King’s Day için geri sayım başladı!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sevgili müzikseverler; Hollanda Kraliyet Ailesinin katılımıyla The Hall İstanbul’da dört yıldır gerçekleştirilen ve bu yıl itibariyle tüm dünyada “King’s Day” olarak kutlanmaya başlanan “Queen’s Day” için geri sayım başladı!

 

26 Nisan Cumartesi gecesi The Hall İstanbul’da gerçekleşecek olan “King’s Day”in açılış ve ısınma turlarının müziği bana ait olacak. Dünyaca ünlü Hollandalı dj ikilisi Chocolate Puma’nın da konuk olacağı bu muhteşem gece oldukça eğlenceli geçecek; şimdiden duyurmuş olayım… Bu arada önümüzdeki sayı Chocolate Puma ikilisini çok özel bir söyleşi ile sayfama konuk edeceğim…

 

Kısaca King’s Day….

 

Hollanda’da ilk defa 1885 yıllında Prenses Wilhelmina’nın doğum günü kutlamasıyla başlayan “Queen’s Day”, son 50 yıldır Kraliçe Juliana’nin doğum günü olan 30 Nisan’da kutlanıyor. Büyük bir coşkuyla yapılan kutlamalarda, Hollanda Kraliyet Ailesi’nin resmi soyadının “Oranje” olmasından dolayı Festival günü Hollanda adeta turuncuya bürünüyor; herkes turuncu giyiyor. “Queen’s Day” geçit törenleri, çocuk partileri, tiyatro festivalleri, bireysel müzik performansları ve açık hava konserleri ile adeta bir sokak partisi tadında geçiyor. Hollanda ile eş zamanlı olarak tüm dünyada kutlanan “Queen’s Day” bu yıl itibariyle kraliçenin tacını krala devretmesi ile kral günü (King’s Day) olarak kutlanacak…

 

Bu ay ise yaptığı müziklerle herkesin beğenisini kazanan ve Türk pop müziğine bambaşka bir tarz katan Emre Kınay ile oldukça keyifli bir söyleşi gerçekleştirdim.

 

– Erdem Kınay’ın müzik serüveni nasıl başladı? Çocukken de müzikle ilgilenir miydin?

 

Annemin, elektronik cihazlara ve müzik aletlerine karşı olan ilgimi çok erken yaşlarda fark etmesi ve beni bu doğrultuda yönlendirmesiyle konservatuara başladım. 17 senedir profesyonel anlamda Türk müzik camiasına hizmet ediyorum.

 

– Proje 1 ve Proje 2 isimli birbirinden kaliteli albümlere imzanı attın. Peki “PROJE”nin çıkış noktası nedir? Niçin Proje?

 

Aslında uzun zamandır düşündüğüm fakat diğer sanatçı arkadaşlarımın albüm çalışmalarından dolayı ertelemiş olduğum bir düşünceydi.

 

Albüm çalışmalarına 2011’de başladım. Bir sene içerisinde çalışmaları tamamlayarak kendime ait ilk albümü yayınlamış oldum. “Niçin proje?” sorusuna gelirsek; çünkü albümler bu ismi gerçekten hak eden mixlerle dolu. Tüm şarkıların müziklerinin yeni olmasına ve bana ait olmasına da özen gösteriyorum.

 

– Albümlerin yapım aşamasında süreç nasıl işledi? Hangi sanatçılarla çalıştın?

 

Her şeyden önce, yapmış olduğum proje albümlerinin yapım aşamasında ve sonrasında çok büyük keyif aldım. Sizinde bildiğiniz gibi tüm şarkıların besteleri ve aranjeleri bana ait.  Tam anlamıyla her şeye kendim karar verdiğim için albüm hazırlıklarım çok keyifli geçiyor.

 

– Erdem Kınay’ın kendine has bir müzik tarzı var. Birçok sanatçıyla birlikte müzik yapıyorsun. Peki yaptığın albümlerde yer alan sanatçıları belirlerken önceliğin ne oluyor? Bunun bir kriteri var mı?

 

Şarkıyla sanatçının uyumu çok önemli. Şarkıları seslendirecek sanatçıları belirlerken, genellikle şarkıların bana hayal ettirdiği histen yola çıkıyorum. Böylelikle netice daha iyi oluyor.

 

– Alışılagelmişin ötesinde, ‘aranjör – dj’ olarak verdiğin konserlerden bahsedelim mi? Erdem Kınay’ı bu yıl nerelerde dinleyebileceğiz?

 

Türkiye’nin hemen hemen her yerini ziyaret ettik, etmeye de devam edeceğiz. twitter/erdemkinay adresinden tüm güncel gelişmeleri takip edebilirsiniz.

 

– Bu başarılı albümlerden sonra, ilerleyen dönemlerdeki hedeflerin, projelerin nelerdir?

 

Albüm çalışmalarımız çok takdir gördü. Geçtiğimiz 24 aylık süreçte onlarca ödüle layık görüldüm; herkesin dilinde olan şarkılara imza attım. Bu sebeple proje albümlerine hiç durmadan devam etmeyi planlıyorum.

 

– Son olarak eklemek istediğin başka bir konu var mı?

 

Öncelikle teşekkür ederim. Okuyan herkese sevgi ve saygılar…

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.