Doğum Sonrası Depresyona Dikkat!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Doğum sonrası depresyonda, kendine ve bebeğe zarar verme ile ilgili takıntılı düşünceler ve intihar düşünceleri görülebilir. Bu durum doğumdan hemen sonra başlayabildiği gibi, doğumdan sonraki bir yıl içinde herhangi bir zaman diliminde de ortaya çıkabilir…

 

Postpartum depresyon, doğumdan sonra ilk bir yıl içinde görülebilen kaygılı, takıntılı, endişeli, çaresiz ve umutsuz hissetme gibi duygularla karakterize olan bir duygu durum bozukluğudur…

 

Kadınlar doğumdan sonraki ilk yıl, anksiyete bozuklukları, obsesif-kompulsif bozukluklar, depresyon ve psikoz gibi psikiyatrik hastalıklar açısından risk altındadır. Depresyon ise bunların arasında en baskınıdır. Bu yüzden doğum sonrası psikiyatrik hastalık denildiğinde ilk akla gelen postpartum depresyondur…

 

Lohusalık hüznünden ayırt edebilmek güç olabilir!

 

Lohusalık hüznü, yeni doğum yapmış annelerin yüzde 60’ında görülen normal sınırda olan bir üzüntü veya endişe hali, kolay ve sık ağlama şeklinde ortaya çıkar. Lohusalık hüznüne, hormonal değişiklikler, planlanmamış gebelikler, beklenmedik yaşamsal olaylar, doğum süreciyle ve bebekle ilgili endişeler ve bunların getirdiği sorumluluklar sebebiyet verebilir.

 

Lohusalık hüznünde belirtiler genellikle en fazla 10 gün sürer ve yakınların ilgi ve desteğiyle bu durum ortadan kaybolur. Doğum sonrası depresyon ise genellikle 2. ve 8. haftadan sonra başlar ve en fazla bir yıl devam eder.

 

Anne bebeğine zarar verebilir!

 

Doğum sonrası depresyonda annenin bebeğine karşı ilgisizliği ön plandadır ve bebeğine zarar vermeye kalkışabilir. Rahatsızlığın en üzücü tarafı ise hastaların yüzde 4’ünde rastlanılan bebeği öldürme davranışıdır. Ağır depresif belirtilerin yanı sıra; intihar düşünceleri ve girişimleri de görülebilir. Bu nedenle hastalık kişinin çevresi tarafından önemsenmeli ve dikkate alınmalıdır.

 

Doğum sonrası çıkan bu ağır depresyon, kadının ileriki yıllarını etkileyecek Bipolar bozukluk-Manik depresif hastalığının ilk atağı olabilir. Bu yüzden Postpartum depresyon geçiren kadınlar psikiyatri uzmanı tarafından mutlaka izlenmelidir.

 

Emzirmenin olumlu ya da olumsuz etkisi olabilir…

 

Postpartum depresyonunda emzirmenin anne üzerinde olumlu ya da olumsuz etkisi olabilir. Anne sütü veren kadınların kendine ayıracak yeterli zamanı olmayışı, uykusuz kalması, ilaç kullanımı durumunda bebeğe zarar vereceği endişesiyle negatif duygu durumu yaşayabilirler. Bunun yanı sıra anne sütünün hızla kesilmesi de depresif duygu durumuna sebebiyet verebilir.

 

Postpartum depresyonda birçok risk faktörü bulunur!

 

Postpartum depresyon için birçok risk faktörü belirlenmiştir. Postpartum depresyonu yaşayan kadınların daha önce ya kişisel ya da ailesinde majör depresif öyküsü vardır. Diğer risk faktörleri arasında; istenmeyen gebelikler, eğitim düzeyi, aile içi geçimsizlik, emzirme sorunu, çocuğun sağlığının kötü olması ve güvenilir bir ilişkinin eksikliği bulunur.

 

Doğum sonrası ruh halinde değişkenlik olan kadınlara doğru teşhis konulabilmesi için semptomların başlangıç zamanının, ne kadar süre devam ettiğinin ve şiddetinin belirlenmesi çok önemlidir.

 

Depresyon yıllarca sürebilir!

 

Postpartum depresyonda biyolojik etmenlerin yanı sıra psikososyal etmenlerde önem teşkil eder. Bu nedenle tedavide hedef semptomların yanında kişilerarası faktörlerinde üzerinde durulması gerekir.

 

Kişinin bu süreçte yaşayacağı ortamın ruh sağlığına uygun bir ortam olmasına dikkat edilmelidir. Kişinin çevresindeki insanları bu konu hakkında bilgilendirmeli ve bebeğin bakımında yardım edebilecek kişilerin ek destek oluşturulması sağlanmalıdır.

 

Annenin ilk hafta yaşayabileceği duygu durum semptomları hakkında bilgilendirilmesi çok önemlidir. Eğer bu semptomlar gündelik yaşamını zora sokacak duruma gelirse tıbbi ve psikolojik yardım alması konusunda teşvik edilmelidir. Bireysel psikoterapi her kadına uygulanabilecek en uygun tedavi seçeneğidir. Eğer doğum sonrası depresyon tedavi edilmezse yıllarca sürebilen tedavisi zor bir hastalığa dönüşebilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.