Sigarayla Savaş Derneği olarak büyük bir mücadele içindeyiz

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sigaraya yapılan zamlardan sonra açık tütün kullanımı arttı. Sigaraya yapılan her yüzde 1’lik artışın yasa dışı açık tütüne yönelişi yüzde 0,8 artırdığını belirten Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Genel Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın, “Açık tütün veya sigara fark etmez, zehir her zaman zehirdir” dedi.

9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla bir açıklama yapan Türkiye Sigarayla Savaş Derneği (TSSD) Genel Başkanı Doç. Dr. Mustafa Aydın, sigaraya yönelik son dönemlerde gerçekleştirilen zam sonrası artan yasa dışı açık tütün tüketimini değerlendirdi. Doç. Dr. Aydın, “Zehrin azı çoğu, sigarası-açık tütünü olmaz, zehir zehirdir” dedi.

“Az zararlısı, çok zararlısı olmaz”

2020 yılında yapılan bir araştırmaya göre sigaraya yapılan her yüzde 1’lik zammın, yasa dışı açık tütüne yönelişi yüzde 0,8 oranında artırdığının altını çizen Doç. Dr. Aydın, “Bu gayet doğal. Neticede, sigara bağımlısı da olsa rasyonel bir tüketici, satın aldığı ürüne mümkün olduğunca az bedel ödemek ister. Ancak kullanıcılar bunun bir nedeni olarak da, sigaranın çeşitli kimyasal işlemlerden geçtiğini, ancak açık tütünde böyle bir şey olmadığını, dolayısıyla açık tütünün sigaraya göre daha az zararlı olduğunu ileri sürüyorlar. Biz bu görüşe kesinlikle karşıyız. Zehrin az zararlısı çok zararlısı olmaz, zehir zehirdir. Üstelik bu açık tütünler, merdiven altı ortamlarda, bilinmeyen koşullarda üretiliyor. Tütünün verdiği zarara bir de hijyenik olmayan koşullar ekleniyor” diye konuştu.

“Büyük vergi kaybına neden oluyor”

Söz konusu araştırmaya göre 2020 yılında yasa dışı sarmalık kıyılmış tütün piyasası nedeniyle ortaya çıkan vergi geliri kaybının 18 milyar lirayı aştığı tahmin edildiğini kaydeden Doç. Dr. Aydın, “Aynı araştırmaya göre yasa dışı sarma sigara tüketimi yılda 26 milyar adedin üzerinde. Bu da yılda yaklaşık 21 milyar liralık satış demek. Bu rakam, iç piyasadaki 95 milyar liralık yasal sigara satışının yüzde 22’sine denk geliyor. Dolayısıyla yasa dışı açık tütünün ne denli büyük bir sorun teşkil ettiği ortada. Bir de bu piyasanın büyük bir kısmının terör örgütlerinin elinde olduğu gerçeği var. Yani yasa dışı açık tütün veya sigaraya verilen her kuruş, Mehmetçik’e bir mermi olarak geri dönüyor” ifadelerini kullandı.

“Büyük bir mücadele içindeyiz”

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği’nin faaliyetleri hakkında da bilgi veren Doç. Dr. Aydın, “Tek amacı sigarayla mücadele olan ilk ve tek sivil toplum kuruluşu olma sıfatını taşıyan Türkiye Sigarayla Savaş Derneği olarak; 22 Nisan 1999 tarihindeki kuruluşumuzdan bu yana, gençlerimizin tertemiz geleceğine sahip çıkmak ve toplum sağlığını korumak adına güçlü tütün kartelleri ile çok ciddi bir mücadelenin içinde olduk. Biz bu yola çıktığımızda uçaklarda sigara tüketimi serbestti. Şimdi kapalı alanlarda bile yasak. Çalışmalarımız neticesinde son 10 yılda ülkemizde yapılan kamuoyu araştırmalarında, ‘sosyal olaylara sahip çıkan ilk 3 Sivil Toplum Kuruluşu’ndan biri olduk” açıklamalarında bulundu.

“Pandemiyle çalışmalarımızı hızlandırdık”

Dernek olarak COVID-19 pandemisi sürecinde çalışmalarını artırdıklarını ifade eden Doç. Dr. Aydın, “Tütün ve tütün ürünlerinin COVID-19’a davetiye çıkardığı artık herkes tarafından biliniyor. Biz de TSSD olarak başta bu nokta olmak üzere, pandemi döneminde çalışmalarımıza hız kesmeden devam ettik. Başta periyodik olarak gerçekleştirdiğimiz eğitim seminerlerimiz olmak üzere, sigaranın sağlığa, ekonomiye ve psikolojiye olan etkileri noktasında eğitim kurumları, özel firmalar, kamu kuruluşları ve diğer sivil toplum kuruluşlarıyla birçok webinar düzenleyerek toplumu aydınlatma misyonumuzu istikrarlı şekilde sürdürüyoruz. Ayrıca 31 Temmuz 2021 tarihinde ‘orman yangınlarıyla mücadele’ için ‘Bir Fidan Tüm Vatan’ sloganıyla kurulan Yeşil Vatan Platformu’nun da 8 kurucu paydaşından biriyiz. Bu kapsamda da birçok webinar gerçekleştirdik. Bundan başka TSSD, her yıl düzenlenen İstanbul Maratonu’nun da daimi katılımcısıdır” diyerek sözlerini noktaladı.