Bakan Pekcan, İş adamlarına her türlü desteği vermeye hazırız…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye-Paraguay Çalışma Yemeği, Paraguay Ticaret ve Sanayi Bakanı Liz Cramer, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla İstanbul’da yapıldı.

Türkiye ve Paraguay arasındaki ticaret ve yatırım ilişkilerinin ele alındığı yemekte konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk iş dünyası olarak, Paraguay dahil olmak üzere, Güney Amerika Ortak Pazarı (MERCOSUR) üyeleriyle, ticari ve ekonomik ilişkileri geliştirmek istediklerini söyledi.
İki ülke arasında pek çok alanda işbirliği olanakları bulunduğuna inandığını belirten Hisarcıklıoğlu, Paraguay’ın, Türk özel sektörü için önemli bir potansiyel ticaret ortağı konumunda olduğunu ifade etti.
Türkiye’nin Paraguay ve bölge ülkeler ile ticaretinin artırılmasına yönelik en önemli enstrümanlardan birisinin Serbest Ticaret Anlaşması olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Türkiye ile MERCOSUR arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması müzakerelerine tekrar başlanması ve söz konusu Anlaşmanın biran önce tamamlanmasının önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu konuda Paraguay’ın da destek vermesini bekliyoruz” dedi.
Türkiye ve Paraguay arasında ticaretin yanısıra, tarım, altyapı, enerji, müteahhitlik ve mühendislik hizmetleri gibi birçok alanda işbirliği potansiyeli olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti: “Örnek vermek gerekirse yurtdışı müteahhitlik sektöründe, en büyük 250 firma içinde, Türkiye’den 46 firmamız yer alıyor. Böylelikle, ABD’yi de geçerek, dünyada ikinci sıraya yükseldik. Müteahhitlerimiz bugüne kadar 100’i aşkın ülkede, 390 milyar dolarlık, 9,700 adet projeyi başarıyla üstlendiler. Dünya markası haline geldiler. Müteahhitlik firmalarımız, tüm dünyada, altyapı projelerinden sanayi komplekslerinin inşasına, birçok alanda tecrübe sahibidir. Paraguay’ın alt ve üst yapı projelerinde yer almak istiyoruz”.
TOBB olarak, Türkiye’deki özel sektörün tamamını temsil eden çatı kuruluş olduklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, “Ülkemizde faaliyet gösteren, her sektördeki, yerli ve yabancı, küçük ve büyük, tüm firmalar bizim üyemizdir. Hizmet kapasitemiz ve yaptığımız işler bazında, dünyanın en gelişmiş ilk üç Oda sisteminden birisiyiz. Ayrıca, bütün küresel iş örgütlerinin içinde ve yönetimindeyiz. Milletlerarası Ticaret Odası’nın yönetim kurulu üyesiyim. Avrupa Odalar Birliği Eurochambres’ın, İslam Odalar Birliği’nin ve Asya Pasifik TSO Federasyonu’nun da Başkan yardımcısıyım. Paraguay’ın da üyesi olduğu, Latin Amerika TSO Birliği – AICO’da da gözlemci üye olarak yer alıyoruz” dedi.
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın iş dünyasından, TOBB camiasından gelen, çok başarılı bir girişimci ve yönetici olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, “TOBB’un Kadın Girişimciler Kurulu’nda kendisiyle birlikte çalıştık. Onun emekleri ve vizyonuyla, Kadın Girişimciler Kurulu’muz gelişti, büyüdü ve pek çok kadını iş hayatına kazandırdı. Şimdi de bakanımız liderliğinde, Paraguay’la daha fazla iş ve yatırım yapmayı amaçladık” şeklinde konuştu.
 
-Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da iş adamlarının önündeki her türlü engeli kaldırmaya ve onlara her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.
Pekcan, şunları kaydetti: “Paraguay Ticaret ve Sanayi Bakanı Liz Cramer ile beraber Türkiye ile Paraguay arasındaki kültürel benzerliğin rüzgarını arkamıza alarak iş dünyasının önündeki engelleri kaldırmaya hazırız. Yeter ki iş adamlarımız karşılıklı ticaret ve ekonomik ilişkilerimizin geliştirilmesine ve karşılıklı yatırımlarımızın arttırılmasına hazır olsunlar. Türkiye ile Paraguay arasındaki ihracata baktığımız zaman yüzde 80’ini demir-çelik ve soya kapsıyor. Bu ürünleri daha fazla çeşitlendirmek ve derinleştirmek iş dünyasının elinde. Bizde onlara destek vereceğiz. Aynı zamanda Türkiye otomotiv, otomotiv yan sanayi, tekstil, hazır giyim, beyaz eşya, şekerleme ve bisküvide, çeşitli sektörlerde dünyanın önde gelen ihracatçıları arasında. Bizde aynı zamanda Paraguay ürünlerinin ithalatçısı ve dağıtıcısı konumunda olmaya hazırız.”
Pekcan, Türk müteahhit firmalarının dünyada ikinci sırada olduğunu ancak Türk müteahhitlerinin Paraguay’da Amerika Büyükelçiliği hariç iş almadığının altını çizdi.
Paraguay’ın dünyanın en büyük su kaynaklarına sahip olduğunu kaydeden Pekcan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Enerji alanında da iş birliği yapmamız için büyük imkanlar bulunmaktadır. 2018 yılı itibarıyla her iki ülkede büyükelçiliklerini karşılıklı olarak açmıştır. Latin Amerika’da hemen her ülkede artık Türk büyükelçiliği bulunmaktadır. Ticaret müşavirliklerimizin de sayısını arttırıyoruz. İş birliklerimizin sayısını arttırıyoruz. Güney Amerika Ortak Pazarı (MERCOSUR) ile serbest ticaret anlaşması görüşme önerilerimiz başlamıştı. Umuyoruz Paraguay’ın başkanlığında bu görüşmeleri karşılıklı olarak daha hızlandırırız. Şili ile serbest ticaret anlaşmamızı tamamladık. Bunun dışında Kolombiya, Meksika ve Peru ile görüşmelerimiz devam ediyor. Bunun dışında 5 ülke ile de yatırımların karşılıklı korunması ve teşviği anlaşmamız var. Biz bakanlar olarak hazırız. Siyasi irade hazır. Başkanlarımız hazır. İş dünyası sıra sizde.”
– “Türkiye’nin çok büyük bir ekonomik potansiyeli var”
Paraguay Ticaret ve Sanayi Bakanı Liz Cramer ise “Elimizde çok büyük fırsatlar var. Ekonomimizi birleştirme şansımız var. MERCOSUR gerçekten çok büyük bir pazar. İçerisinde çok büyük fırsatlar var. Dolayısıyla Türkiye’den ürünler ithal edilebilir. Yine aynı zamanda üretim yapılabilir.” şeklinde konuştu.
Siyasi iklimlerden yararlanarak iki ülke arasındaki iş birliğini arttırmak istediklerini belirten Cramer, Türkiye’den Paraguay’a diziler geldiğini ve bunun sayesinde Türk kültürünü daha yakından tanıyabildiklerini kaydetti.
Cramer, “Diziler yetmez. Türkiye’nin çok büyük bir ekonomik potansiyeli var. Türkiye’nin nasıl kalkınma ivmesi yakaladığını biliyoruz.” ifadelerini kullandı.
24777-4 24777-10 tobb

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.