“2019 yılında yabancıya 50 bin konut satabiliriz”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yabancıya konut satışının ihracat kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır, 2019 yılında yabancıya konut satış miktarının 50 bin adede çıkması halinde en az 10 milyar dolarlık döviz girişi sağlanabileceğini söyledi.

 

Türkiye gayrimenkul sektörünün yabancı yatırmcılar için son derece önemli olduğuna dikkat çeken Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır, 2019 yılında yabancıya konut satış miktarının 50 bin adede çıkması halinde en az 10 milyar dolarlık döviz girişi sağlanabileceğini söyledi.

13. Gayrimenkul Fuarı Arap-Türk Zirvesi’nde konuşan Abdüssamet Bahadır, yabancıya konut satışının ihracat kapsamında değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizerek “Türkiye gayrimenkul sektörüne yabancı yatırımcıların ciddi ilgi gösterdiğini biliyoruz. Resmi rakamlar da bunu destekliyor.2018 yılında Türkiye genelinde toplam 1 milyon 375 bin konut satışı gerçekleşti. Bu rakamın 39 bin 663 adedini yabancıya satılan konutlar oluşturdu. En son açıklanan resmi verilere bakarsak da şubatta yabancılara yapılan konut satışlarının 2018 yılının şubat ayına göre yüzde 92,1 arttığını görüyoruz. Bu büyük bir artış. 2019’da yabancıya konut satış miktarını 50 bin adede çıkarabilirsek, Türkiye ekonomisine bir yıl içinde en az 10 milyar dolarlık döviz sağlayabiliriz. Yabancıya konut satarak aslında ihracat yapmış oluyoruz. Sonuçta ciddi bir döviz girdisi sağlıyoruz. Sadece Bahaş Holding olarak 2018 yılında yabancılara 600’e yakın gayrimenkul satışımız oldu. Bu zamanda Türkiye ekonomisine yabancı yatırımcıların ciddi katkıları var” diye konuştu.

Daha fazla yabancı yatırımcı çekmek ve daha fazla gayrimenkul satışı yapabilmek için güven sağlamanın son derece önemli olduğunu belirten Bahadır,yabancı yatırımcının haklarını koruyan yönetmeliklerle sektöre en önemli desteğin verilmiş olacağını kaydetti. İnşaat sektörünün dolaylı olarak Gayri Safi Milli Hasıla (GSMH) içinde yüzde 30 gibi yüksek bir yeri kapsadığına dikkat çeken Abdüssamet Bahadır, inşaatın 200’den fazla alt sektörü̈ desteklemesi nedeniyle ekonominin lokomotifi olma konumunu korumaya devam ettiğini belirtti. Bahadır “Bu kadar geniş bir kitleyi kapsayan sektörümüz istihdam bakımından da büyük önem taşıyor. Üstelik Türkiye’de dönüştürülmesi gereken 6,7 milyon konut varken. Kentsel dönüşümün hızlanabilmesi için özel sektörün var gücüyle çalışması kamunun da gereken düzenleme ve destekleri sağlayarak sektörün önünü açması gerekiyor” dedi.

bahas holding

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.