27. İstanbul Caz Festivali’nin programı açıklandı…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul’un 25 farklı mekanında gerçekleştirilecek festivale, yerli ve yabancı 250’nin üzerinde sanatçı konuk olacak.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl 27. kez düzenlenen İstanbul Caz Festivali, 27 Haziran- 14 Temmuz arasında müzikseverlerle buluşacak.Yerli ve yabancı 250’nin üzerinde sanatçının konuk olacağı festival, İstanbul’un 25 farklı mekanında gerçekleştirilecek. İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, Beyoğlu’ndaki bir müzik mekanında düzenlenen basın toplantısında, 1994’ten bu yana festivali gerçekleştirdiklerine işaret ederek, “Caz Festivali’nin faaliyetleri kadar çok önem verdiğimiz, İKSV’nin içinde başka bir bölüm daha var. İKSV Alt Kat’ta özellikle kültür ve sanata erişemeyenler ile çocuklar için hem birçok faaliyet hem de sadece Caz Festivali değil, İKSV’nin bütün faaliyetleriyle eş güdümlü birçok gençlik etkinlikleri yapılıyor. Bunları takip etmenizi tavsiye ederim. Çünkü hepimiz biliyoruz ki sanat ve kültürle ilgili ne başlıyorsa aslında çocuklukta başlıyor. Sanat ve kültür, toplumun dönüşümü için gerçekten önemli bir etken” diye konuştu.
Taner, Türkiye’nin zor günlerden geçtiğini aktararak, “Ne yazık ki hepimizi sarsan olaylar yaşanıyor. Yüreğimizde şehitlerin acısını da yaşıyoruz ama tanık olduğumuz bu olaylar karşısında yine sanat ve kültüre sarılıyoruz. Sanatın ve kültürün gücüyle bunların hepsini atlatacağımızı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Festival Programı 
Festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülleri, bu yıl TRT İstanbul Radyosu Caz Orkestrası’nın emektar ses sanatçısı Atakan Ünüvar ve ünlü klarnetçi Barbaros Erköse’ye, 29 Haziran’da Avusturya Konsolosluğu Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi’nde takdim edilecek. Erköse adına ayrıca 10 Temmuz’da Salon İKSV’de “Barbaros Erköse Gecesi” düzenlenecek. Festivalin “Parklarda Caz” bölümü kapsamında bu yıl da ücretsiz olarak Fenerbahçe Parkı, Beylikdüzü Yaşam Vadisi, Halıcıoğlu ve Bebek parklarında konserler düzenlenecek. Festivalin sevilen etkinliklerinden biri olan “Gece Gezmesi” de bu yıl Kadıköy ve Şişhane’de yapılacak. Geçen yıl seferlerine yeniden başlayan “Caz Vapuru” da 11 Temmuz’da “matine” ve “suare” seferleriyle caz severleri ağırlayacak. Festival kapsamında ayrıca spiritüel cazın popüler isimlerinden Matthew Halsall ve kurduğu Gondwana Orkestrası ile ABD’li sanatçı Gregory Porter ilk kez 7 Temmuz’da, caz müziğinin usta isimlerinin bir araya geldiği, saksofonda Joshua Redmanv, piyanoda Brad Mehldau, basta Christian McBride ve davulda Brian Blade’nin yer aldığı “A MoodSwing Reunion” grubu ise 14 Temmuz’da Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda hayranlarıyla bir araya gelecek. Dünyanın en önemli indie rock temsilcilerinden biri olarak gösterilen Foals grubu, 22 Temmuz’da Volkswagen Arena’da sahne alacak. Festivalin ilk yıllarından beri caz dinleyicisiyle buluşan “TRT İstanbul Radyosu Hafif Müzik ve Caz Orkestrası” da Ece Göksu, Eda And, Selen Gülün ve Sibel Köse ile 30 Haziran’da Sultan Park- Swissotel The Bosphorus’da konser verecek.
Trompetçi Paolo Fresu, akordeon sanatçısı Richard Galliano ve piyanist Jan Lundgren’den oluşan “Mare Nostrum” grubu ile Coşku Turhan Quartet, piyanist Ozan Musluoğlu, Doruk Gönentür ve Ferit Odman’dan oluşan ekibiyle 1 Temmuz’da Sultan Park- Swissotel The Bosphorus’da sevilen eserlerini müzikseverlerin beğenisine sunacak.

photo caz john-coltrane-jazz

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.