Nisan ayında Londra Saatchi Galeri’de düzenlenen ve açık olduğu dönemde medya tarafından kentteki en iyi 10 etkinlik arasında gösterilen Ara Güler Sergisi, 23 Mayıs – 15 Haziran tarihleri arasında Paris’te sanatseverlerle buluşacak.Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, açılış töreninde yaptığı konuşmada ‘’ Paris gibi her gün yüzlerce sanat etkinliğinin gerçekleştiği bir kültür başkentinde Ara Güler Sergi açılışımızı son derece üst düzey bir katılımla gerçekleştiriyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı tarafından düzenlenen Ara Güler Sergisi’nin hikayesi aslında bizim hepimizin hikayesidir. Ara Güler, tüm dünya fotoğraf sanatı açısından son derece önemli bir sanatçı, böyle nitelikli etkinlikleri yine Cumhurbaşkanlığımızın destekleriyle bundan böyle Paris’te de çoğaltmayı hedefliyoruz.’’İfadelerini kullandı.

Ünlü Fransız fotoğraf sanatçısı Henri Cartier-Bresson ile çalışmaları ve Paris sanat çevreleriyle yıllar içinde kurduğu önemli ilişkilerin de ışığında, serginin Paris’te yüksek bir ziyaretçi sayısına ulaşması bekleniyor.

Ana eksenini Ara Güler’in İstanbul fotoğraflarının oluşturduğusergide; Anadolu coğrafyasından kareler ile Jean Renoir’dan Nazım Hikmet’e, Aşık Veysel’den Salvador Dali’ye, HenriCartier-Bresson’dan Brigitte Bardot’ya uzanan tarihi portreler seçkisi de yer alıyor.

img-8929,eGa4w7aRmkWm7eHrnEaIPQ    img-8932,FFgq-AQ4_k6nzGLpaqscFQ