Meydan okuyan bir gösteri; “The Illusionists”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Klasiklerden modern dönem eserlerine,

Halk türkülerinden kantolara…

 

2013 Itrî Klasik Türk Müziği Yılın Projesi Ödülü sahibi Alaturka Records, ilk albümü “Girizgâh”ın lansman konserini 22 Kasım tarihinde Zorlu’da veriyor!

 

Alaturka Records, klasiklerden modern dönem eserlerine, Anadolu halk türkülerinden İstanbul şarkılarına, Bektaşi nefeslerinden dini musiki örneklerine ve kantolara kadar musiki kültürünü bir bütün olarak ele alıyor. Alaturka Records sanatçıları, taş plak devriyle birlikte rafa kaldırarak unuttuğumuz ruha bürünerek büyük bir birikimi yeniden keşfediyor… Uğur Işık’ın önderliğinde, 3 ile 90 yaş aralığındaki sanatçılardan oluşan topluluk, musikiye ve icraya alışılagelenden farklı bir açıyla yaklaşımın ilgi çekici bir örneği…

 

 

Meydan okuyan bir gösteri; “The Illusionists”

 

Yirmiden fazla ülkede kapalı gişe sergilenen ve tarihte Broadway’de oynayan ilk ilizyon gösterisi olarak bilinen “The Illusionists”, “The Alchemy Project” farkıyla algı sınırlarınızı zorlamak için İstanbul’a geliyor!

 

Dünya’nın en büyük şovu olarak tanımlanan ve gittiği her ülkede kapalı gişe oynayan “The Illusionists” 13-16 Kasım tarihleri arasında Zorlu Center PSM’de!

 

 

Kara Orkestra ve Sezen Aksu aynı sahnede!

 

Pop müziğimizin dev ismi Sezen Aksu; temeli beş sene evvel atılan ve farklı müzik deneyimlerini tek bir fikir altında toplayan “Korhan Futacı ve Kara Orkestra” ile ilk defa Zorlu’da sahne alacak. Tamburada, Dandadadan, Konstrukt, Taranta Babu gibi farklı müzik topluluklarını kuran saksafoncu, şarkıcı, söz yazarı ve yapımcı Korhan Futacı; yedi kişilik Kara Orkestra ile tarz ve duyuda o kadar zengin bir orkestral ses yaratıyor ki, adeta ayrılmaz bir şekilde kaynaşmış ve bilinç sahibi bir mekanizma yaratıyor… Klasikleşen Sezen Aksu eserlerinin, Korhan Futacı ve Kara Orkestra’nın özgün yorumları ile harmanlayarak sunulacağı bu özel performansı kaçırmayın!

 

CAN

 

Genco Erkal’ın Can Yücel’in şiirlerinden uyarladığı tek kişilik oyunu “Can”, 14 Kasım’da Barış Manço Kültür Merkezi’nde sahneleniyor. Dört sezondur Can Yücel şiirlerinden uyarlanan oyunu, usta oyuncu Kemal Kocatürk yönetip oynuyor.

 

Can Yücel şiirleri kadar muzip, sert, dik ve duyarlı, Türk resminin desen virtüözlerinden biri olan Mehmet Güleryüz’ün “Can” için hazırladığı video-desenler de Ayça Kocatürk’ün müziğiyle birlikte rol alıyor.

 

Can Yücel’in kendi şiirlerinden hayat öyküsüyle yeniden “can” bulmasına tanık olacak ve Adana Cezaevi yıllarına, Kuzguncuk’tan Datça’ya, Datça’da huzuru bulduğu maviliklerde Can’ın izini kah gülerek, kah ağlayarak süreceksiniz…

Sözcükler, Nesneler, Kavramlar…

 

Akbank Sanat, 2014-2015 sezonunu dünya çapında bir sergiyle açıyor! 20. Yüzyıl kavramsal sanatının en önemli kurucuları arasında olan ve başlı başına bir “ekol” kabul edilen Belçikalı sanatçı ve şair Marcel Broodthaers’in yapıtları dünyada ilk kez bu genişlikte sergilenecek…

 

Broodthaers, çok geniş bir alana yayılan kavramsal yapıtlarında yazıyı, sözcükleri ve metinleri birer özne olarak kullanmasının yanı sıra, “hazır nesneleri” yapıtlarının odağına yerleştirdi. Fakat bununla kalmayarak bir süre sonra kuramsal düzeyde de ayrıntılı çalışarak kavramları sanatının belkemiği haline getirdi.

 

Gent’deki SMAK müzesiyle işbirliği içinde hazırlanan ve sanatçının en geniş koleksiyonuna sahip olan sergi, 24 Eylül-29 Kasım tarihleri arasında sanatseverlerle buluşuyor.

 

 

iki siirin arasinda

 

AYIN KİTABI:

 

İki Şiirin Arasında

 

Yaşamın uzamış anlarından kurduğu öykülerini okura emanet eden bir yazar Yekta Kopan. Ruhumuza nereden sızdığını bilmediğimiz yüzleşmelerin izdüşümleri onun kaleminden bize ulaştığında kendi hesaplaşmalarımıza dönüşür. Farkına bile varmadığımız küçük anlarımız, yaşamımıza dağılır, genişler, sonra da hep sürer. Ya bir Yekta Kopan öyküsüdür onlar artık ya da unutulmuş bir yerde yazarlarını beklemişlerdir…

 

Yazar: Yekta Kopan

Yayın Evi: Can Yayınları/Öykü Dizisi

Yorumlar kapalı.