Prof. Gönül Bakay’dan kitap tanıtımı…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Prof. Gönül Bakay’ın dünyada ve Türkiye’de ‘tuhaf’ ve ‘ilginç’ evlilik geleneklerinin yer aldığı yeni kitapları düzenlenen bir davetle cemiyet hayatına tanıtıldı.

Panelde Prof. Dr. Gönül Bakay, Prof. Dr. Zuhal Baltaş ve Prof. Dr. Üstün Dökmen bir araya geldi. Panelde; “İnsanlar dört bin yıldır neden evlenir, nasıl evlenir? Tarih boyunca dünyanın farklı coğrafyalarındaki farklı topluluklarda evlilik türleri ve uygulamaları nelerdir?” gibi konular tartışıldı.  Panel sonrası gerçekleşen kokteyle davetlilerle sohbet eden Prof. Gönül Bakay, okuyucuyla buluşan kitapları hakkında basının ve okurlarının sorularını cevapladı.

Leziz ikramlar eşliğinde gerçekleşen kokteylde konuklar, her iki kitabı da yazara imzalatma fırsatı buldular.

Akademisyen Prof. Gönül Bakay, çocukluk yıllarından beri tanık olduğu, merakla izlediği evlilik geleneklerini hem Türkiye’den hem dünyadan ilginç örneklerle iki ayrı kitapla anlatıyor. Serinin ilki olan ‘’Tarih Boyunca Evlilik ve Beş Kıtadan Renkli Örnekler”de; geçmişten bugüne, evlilik ve aile kurma pratiğinin ilk adımı olan düğün törenlerinin ve bu törenlere ilişkin ritüellerdeki değişimlerin toplumsal kaynaklarının analizine odaklanıyor. İkinci cilt “Türkiye’nin Kültür Zenginliği: İlginç Evlilik Gelenekleri”nde ise otuzdan fazla evlilik tipinin görüldüğü Türkiye’de evlenme tören ve âdetlerini, İslamiyet öncesi Türk topluluklarından başlayarak, Selçuklu, Klasik Osmanlı, Tanzimat ve nihayet Cumhuriyet dönemleri boyunca hem nicel hem de nitel açıdan ele almaya çalışıyor.