Dünyanın gözdesi; MAYORKA

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Kristal kadar berrak denizi, eşsiz güzellikteki romantik koyları ve tarihe tanıklık eden muhteşem ortaçağ kasabaları, bahsimiz MAYORKA…

 

Mayorka, İspanya eyaletlerinden biri olan Balear takımadalarının en büyüğü. İsminin kökeni, Latince insula maior, yani “büyük ada” olan bu gözde coğrafyanın merkezi gece- gündüz kavramının anlamsızlaştığı şehir olan Palma…

 

Her mevsim oldukça yumuşak ve ılıman bir iklim olan Akdeniz ikliminin hakim olduğu bu tatil rotasında, temmuz-ağustos ayları deniz tatili için en elverişli tarihler… Doğal güzellikleri ve mimari yapısıyla, tarih ve kültür turizmini sevenler için de Mayorka, yıl boyu tatil listelerinin ilk sırasında…

 

 

 

Güne Mayorka’da başlamak!

 

İstanbul’dan Barselona aktarmalı olarak Mayorka Adası’na ulaşabilirisiniz. Deniz yolcuğunu seviyorsanız Barselona’dan feribot ile de bu cennet adaya ulaşmak mümkün.

 

Turistlerin yoğun ilgi gösterdiği adada otel seçenekleri de bir hayli fazla. Dilerseniz Palma şehrinde kalıp her gün başka bir koya gidebilirsiniz veya güzel bir koy seçip oradaki otelleri tercih edebilirsiniz. Gece-gündüz tatilin tadını çıkarmak isteyenler için Palma’da konaklamak, yerinde bir tercih olacaktır. Zira ada oldukça büyük ve eğer başkentten uzaklaşırsanız en canlı ve eğlenceli şehir olan Palma’nın keyfini çıkarmak için bir hayli yol katetmeniz gerekir.  Passeo Maritimo yani Palma Yat Limanı’nda konaklamak ise Mayorka’da tatil yaptığınızı hissetmeniz açısından önemli. Çünkü burada güne, yat limanı ve Palma Katedrali’nin muhteşem manzarası ile başlıyorsunuz… Passeo Maritimo’da restoran ve bar seçeneklerinin fazla olması nedeniyle burası gece yürüyüşleri ve eğlence için de ideal.

 

Yeşil ve turkuazın berraklığı…

 

Mayorka oldukça büyük bir ada. Bu nedenle plaj ve koy bakımından da son derece zengin. Beyaz kumlu sahillerin berrak açık yeşil ve turkuaz ile muazzam birleşiminin bir örneği olan sahiller, bu özelliği ile Maldivler’i anımsatıyor.

 

Nefes kesen kıyı manzarasının keyfini çıkaracağınız Mallorca, yüzme ve dalış aktiviteleri bakımından da birçok seçenek sunuyor. Burada deniz aktiviteleri için özel olarak hizmet veren gemiler var. Bu gemilerde hem Akdeniz’in eşsiz sualtı popülasyonunu keşfedebilir dinlenirken de İspanyol yemeklerinin tadını çıkarabilirsiniz…

 

Kale, saray ve katedral (5)

 

Kale, saray ve katedral

 

Bellver Kalesi, Palma’yı yukarıdan keşfetmek isteyenlerin mutlaka görmesi gereken bir yer. Mayorka’nın kralları için dinlenme mekanı olarak tasarlanan bu kale tarihin çeşitli dönemlerinde zindan olarak kullanılmış.

 

Gotik tarzda yapılmış La Seu Katedrali ise şehre hakim görüntüsü ile Mayorka’nın sembolü haline gelmiş. İbadet yeri ve kralların mezarlarının da içinde bulunduğu bu görkemli şaheserin hemen yanında Almudania Sarayı bulunuyor. Resmi kutlamaların yapıldığı bu sarayın içinde bir de müze var.

 

Adanın genel mimarisinde Arap-Endülüs etkisi görülüyor. Tarihi binalar ise Mayorka’nın mimarisinde önemli bir yere sahip. Öyle ki bu adada sadece tarihi yapılardan oluşan ve günümüzde de bu özelliğini özenle muhafaza eden birçok kasaba mevcut.

 

Ejderha Mağaraları

 

Orijinal ismiyle Coves del Drac, Mayorca’nın en gözde doğal güzelliklerinden. Palma Porto Cristo’da bulunan Dragon Mağarası’nı gezmek adada yapılabilecek en ilginç etkinliklerden biri. Zira denizin aşındırması sonucu oluşan bu mağaraların içinde dünyanın en büyük yer altı gölü bulunuyor. Müzisyenler bu gölde, sandalların içinde küçük klasik müzik konseri veriyor. Bu konserleri dinlemeniz için de gölün kıyısına sandalyeler konulmuş… Dilerseniz ışık gösterisi eşliğinde, mistik bir ortamda sandallarla gölde ufak bir gezinti de yapabiliyorsunuz. Rehberler ise size mağara geziniz esnasında eşlik ediyor…

 

Avrupa’nın en büyük akvaryumu

 

Palma plajına 500 metre uzaklıkta muhteşem bir su altı dünyası ile Palma Akvaryum karşılıyor sizleri. 2007 yılında açılan ve 700’den fazla türü gözlemleyebilme şansı veren bu dev akvaryum, 55 tankı ile Akdeniz, Hint, Atlantik ve Pasifik okyanuslarının türlerine ev sahipliği yapıyor. Akvaryumun “Big Blue” isimli tankı, 28 ft (3.500.000 lt tuzlu su kapasiteli) boyutu ile Avrupa’nın en derin köpekbalığı tankı olma özelliğine sahip. Tropikal ormanın yanı sıra, Avrupa’daki büyük canlı mercan koleksiyonunu da içeren, çevre odaklı faaliyetlerin düzenlenmesi, korunma ve muhafazası kampanyalarında yer alan Palma Akvaryum, bu yönüyle birçok ödüle de layık bulunmuş.

 

Villa Marmacen II

 

Tapas kültürü:

 

Mayorka’da “la tapa” adıyla bilinen, temel amacı doymaktan ziyade öğle ve akşam yemeklerine kadar mideyi idare ettirmek olan ve ara öğün şeklinde tüketilen Tapas kültürü hakimdir. Ortaya paylaşmalık olarak gelen bu küçük İspanyol mezelerine hayat veren ise Akdeniz Mutfağı’nın olmazsa olmazı zeytinyağı ve asırlardan beri süregelen aşçılık marifetleri şeklinde özetlenebilir. Mayorka ayrıca deniz mahsulleri bakımından da oldukça zengin bir çeşitlilik sunar.

 

Balear Adaları

 

Balear Adaları Özerk Topluluğu, İspanya’ya bağlı beş büyük ve onları çevreleyen birkaç küçük adadan oluşan özerk bir bölgedir. Mallorca, Minorca, Formentera, Cabrera ve İbizaisimli adalar, iklimi ve eşsiz coğrafyası sayesinde dünya turizmi açısından  oldukça önemlidir ve her yıl milyonlarca turisti ağırlar.

 

Asırlar boyu farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olması Balear Adalarına muhteşem bir mimari ve tarih miras bırakmıştır. Adalar bu özelliği ile deniz turizminin yanı sıra kültür turizmi için de biçilmiş bir kaftandır.Resmi dili her ne kadar İsspanyolca ve Katalanca olsa da bu bölgenin turizm cenneti olması nedeniyle Balear Adaları’nda dünya dilleri konuşulur…

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.