Tüm dünya O’na hayran; “HALLSTATT”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avusturya’nın Salzkammergut Göller Bölgesi’nde bulunan “Hallstatt” nefes kesen manzarası ve 7000 yıllık eşsiz tarihi ile Avrupa’nın en ihtişamlı yerleşim bölgelerinden biri…

 

Hallstatt kasabasının ismi bir rivayete göre kasabanın meşhur olduğu tuz madenlerini temsil ediyor. Rivayetin dayanağı ise “HALL” kelimesinin seltik dilinde “tuz” anlamına gelmesi şeklinde açıklanıyor…

1997 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınan Hallstatt, sessiz sakin, doğayla iç içe ve dinlenmek için ideal bir yer. Kasaba doğal güzelliğinin yanı sıra, 7000 yıla varan geçmişi ile Ortaçağın izleriyle dolu; ressamlara ve şairlere ilham verebilecek tarzda büyüleyici bir güzelliğe sahip…

 

Farklı mimari…

 

Hallstatt’ın sembolü; olağanüstü bir renge sahip gölü ve farklı mimari yapısıyla geçmişten bugüne restorasyon yapılmadan korunan evleri… Kasabanın mimari yapısında dikkatleri çeken ilk şey şüphesiz ki evleri… Ahşap, üçgen çatılı, duvarları çiçeklerle süslenmiş bu evler ziyaret eden herkesi kendine hayran bırakıyor. Evlerin hemen yanlarına dikilmiş olan ağaçların evlerin dış cephesini kaplaması ve yazın bu ağaçların yapraklarının evleri adeta sarmalaması bu kasabada geçmişten bu yana gelen bir gelenek. Ve kasabada gördüğünüz tüm evlerde bu doğal süsleme yöntemi kullanılmış.

Yaz mevsiminde turistler tarafından çok rağbet gören ve oldukça kalabalık olan bu şirin kasaba, iklimi ve coğrafi yapısı nedeniyle kış sporları için de elverişli. Her mevsim bambaşka bir güzelliğe bürünen yılın dört mevsimi ziyaret edilebilecek eşiz bir rota. Ve fotoğraf çekmeyi sevenler burası sizin cennetiniz…

 

Nasıl gidilir?

 

Hallstatt’a kasabanın üzerinde bulunduğu dağın içinden geçen bir tünel aracılığıyla ulaşılıyor. Aracınızı burada bulunan yer altı otoparkına bırakabiliyorsunuz. Zira kasabanın içinde Mayıs-Ekim ayları arasında, 10.00-17.00 saatleri arasında araç trafiğine izin verilmiyor.

 

Taklitlerinden sakınınız!

 

Hallstatt doğal güzelliği ile tüm dünyanın hayranlığını kazanmış bir kasaba. Öyle ki Çin’in Guangdong eyaletine bağlı Huizhou’ya  Hallstatt’ın birebir aynısı inşa edilmiş.

 

Nereyi gezsek?

 

Hallstatt Gölü

 

Hallstatt Gölü ya da Hallstätter See olarak bilinen göl yaklaşık 8,55 km² yüzey alanı ve maksimum 125 metre derinliği olan bir göldür. Bu yönüyle turistler ve scuba dalgıçlar için oldukça popülerdir.

 

Tekne turları

 

Yaklaşık bir saat süren tekne turları ile kasabanın tüm güzelliğini göl üzerinde keşfedebilir; kasabayı panoramik olarak değerlendirerek kendinize bu şekilde bir gezi rotası çizebilirsiniz.

 

Dünyanın en eski tuz madenleri Hallstatt’ta!

 

Hallstatt’ın bir çok bölgesinde sayısı bir hayli fazla olan tuz madenleri var. Geçmişte zenginlik sembolü olan tuz, bu bölgenin gelişiminde de büyük rol oynamış. Günümüzde ise tuz madenlerini görmek isteyenler için füniküler ile turlar düzenleniyor. Tur esnasında göz kamaştıran tuz mağaralarının yanı sıra, buz mağaraları da görebilirsiniz.

 

shutterstock_209525500shutterstock_153776753shutterstock_116016130shutterstock_39208855

 

 

 

 

 

 

 

 

Kültür Mirası Müzesi

 

Hallstatt’ın 7000 yıllık tarihini sergileyen Kültür Mirası Müzesi’nde bölgeyle ilgili geniş bilgi edinebilirsiniz. Müze donanımlı içeriği ile tarih ve kültür meraklılarının ziyaret etmesi gereken yerlerin başında geliyor.

 

Kemik Evi “Beinhaus”

“Kemik Evi” anlamına gelen Beinhaus, tahmin edebileceğiniz gibi kemiklerden inşa edilmiş bir ev…

Hallstatt’ta sınırlı mezar alanı sebebiyle ölüler geçici olarak gömülür ve 10-15 yıl sonra kemikler toplanıp güneşte beyazlamaları için bırakılırdı. Ardından Beinhaus’ta dekoratif şekillerde sergilenirdi. 70’li yıllarda Katolik kilisesi ölülerin yakılmasını onayladıktan sonra, bu uygulama durdurulmuş. Fakat o dönemden kalan kemik eserleri burada görmek hala mümkün.

 

Salzburg usulü sufle…

Yörenin en geleneksel yiyeceği “Salzburger Nockerl”, yani Salzburg usulü sufleyi mutlaka tatmalısınız…

 

 

Önerilerimiz…

 

* Sadece yarım saatinizi alacak bir yürüyüşle Hallstatt’ı bir ucundan diğer ucuna kadar dolaşabilir; göl kenarında manzarayı seyredebilir veya tertemiz hava eşliğinde günübirlik doğa gezileri yapabilirsiniz…

* Kasaba’nın ünlü kilisesini ve ufak şelalelerini de mutlaka ziyaret etmelisiniz…

* Yazları FKK plajı oldukça popülerdir. Bölgede yürüyüş, botla gezinti ve sörf gibi aktivitelere de katılabilirsiniz.

* Tuz madenleri ile meşhur olan bu şirin kasabada tuz ürünleri satılan sevimli dükkanlar da bulunuyor. Hatıra eşya dükkanlarından tuz örnekleri satın alabilirsiniz.

* Son olarak bu masal kasaba Mozart’ın doğduğu yer olan Salzburg’a 70 km. uzaklıkta… Hallstatt’a gitmişken mutlaka Salzburg’u da ziyaret etmelisiniz. Zira bu şehir de buram buram tarihle dolu…

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.