Sınavlardan korkmayın!

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kaygı bizleri tehlikelerden koruyan, tehlikelere yaklaşmamızı engelleyen doğal bir reaksiyondur. Bu nedenle belli bir düzeye kadar olan “kaygı hali” insanlar için faydalıdır ve yaşamın düzenli devam etmesine katkı sağlar!

 

Sınav kaygısı da aslında diğer kaygılardan belirti açısından farklı değildir. Kişinin sınanmaktan, teste tabi tutulmaktan, başarısının ölçülmesinden tedirgin olması normal bir durumdur. İnsan doğası gereği başarı beklentisi duyulan durumlarda da başaramama endişesi yaşayabilir. Kişinin, performans ve başarı beklenen durumlarda normalden daha fazla endişe hali yaşaması, tedirgin olması ve korku yaşamasına “Sınav Kaygısı” adını veririz.

 

Sınav kaygısı yaşayan kişi, kendisinden beklenen başarıyı elde edememekten korkar. Bu durum doğal olarak sınav performansını olumsuz etkiler!

 

“KAYGI, BİR DERECEYE KADAR YARARLI VE GEREKLİDİR!”

 

Sınav başarısından kaygı duymak, sınav sonucunu önemsemek kişinin sınava hazırlanması açısından bir dereceye kadar yararlı ve gereken bir durumdur. Ancak kaygının ortalamanın üzerine çıkması, kişinin hem günlük yaşantısını hem de sınav performansını olumsuz yönde etkiler.

 

Sınav kaygısı her gün, sınav öncesinde, sınav anında ve sınavdan sonra gözlenebilir. Bazı kişiler sınav tarihi yakın olmasa bile sınavı düşünüp endişe duyar. Bu kişilerin sınav esnasında da yoğun kaygı duymaları beklenen bir durumdur. Daha nadir olmakla birlikte sınav sonrasında sınavın sonucuyla ilgili kaygı yaşayan kişiler vardır. Bu kişiler sınav sonuçları açıklanana kadar huzursuz ve gergin olurlar.

 

Araştırmalara göre sınav kaygısının görüldüğü kişiler, kaygıya yatkın ruhsal yapıya sahip kişilerdir. Eğer kişinin yapısal olarak kaygıya yatkınlığı yoksa hangi çevresel faktör rol alırsa alsın bu kişilerde belirgin bir sınav kaygısı görülmez. Kaygılı kişilerde sınav kaygısının oluşumunda içsel faktörlerin dışında çevresel faktörlerin de çok önemli bir rolü vardır.

 

“SINAVDA ORTAYA ÇIKAN FİZİKSEL BELİRTİLER SINAV PERFORMANSINI ÖNEMLİ DERECEDE DÜŞÜRÜR!”

 

Sınav kaygısının sınavdan önce, sınav esnasında ve sınav sonrasında bir takım fiziksel, bilişsel, duygusal ve davranışsal belirtileri olur. Bu belirtiler sınav kaygısının yoğunluğuna ve önem derecesine göre farklılık gösterir. Sınav kaygısının en sık rastlanan fiziksel belirtileri arasında baş ağrısı, bulantı, kusma ve kas gerginliği gelir. Özellikle sınav esnasında görülen bu belirtiler kişinin okuduklarını anlama, yorumlama düzeyini aşağı çeker ve sınav performansı beklenenin çok altında olur.

 

Sınav kaygısının en önemli duygusal belirtisi ise kişinin huzursuz, gergin, mutsuz ve zaman zaman öfkeli olması ve kendini suçlu hissetmesidir.

 

Sınav kaygının bilişsel belirtileri arasında en çok dikkat ve konsantrasyon azalması, çabuk unutma, plan yapamama, zihin karışıklığı ve kendini değersiz hissetme vardır. Özellikle dikkat ve konsantrasyon sorunu nedeniyle bildiği cevaplara dahi yanlış cevap verebilirler. Sınav kaygısının akademik başarıyı etkilediği durumlarda mutlaka bir uzmandan yardım alınması gerekir. Sınav kaygısının tedavisinde uygun psikoterapi teknikleriyle kişiye kaygı ile baş etme öğretilir. Bu tip durumlarda yardım almak çok önemlidir. Çünkü kişinin sadece akademik başarısı değil yaşam kalitesi de önemli ölçüde düşer!

 

 Sınav kaygısını oluşturan faktörler

 

Sınavın önem derecesi ve kişinin sınava atfettiği anlam

Mükemmeliyetçi anne-baba tutumları

Anne-babanın çocuğun performansı konusunda aşırı beklentisinin olması

Eğitimcilerin çocuktan beklentilerinin yüksek olması ve bunu çocuğa yansıtmaları

Çocuğun arkadaş çevresiyle sürekli olarak rekabete girmesine teşvik edildiği ortamlar

Başarısızlığa tahammülü olmayan, sürekli eleştiren ve çocuğa sürekli olumsuz mesajlar veren anne baba tutumları

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.