Kazancı Holding’ten dijital dönüşüm atağı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kazancı Holding bugün Aksa markalı şirketleriyle enerji sektöründe; enerji üretim, jeneratör, doğal gaz dağıtım ve elektrik tedarik ile dağıtım alanlarında hizmet veriyor. Bunun yanı sıra, tarım ve turizm alanlarında da faaliyet gösteren Holdingin yurt içi ve yurt dışı operasyonlarında dijitalleşme büyük önem arz ediyor.

Covid-19 salgına rağmen büyüme odağından vazgeçmeyerek hedefleri doğrultusunda emin adımlarla yürümeye devam ettiklerini belirten Kazancı Holding Yönetim Kurulu Üyesi Barış Erdeniz, “Merkezi dönüşümün avantajlarını kullanıp işlerimizi dijital ortama hızla taşıyarak neredeyse kayıpsız bir süreç yönetimi sağladık. Tüm bu işlerin temelinde ise hepimizin bildiği üzere insan-süreç-teknoloji üçlüsü yatıyor. Kazancı Holding olarak bu yolculuğumuzda insana ve doğru teknolojilere yatırım bizim için büyük önem taşıyor. Çünkü dijitalleşme sonu olmayan bir yolculuk” dedi.

Holding’de dijitalleşme ve teknoloji konusundaki yatırımlara salgından çok daha önce başladıklarını ifade eden Erdeniz, 2016 yılında büyük bir dijital dönüşüm programı başlattıklarını ve ilk olarak bilgi teknolojileri uygulamalarında şeffaf iletişim odağıyla merkezileşme ve standardizasyonu sağladıklarını söyledi. Erdeniz, “Geçtiğimiz yıllarda organizasyonumuzu hedeflerimize uygun olacak şekilde yeniden yapılandırdık. Şirketlerimiz ile bilgi teknolojileri ekiplerini birbirine yaklaştırmak, iletişim dilini ortak bir noktaya getirmek ve ihtiyaçları doğru tespit ederek hızlı geri dönüşleri sağlayabilmek adına ayrıca sektör odaklı iç analist ekipleri oluşturduk. Tüm altyapımızı çeviklik ilkemiz doğrultusunda, anlık veriye dayalı dijital yönetim anlayışımıza ayak uyduracak şekilde güncelledik. Küresel arenada hızla büyüyen şirketlerimizi en çevik şekilde, en doğru verilerin ışığında alınan hızlı kararlarla yönetme kararlılığındayız” diyerek bu alandaki yatırımların öneminin altını çizdi.

Avrupa’daki en geniş kapsamlı SAP dönüşüm projesi

Kazancı Holding, faaliyet gösterdiği pek çok lokasyondaki tüm verileri birleştirmesi, yönetimi kolaylaştırması ve dijital olarak anlık verilerle hareket edilmesi bakımından enerji sektöründe son zamanlarda Avrupa’da gerçekleştirilen en geniş kapsamlı SAP dönüşümüne imza atıyor. Erdeniz, “SAP ile geliştirdiğimiz yeni dijital altyapı sayesinde Holding’in tüm birimlerinin dijital ortamda aynı dili konuşmasını sağlayacağız” dedi.

Türkiye’nin yanı sıra hem yakın coğrafyada hem de SAP dünyasında da pek çok ilki barındıran bu dönüşüm programı toplamda 4 yıla yayılıyor. Erdeniz, “Kazancı Holding bünyesindeki 65 şirketimiz ile 31 ilde hizmet verdiğimiz 6 milyona yakın doğal gaz ve elektrik abonemizin sayaç okumadan fatura tahsilatına kadar tüm süreçlerini tamamen dijital ortama taşıyoruz.  Holding olarak yalınlaşmış süreçlerimizle en doğru şekilde geçişi yapabilmek adına 2023’e kadar sürecek yıllara yayılan kademeli bir geçiş planı da oluşturduk. Bu sayede 4 kıta ve 22 ülkedeki operasyonumuzu dijital olarak daha ileri karar destek sistemleri ile yöneteceğiz. Son zamanlarda Avrupa’da gerçekleştirilmiş en kapsamlı ve en büyük dijital dönüşüm çalışmalarından biri olan bu projemiz, Türkiye’de ve dünyada birçok ilki barındırması sebebiyle bizi ayrıca heyecanlandırıyor” şeklinde konuştu.

“Türkiye’de SAP’nin son versiyonu S/4HANA ile enerji sektöründe bir ilke imza atıyoruz”

SAP ile gerçekleştirilen projenin aynı zamanda Türkiye’de enerji sektöründeki ilk S/4HANA projesi olmasıyla da önem taşıdığına dikkat çeken Erdeniz, “Dijital dönüşüm yolundaki en büyük adımımız olarak gördüğümüz projemizle tüm şirketlerimizi, SAP uygulamalarında daha ileriye taşıyacak olan SAP’nin son versiyonu S/4HANA’ya geçme kararı aldık ve Türkiye’de enerji sektöründe bu sisteme geçiş yapan ilk şirket olduk. Bu sayede tüm iç verilerimizi S/4HANA sistemiyle gerçek zamanlı analiz edebilmeyi amaçlıyoruz” açıklamasında bulundu. Erdeniz, ayrıca, bu projenin aynı zamanda Avrupa’da enerji sektörünün en büyük S/4HANA projelerinden biri olduğuna vurgu yaptı.