T-ONE Derneği, Barış Kraliçesi Puduhepa’yı tanıtacak

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Ortak Nesiller Entegrasyonu (T-ONE) Derneği’nin “8 Mart Dünya Kadınlar” günü vesilesiyle Anadolu’nun bilinen ilk kadın kahramanı, tarihin ilk barış antlaşması Kadeş’e mührünü basan Hitit Ülkesinin Barış Kraliçesi Puduhepa’yı tanıtmak amacıyla gerçekleştirdiği proje, kadın gücü ile toplumsal dönüşümü hedefliyor.

Projenin ilk adımı da “8 Mart Dünya Kadınlar” günü haftasında atıldı.  T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çorum Valiliği ve Çorum Belediye Başkanlığı’nın destekleri, Çorum İş Kadınları Derneği ile Hitit Üniversitesi işbirliğinde ve T-ONE Derneği organizasyonunda insanoğlunun varoluşundan bu yana, süreç içerisinde doğuran, üreten ve koruyan rolü ile “Kadın’ın” konuşulduğu etkinlik, Pera Palas Otel’de düzenlendi.

T-ONE Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan ev sahipliğinde yapılan etkinliğe;

T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Gn Md Yrd. Hatice Dilek Karakuzu, Çorum Valisi Mustafa Çiftçi ve eşi Azime Çiftçi,  Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın ve eşi Feza Aşgın, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk ve eşi Nilgün Öztürk, Çorum İşkadınları Derneği Başkanı  Semrin Kaleli ve  Üyeleri Pelin Tugut, Semra Şahin, Ebru Çömüz, Hitit Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Nurcan Baykam, Istanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Bölümü, Hititoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meltem Doğan-Alparslan, Danışman Şef Maximillian Thomae, Ahlatçı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ahlatçı, Çorum Haber Sahibi Mehmet Yolyapar, DEİK Afrika Komitesi Başkanı Volkan Yılmaz  ve T-ONE Derneği Onursal üyesi Çiğdem Simavi, Başkan Yardımcısı Sevda Elgiz, üyeler Ayşenur Yılmaz, Handan Öney, Essum Aslan, Sema Güral Sürmeli, Hediye Güral Gür, Nezih Başgelen, Prof.Dr.Savaş Arslan, Nil Duran, Mithat Rende, Nesrin-Ahmet Esirtgen ile Serap Kokuludağ, Haydar Ali Öztaş ve Sezin Öztaş katıldı.