Bir Masal Şehri: Kotor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kotor bugünkü Karadağ sınırları içerisinde bulunan, Adriyatik Denizi’nin hemen kenarında güzel bir turistik şehir. Burası her yıl binlerce turist alan Karadağ’ın en popüler merkezlerinden bir tanesi. Burada bulunan hemen hemen her otelin deniz manzarası bulunmakta.

Kotor’un geçmişi çok eski yıllara dayanmakta. Şehirde bulunan tarihi yapılar hala bu eski dönemlerin ruhunu yansıtmaya devam ediyorlar. Şehirde Old Town olarak adlandırılan ve tarihi evlerin çoğunlukta olduğu bir bölge bulunuyor. Yeni yapılar ise bu bölgenin dışında inşa edilmiş. Kotor’un en büyük özelliği tüm şehrin yürüyerek dolaşılabilmesi. Sokaklar tamamen eski evlerle dolu. Ayrıca bu bölgede birçok hediyelik eşya dükkânı ve restoran bulmak da mümkün.

Şehrin merkezini çevreleyen surlar tüm ihtişamıyla durmaya devam ediyor. Bu surların üzerine çıkışmasına izin veriliyor. Bu sayede manzaranın tadını çıkarmak da mümkün. Kotor, dağlarlar denizin arasında sıkışmış bir şehir. Gidilmesi gereken yerlerden bir tanesi de Perast adındaki yerleşim yeri. Burası denizin hemen kıyısında bulunan bir yer. Buraya gelenler denizin ortasında iki adet kilise göreceklerdir. Sveti Dordje ve R.K.C. Gospa od Skrpjelakiliselerine kıyıdan sandal ile gidilebiliyor. Sahil boyunca son derece güzel eski tarihi evler yürüyüşünüz boyunca size eşlik ediyor.

Kotor’a gelince Sopot Şelalesi’ni de görmeden gitmek olmaz. Bu şelale Adriyatik Denizi’ne dökülüyor. Şelalenin yanındayken, çıkardığı sesten dolayı bazen yanınızdaki insanın sesini duymakta zorlanıyorsanız. Ancak yaz aylarında şelale kuruduğu için görmek mümkün olmayacaktır. Karadağ ’a vizesiz gitmek mümkün. Uçakla 1 saat 10 dakikalık bir yolculuk yapılıyor. Karadağ ’da bulunan iki havaalanından bir tanesi olan Tivat buraya 10 kilometre, diğeri olan Podgorica ise 90 kilometre uzaklıkta. Başkentte bulunan Podgorica’ya daha fazla sefer düzenlenmekte.

Karadağ-–-Kotor kotor-korfez perast-9 perast-19 149

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.