Ege’nin adı gibi şirin bir köyü olan Şirince

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Şirince’nin her köşesi tarih kokuyor.

Ormanlarla çevrili yemyeşil bir doğa parçasının içine kurulmuş. Eskiden Kırkınca olarak adlandırılan köye mübadeleden sonra Çirkince denilmeye başlanmış, 1930’lu yıllarda da adı Şirince olarak değiştirilmiş. Yüz yıl önce 1800 haneli olan köyün Rumları mübadeleyle Yunanistan’a gönderilmiş.

Şirince Köyü 

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı olan Şirince köyü muhteşem bir tabiatı ve doğal dokuyu bünyesinde barındırmaktadır. Pek çok efsanenin odağında bulunan Şirince 2000’li yılların başında ünü ülkemize aşarak dünyaya yayılmış olan fantastik bir beldedir. Bu kadar ünlü olmasının en önemli sebeplerinin başında Şirince gezilecek yerler bakımından zengin olması gelmektedir.

Ayrıca çeşitli efsanelerin odağında bulunan Şirince evleri ile de dikkat çekici bir güzelliğe sahiptir. Son derece küçük ve şirin bir belde olmasına rağmen ünü ülke sınırlarını aşmış olan Şirince’de konaklama adına da pek çok yer bulunmaktadır. Bu sebeple her yıl turistlerin akınına uğrayan Şirince’ye mutlaka fotoğraf makinenizi de götürmelisiniz.

Doğallığını Koruyan Şirince Evleri

Şirince’nin en önemli özelliklerinin başında çift katlı olarak beyaz badana ile inşa edilmiş olan doğal evleri gelmektedir. Şirince gezilecek yerler başında yer alan bu evlerin mimarisi de çok etkileyicidir. Tamamen doğal bir dokuyu ve yörenin ürünlerinden elde edilerek imal edilmiş olan bir mimari tarzı sürdürmekte olan evler özellikle fotoğraf tutkunlarının uğrak yeridir.

Şirince’nin her köşesi tarih kokuyor, ara sokaklarda gezerken adeta zamanda yolculuk yapılıyor. Köyde Rumlardan kalma 200 kadar ev var. Evlerin zemin ve birinci katları moloz taştan, ikinci katlan ise ahşaptan inşa edilmiş. Ulu çınar ağaçlarının gölgelediği, her iki tarafında dükkanların, kahvelerin, restoranların sıralandığı yol ve çarşıya açılan köy meydanı gezinen, alışveriş yapan yerli ve yabancı turistlerle dolu.

Ayrıca Şirince’deki evler arasındaki taş örülü daracık sokaklar pek çok kişinin hayal dünyasını farklı bir şekilde doldurmaktadır. Sokaklarda yer alan Şirince’nin köylülerinin satmış olduğu doğal ürünlere de mutlaka göz atmalısınız. Şirince’nin dar sokaklarına kurulu tezgahlarda da kadınların el emeği ürünleri, ev sabunları ve yine ev yapımı şaraplar satılıyor.

Köyün bir diğer özelliği de Rumlardan devralınan ve son yıllarda büyük bir gelişme gösteren şarapçılık. Köyün çarşısında yıllardır işlevini sürdüren bir şarap evi bile var. Birbirinden lezzetli üzümlerin ve yöreden imal edilen nar ekşisi, zeytinyağı, şarap gibi pek çok doğal ürünün bulunduğu sokaklarda aynı zamanda hediyelik eşya almak için Şirince’yi çağrıştıran el sanatı ürünlere yer verilmektedir.6c700c7b82f5419c0f9407406a4f8ddf1516459052_sirince

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.