın kişiden oluşan bir ekip tarafından yaklaşık 6 ayda hazırlandı. Kullanılan kostümlerin tasarım, üretim ve onay süreci için de 2 aya yakın bir süre boyunca çalışıldı.

 

Pegasus’un ileriye yönelik hedefleri ve projelerinden bahsedebilir misiniz?

 

Pegasus olarak misafirlerimizin daha fazla ve farklı sebeplerle seyahat etmeleri, daha farklı yerler görmeleri için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Misafirlerimiz seyahat ederek hayatı dolu dolu yaşayabilir, farklı kültürler görebilir, lezzetler tadabilir. Bu konuda uygun fiyatlı biletlerimiz ve geniş uçuş ağımızla sunduğumuz imkanı, misafirlerimize ilham vermek üzere gerçekleştireceğimiz yeni çalışmalarımızla ve projelerimizle sürdürmeye devam edeceğiz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.