Aşıklar Şehri Venedik…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Venedik Gezilecek Yerler Listesi

 

Venedik gezilecek yerler bakımından sınırlı bir şehir değildir. Yani Venedik’te detaylı bir gezi için 5 gün kalsanız bile, belki de tüm turistik yerleri anca bitirebilirsiniz. Venedik’te görülmesi gereken en önemli bu 15 yer sanırım 1-2 günlük bir Venedik gezisi için yeterli olacaktır.

Venedik’te gezilecek yerler listesine göz atmadan önce bu şehirde nerede konaklayacağınıza iyi bir şekilde karar vermenizde yarar var. Çünkü bu şehirde bulunan turistik yerlere yakın olmak istiyorsanız bölge seçimi oldukça önemli. Bunun yanında otel veya diğer konaklama birimleri seçerken de daha çok konaklayacağınız süreyi göz önüne alın. Eğer sadece 1 günlüğüne Venedik’e gidiyorsanız, oteller çok daha mantıklı olacaktır. Fakat 2-3 günlük bir gezi planlıyorsanız apartmanları da göz önünde bulundurmanız da yarar var.

1.San Marco Meydan

san-marco-venedik-1

Venedik’in en turistik ve en kalabalık yerlerinden biri olan San Marco Meydanı, Venedik’in tam merkezinde yer alıyor. Kiliseleri, müzeleri, sarayları, restoranları ve cafeleri ile popüler olan bu meydan, Venedik’te gezilecek yerler listenizin ilk sıralarında olması gereken yerlerden diyebilirim. San Marco Meydanı’nda görmeniz gereken en önemli yapılar ise ;

2.San Marco Bazilikası :

San Marco Meydanı’nın en önemli yapılarından biri olan San Marco Bazilikası, 4240 m²’lik oldukça büyük bir alana sahip. Altın mozaikleri, işlemeli mermer zeminleri, kutsal emanetleri ve en önemlisi, Bizans Mihrap resmi ile ziyaretçilere eşsiz bir deneyim sunuyor. Bazilikaya giriş ücretsizdir. Fakat içeride yer alan müzelere giriş ücretlidir. Şehirdeki en popüler ve en turistik yapılardan biri olan bu dini yapıyı kaçırmayın.

san-marco-bazilikasi-1

3.Ahlar Köprüsü : 

Venedik’in en bilindik ve en merak edilen köprülerinden biri olan Ahlar Köprüsü, aşıkların gondollarla ziyarete geldiği, farklı bir hikayesi olan yapılardan. Dükler Sarayı’na bağlı olan bu köprü, önceden esirleri Cenova Sarayı’na götürmek için kullanılıyormuş. 17. yüzyılda inşa edilmiş olan bu köprüde, inanışa göre gün batımında köprünün altında öpüşen çiftlerin aşklarının sonsuz olacağı söylenmekte. Bundan dolayı, gondollarla öpüşmek için bekleyen onlarca turisti, köprü yakınlarında sıra beklerken görebiliyorsunuz

venedik-kopru

 

4. Büyük kanal:

Venedik’in büyük su trafiğini sağlayan Büyük Kanal‘ı ziyaret etmenin en iyi yolu, ya deniz otobüslerini ya da deniz taksileri adı verilen araçları tercih etmek olacaktır. Oldukça renkli bir görüntüye sahip büyük kanal etrafı, Venedik görülecek yerler listenizin ilk sıralarında olması gereken yerlerden. Birçok turistik noktayı bu kanal etrafında rahatlıkla görebileceğiniz gibi, birbirinden güzel cafeleri ve restoranları da burada bulmak mümkün.

Büyük Kanal daha çok turistlerin ilk görmek istedikleri yerlerden. Bunun en önemli sebebi de çok güzel fotoğrafları buradan çekebiliyor olmanız. Bunun dışında süper kalabalık olan bu yerde doğru dürüst fotoğraf çekmek veya çektirmek ise oldukça zor. Bu yüzden sabahın erken saatleri yerine öğleden sonra akşama doğru buraya gitmeniz de yarar var. Çünkü sabahları turlardan dolayı bu yer süper kalabalık olabilmektedir.

buyuk-kanal

5. Rialto Köprüsü

Venedik’te gezilmesi gereken yerler bakımından oldukça popüler olan Rialto Köprüsü, Venedik’in kanal manzaralarıyla ve turist kalabalığı ile, en iyi atmosfere sahip yerlerden biri. Antonio de Ponte tarafından tasarlananan köprü, 1591 yılında faaliyete geçmiş. San Marco Meydanı’ndan bu köprüye ulaşmak ise oldukça kolaydır. Meydanın hemen yanında bulunan Aziz Mark’ın Saat Kulesi altından (Pasajdan) geçin ve Mercerie adı verilen alışveriş caddesini 5 dakika boyunca takip edin. Kısa bir yürüyüşten sonra köprüye giden yolu göreceksiniz.

rialdto-venedik

 

6. Burano Adası:

Venedik’in en renkli adaları olan Murano ve Burano AdasıVenedik’te görülecek en önemli yerler arasında. Burano Adası’nın en popüler yerleri ise, Galuppi Meydanı, San Martino Kilisesi, Santa Barbar Şapeli ve İstria taşıdır. Daha birçok görülecek yerleri olan Burano Adası’na feribotlar veya kanal taksileri ile ulaşmak da mümkün.

Murano Adası, cam adası olarak da bilinmekte. Birçok cam fabrikaları ve müzelerini görebileceğiniz bu renkli adaya ulaşmanın en kolay yolu ise vapurlardır. Bunun yanında, Venedik’in bir diğer popüler adası olan Toscello’ya gitme fırsatım olmasa da, oldukça popüler ve renkli olduğunu duydum. Bu adalara turlar ile kombineli olarak gidecek olursanız, Toscello’yu da görebiliyorsunuz.

lagoon-venededik

7.Santa Maria della Salute (Azize Meryem’in Sağlığı) Bazilikası

Venedik’te gezilecek en güzel yerler arasında bir diğer görkemli yapı, Santa Maria della Salute Bazilikası’dır. Punta della Dogana’da bulunan bu kilise, Büyük Kanal ve Giudecca Kanalı arasında yer alıyor. İki kubbesi ve farklı mimarisi ile oldukça dikkat çeken bu bazilika, Venedik’te kaçırılmaması gereken dini yapılardan biri.Santa-Maria-Della-Salute

 

8.Santa Maria Zobenigo

Gotik tarzda mimarisi oldukça dikkat çekse de, kilise önünde çok fazla kalabalık görmek zordur. San Marco Meydanı’nın batı tarafında bulunan bu kilise, Venedik gezilecek yerler listenize ekleyebileceğiniz yerlerden. Çok popüler bir kilise olmasa da, San Marco Meydanı’na gelmişken bir göz atabilirsiniz. Tuvalları ve ünlü İtalyan sanatçılarının resimleri ile bilinen bu kilise, San Marco Meydanı’na 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor.

Santa-Maria-Zobenigo

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.