Sun Tekstil, projeleriyle sürdürülebilirlikte öncü oluyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sun Tekstil, 2022 yılında Sürdürelebilir Kalkınma Amaçları’na hizmet eden 15 sosyal sorumluluk projesi, 16 STK üyeliği ve 10’dan fazla sponsorluğa imza attığını duyurdu.

Tüm kurumsal stratejilerini Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nı temel alarak planlayan Sun Tekstil, 2022 yılında 15 sosyal sorumluluk projesi, 16 STK üyeliği ve 10’dan fazla sponsorluğa imza attığını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre Sun Tekstil, şirket stratejileri ve vizyonu doğrultusunda önceliklendirdiği dört Sürdürülebilir Kalkınma Amacı (SKA) olan SKA5: Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, SKA8: İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme, SKA9: Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı ve SKA12: Sorumlu Üretim ve Tüketim alanlarında pek çok proje ve etkinlik gerçekleştirdi. 2023’ün hedefi ise daha fazla projede yer alarak Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın 2030 hedeflerine daha hızlı ulaşmayı sağlamak. Sun Tekstil 2018’de başlattığı sürdürülebilir kalkınmayı desteklemeyi amaçlayan stratejileri kapsamında, BM’in Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’ndan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, İnsana Yakışır İş ve Ekonomik Büyüme, Sanayi, Yenilikçilik ve Altyapı ve Sorumlu Üretim ve Tüketim maddelerine odaklı faaliyetlerini yürütüyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Sun Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Elvan Ünlütürk, halka açık bir şirket olarak hem paydaşlarını hem de tüm dünyayı düşünerek adımlar atmak zorunda olduklarını vurguladı. “Şirketimizin hedeflerini, uzun yıllardır Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na uyumluyor, iş dünyasının ve tekstil sektörünün sürdürülebilirlik dönüşümüne öncülük edecek hamleler yapıyoruz” diyen Ünlütürk, “Faaliyetlerimiz sonucu yarattığımız etkinin şirket, endüstri ve kent sınırlarımızın çok daha ötesine ulaşabileceğini biliyoruz. Bu yüzden uzun süredir STK, dernek ve odalarla çeşitli işbirlikleri yürütmekteyiz. Toplumsal projelerimiz sayesinde farklı alanlarda eğitim gören ve çalışan öğrenci ve girişimcilerin hayatına dokunduk ve dokunmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’ndan şirket işleyişine ve vizyonuna en uygun olan 4 SKA ile 2023’te daha çok sosyal projede olmak istediklerini belirten Ünlütürk; şöyle devam etti: “2022 yılında 15 sosyal sorumluluk projesi, 16 STK Üyeliği ve 10’dan fazla firmaya sponsorluk gerçekleştirdik. Önceliklendirdiğimiz SKA’lar doğrultusunda sosyal etki yaratacak pek çok proje ve etkinlik gerçekleştiriyoruz. Çalışanlarımızın çocuklarına yönelik burs programları sağlarken, Ekonomi Üniversitesi ile imzalanan özel prosedür kapsamında moda tasarım bölümünden öğrencilere ve TED Tam Destek Bursu kapsamında 10 öğrenciye burs sağladık. Ayrıca HAYTAP, AKUT, UNICEF, Mor Çatı Vakfı, WEWALK Teknoloji, İKSEV ve daha birçok oluşuma destek ve bağışta bulunuyoruz. Birçok kurumun da sponsorluğunu üstlendik.”