Albayrak: Türkiye teknoloji üreten ülke konumuna geldi…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nde 1,4 milyar dolarlık yatırımla kurulan ve yıllık 500 megavat güneş paneli üretim kapasitesine sahip olan Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası törenle açılıyor. Açılışta konuşan Bakan Albayrak, “Türkiye artık yenilenebilir enerjide teknoloji üretebilen bir ülke konumuna geldi” dedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de, “Her yıl yaklaşık 100 milyon dolarlık panel ithalatını engellemiş olacağız” şeklinde konuştu.

Bakan Albayrak’ın Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası’nın açılışındaki konuşmasından notlar;

Teknolojinin her alanında değişimi başlattık ve emin adımlarla ilerliyoruz.”

Türkiye’nin orta ve uzun vadeli hedeflerini milli enerji ve politika belgesi dediğimiz yeşil kitap dediğimiz kitap çerçevesi içinde temel bir ilke belirledik. Doğru politika ve adımlarla dışa bağımlılığı kırabiliriz inanıyorsak başarabiliriz diye ifade ettik.

Güçlü Türkiye hedefine yürüyebiliriz bilinci olduk. Bir tohum attık. YEKA adını verdiğimiz bu tohum. Sektör temsilcileri gülüp geçmişti. Birçoğu gülüp geçmişti. Yerli teknoloji ile üretim yapılacak alanı kurgulamıştık.

O tohum bir tesise dönüşüyor. Yaklaşık 1 milyar dolarlık ithalat pazarı Türkiye’de üretilecek. Ötesinde ihracat… İhracat kapasitesi gelişmiş olacak. Allahın izniyle enerjinin birçok alanında birçok açıdan dönüşüm süreci başladı. Her gün ektiğimiz tohumlar çınara dönüşecek.

Sadece enerjide değil teknolojinin her alanında değişim sürecini başlattık ve emin adımlarla ilerliyoruz. Toplum milletimiz tüm bu yapılanların farkında. Cumhurbaşkanlığımız liderliğinde nice projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz.  Türkiye olarak bizlerin bu süreçte köstek olanlar ben onlara beton lobisi, beton edebiyatı yapanlar… Güttükleri bu beton söylemi, sonunda beton duvarlar arasında tarihte yok olup gidecekler. Türkiye’nin ilk ve tek tam entegre güneş paneli üretim fabrikası Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nde 1,4 milyar dolarlık yatırımla kurulan ve yıllık 500 megavat güneş paneli üretim kapasitesine sahip olan Kalyon Güneş Teknolojileri Fabrikası, 1400 kişiye istihdam sağlayacak. Fabrika, Avrupa ve Orta Doğu’nun tek tam entegre güneş paneli üretim fabrikası olma özelliğini taşıyor.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.