Olağanüstü bir görsel şölen; “Kutup ışıkları”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

Olağanüstü görsel bir şölen yaşamaya hazır mısınız? Bu görsel şölen dünyanın manyetik alanı ile güneşten gelen yüklü parçacıkların etkileşimi sonucu ortaya çıkıyor ve yalnızca Kutup bölgelerinde görülüyor…

 

Yeşil, mavi ve turkuvaz renkleriyle görenleri adeta büyüleyen bu ışık şöleni, dünyanın sadece belirli yerinlerden, belirli tarihler arasında görülebiliyor. Yılda sadece iki defa şahit olunan bu görsel şölenin ilki Mart-Nisan arasında, ikincisi ve en görkemli olanı ise Eylül-Ekim arasında gözlemlenebiliyor.

 

Kutup ışıklarını en iyi izleyebileceğiniz 5 ülke…

 

Bu olağanüstü görselliğe sahip ışıkları görmek isteyenler için dünyanın her yerinden turlar düzenleniyor. Biz de bu noktadan yola çıktık ve Kutup ışıklarını en iyi izleyebileceğiniz beş ülkeyi seçtik…

 

 

 

 

Norveç – Tromsö

 

İsveç’in kuzeyinde bulunan Tromsö tarihi ahşap evleri ile ünlüdür. Kutup ışıklarını bu atmosferde izlemek isteyenler Kasım ve Mart ayları arasında bu şehri ziyaret edebilir.

 

Finlandiya – Rovaniemi / Ivalo

 

Finlandiya’nın Lapland bölgesindeki Rovaniemi ve Ivalo isimli iki köyde kutup ışıklarını izlemek isteyenler için birçok seçenek mevcut. Bunlar arasında en mistik olan ise ormanın içine inşa edilmiş cam tavanlı özel odalar.

 

Kanada – Yellowknife

 

Kanada’nın Kuzey Batı topraklarının başkenti olan Yellowknife kutup ışıklarını görüntülemek için dünyanın en iyi yerlerinden biridir. Kutup dairesine 400 kilometre uzaklıkta bulunan Yellowknife’taki Büyük Esir Gölü’nün (Great Slave Lake) donmuş zemininde kutup ışıklarını izlemek için özel turlar düzenlenir. Burada kızılderili çadır köyünde veya otelde konaklama seçenekleriniz mevcut.

 

ABD – Alaska, Fairbanks

 

Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı Alaska eyaletinin 30 kilometre kuzeyindeki tepelerde, gece gökyüzü inanılmaz bir ışık gösterisi ile canlanıyor. Burada kutup ışıklarını izlemeye gelenler için inşa edilen özel pansiyonlarda konaklayabilirsiniz. Ayrıca, gece boyunca düzenlenen çeşitli aktivitelere ve gezilere katılabilirsiniz.

 

İzlanda – Reykjavik

 

Yeryüzünde kutup bölgesine en yakın yer olan Reykjavik, kutup ışıklarını izlemek isteyenler için mükemmel bir seçenek. Manyetik alanın diğer yerlere göre en fazla olduğu Reykjavik’te kutup ışıklarının çeşitliliği ve görülebilirliği de daha fazla.  Konaklayacağınız otelin termal havuzunda içeceğinizi yudumlarken, kuzey ışıklarını izlemek ruhunuzda bambaşka hisler uyandıracak.

 

 

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.