SPK’dan Desa hisselerine manipülasyon tedbiri

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sermaye Piyasası Kurulu son dönemde manipülatif işlemlerin yoğunlaştığı Desa hisse senedine açığa satış ve kredili işlem yasağı getirdi.

Türkiye’nin en önemli markalarından Desa’nın borsada işlem gören hisselerine Sermaye Piyasası Kurulu tarafından tedbir alındı. 1 ay sürecek tedbir gereği açığa satış ve kredili işlem yapılmayacak.

Konu ile ilgili olarak SPK’dan şu açıklama yapıldı:

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında BFREN.E ve DESA.E payları 09/01/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 08/02/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir.

Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder. SPK’nın 11/02/2021 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasalarında ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar BIST-50 Endeksi dışında kalan paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır.

Yüzde 600 prim yaptı 

Desa hisse senedi borsada son bir ayda yaklaşık yüzde 600 değer kazandı. Hisse senedi son bir yılda 7 liradan 68 liraya kadar yükseldi. Cuma kapanışı itibariyle 57 liradan işlem görüyordu.