Sıradışı bir sanat akımı; “Enstalasyon”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çeyrek yüzyıldan bu yana tüm dünyada büyük yankı uyandıran “Enstalasyon Sanatı”nın en başarılı örneklerini görmeye ve bu çarpıcı eserlerin yaratıcılarını tanımaya ne dersiniz?

 

“Enstalasyon” kavramı çağdaş sanatta en çok karşımıza çıkan terimlerden biri. Enstalasyon (yerleştirme) sanatının kökleri kavramsal sanatın yanı sıra; 20. yüzyıl başındaki Marcel Duchamp’ın hazır-yapımları ve Kurt Schwitters’e kadar uzanıyor.

 

Enstalasyon sanatı, kapalı ve açık mekanlarda yapılabilen mimarlık ve performans dışında birçok başka görsel sanat disiplininden destek alan melez bir tarzdır. Geleneksel sanat eserlerinin aksine çevreden bağımsız bir sanat nesnesi içermeyip belirli bir mekan için yaratılan bu sanat akımı, mekanın niteliklerini kullanıp irdeleyerek izleyici katılımının temel gereklilik olduğu savunur. Bu anlamda Enstalasyon eserinde sanatsever, izleyici olmaktan çıkarak, bambaşka perspektifler ve deneyimler yaşıyor.

 

Yaratıcılığın somutlaştırılmış hali…

“Soo Sunny Park”

 

“Fiziksel gerçeklik ideal bir gerçektir, bu yüzden ben ikisi arasında denge kurmaya çalışıyorum.” sözleriyle sanatının çıkış noktasını belirten Soo Sunny Park, Koreli bir Enstalasyon Sanatçısı. Columbus Sanat ve Tasarım Fakültesi’nden mezun olduktan sonra sanatsal eğitimine heykel alanında devam eden ve 2001’de en iyi heykeltıraş ödülünü kazanan sanatçının sanat yaşamı, geçmişten bu yana birçok ödülle taçlandırılmış.

 

Soo Sunny Park’ın görsel şölen niteliğindeki “Unwoven Light” isimli Enstalasyon Eseri de adeta sanatçının hayal gücünün ve yaratıcılığının somutlaştırılmış hali…

 

Soo Sunny Park bu muhteşem güzellikteki devasa tasarımında, renkli pleksiglasları delerek birbirine zincir bağlantı sistemiyle bağlamış. Tamamlanması toplamda 90 saat süren büyüleyici eser Houstan’daki Rice Üniversitesi Sanat Galerisi’nde sergileniyor. Ziyaretçilerini ışık, gölge ve renk parıltılarıyla dolu bir dünyayla tanıştıran “Unwoven Light” a günün farklı saatlerinde bakıldığında doğal ve yapay ışık değişimleri gözlemleyebiliyor.

 

Ai Weiwei   (3)

 

Olağanüstü bir görsel etki…

“Ai Weiwei”

 

Dünyaca ünlü Ai Weiwei Çinli bir modern sanatçı. Heykel fotoğraf film gibi sanat dallarının yanı sıra bir dönem hazır objelerle kavramsal sanat yaparak adından söz ettiren usta sanatçı, Enstalasyon alanında da bir çok başarılı esere imza atmıştır.

 

Enstalasyon Sanatı’na bakışını “izleyicinin bu sanat deneyimini tam olarak yaşayabilmesi için sanat eserinin içinde dolaşması gerekir” sözleriyle ifade eden Ai Weiwei’nin “Forever Bicycles” eseri ise kelimenin tam manasıyla bir şaheser.

 

Ai Weiwei, Toronto Nathan Phillips meydanında sergilemiş olduğu “Forever Bicycles” eserinde toplamda 3144 bisiklet kullanılmış. 100 ft genişliğinde ve 30 ft yüksekliğinde bir alana yayılan eser, dünyada değişen sosyal çevreyi temsil eden, olağanüstü görsel etkiye sahip devasa bir labirent.

 

Mükemmel bir hayal gücü…

“Tomas Saraceno”

 

Yüksek öğrenimini Buenos Aires Üniversitesi Sanat ve Mimarlık bölümünde tamamlayan Tomas Saraceno’nun Enstalasyon eserleri; uzay kapsülleri, yaşam modelleri, sabun köpüğü, örümcek ağları, toz parçacıkları ve bulutlar gibi daha çok fantastik nitelikli eserlerdir.

 

Arjantinli sanatçı Tomas Saraceno’ nun bugüne kadar yaptığı en büyük ve en iddialı çalışması ise “Orbit”. Küreler ve bu kürelerin içine konumlandırılarak şişirilen PVC balonlardan oluşan eserde, toplamda üç ton ağırlığında örgü kullanılmış. Cesur ziyaretçilerin tırmanışına açık olan bu devasa çelik yapı, Düseldorf’daki K21 Standehaus müzesinin orta alanının 25 metre üzerinde konumlandırılmış.

 

Yayoi Kusama (4)

 

Sınırlılıktan sonsuzluğa…

“Yayoi Kusama”

 

Feminizm, minimalizm, sürrealizm, art brut, pop ve soyut ifadecilik akımlarıyla anılan ve kendisini ”takıntılı bir sanatçı” olarak tanımlayan Yayoi Kusama, eserleriyle tüm dünyanın hayranlığını kazanan bir sanatçı. Kusama’nın sanat hayatına damgasını vuran eser ise Enstalasyon Sanatı’nı hücrenize kadar içselleştirebileceğiniz “Infinity Room” yani “Sonsuzluk Odası”. Sanatçı bu eserinde, tekdüze objelerden ve bunların aynılığından yararlanarak sınırlılıktan sonsuzluk efekti yaratıyor.

 

Kusama, sanat hayatında pek çok sonsuzluk odası yapmış. Sanatçının Londra’daki modern sanat müzesi, Tate Modern’de sergilenen “Infinity Mirror Room” isimli sonsuzluk odası da sanatseverlere bambaşka bir deneyim sunuyor. Kusama; her yanı, tavanı ve tabanı aynayla kaplı bir odada periyodik olarak renkleri değişen, simetrik olarak yerleştirdiği küçük ampullerle sonsuzluk hissi oluşturuyor. Odanın içindeyken baktığınız her tarafta, uzayıp giden aynılık ve uçsuz bucaksız simetri görüyorsunuz.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.