Albayrak: Ülkelerle bire bir swap görüşmeleri yapıyoruz…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, uluslararası yatırımcılarla düzenlenen telekonferansta “Swap için G-20 ile görüşüyoruz, sonuçlandırılması konusunda iyimserim. Birden fazla anlaşma olabilir” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, uluslararası yatırımcılarla telekonferans aracılığıyla bir araya geldi. Bir sunum yapan Bakan Albayrak soruları da yanıtladı. Bakan Albayrak G20’de ticaret açığı verilen ve Türkiye’nin serbest ticaret anlaşması olan ülkelerle birebir swap görüşmeleri yapıldığını, birden fazla ülke ile swap anlaşması yapılması olasılığının yüksek olduğunu söyledi. Albayrak, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile swap konusunun masada olmadığına vurgu yaptı.

‘Ülkelerle bire bir swap görüşmeleri yapıyoruz

Albayrak, “G20’de ticaret açığı verdiğimiz ve serbest ticaret anlaşmamız olan ülkelerle bire bir swap görüşmeleri yapıyoruz. Sonuçlanmadan yorum yapmak doğru değil ama birden fazla olma olasılığı yüksek.” dedi. Merkez Bankası döviz rezervlerinin fazlasıyla yeterli olduğunu aktaran Albayrak, bankaların ve özel sektörün de borçlarının tamamına yakınını rahatlıkla çevirdiklerini vurguladı. Albayrak, Hazinenin 2020’de çevirmesi gereken sadece 4,7 milyar dolar borç kaldığını kaydetti. Sunumunda Türkiye’de verilerin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının kontrol altında olduğunu gösterdiğine dikkati çeken Albayrak, bu yüzden de yasakları kontrollü olarak gevşetmeye başladıklarını belirtti. İhracat ve turizmde düşüş olsa da emtia fiyatlarındaki düşüş ile cari dengede önemli değişiklik olmayacağına işaret eden Albayrak, ihracatçıları desteklediklerinin altını çizdi. ”Bu yıl çok ufak bir cari açık bekliyorum” diyen Albayrak enflasyon konusunda bu yıl baskı beklemediğini aktardı. Albayrak, en kötü senaryoda dahi ekonomik aktivitenin yılın ikinci yarısında normale döneceğine dikkati çekti.

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.