Emeklilikte toplam fon büyüklüğü 148 milyar lirayı aştı…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli, “Özel emeklilik toplam fon büyüklüğü 148 milyar lirayı aştı. Pandemi döneminin ardından özel emeklilik sistemine ilginin artacağını düşünüyoruz.” dedi.

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli, yaptığı yazılı açıklamayla, tasarruf alışkanlıklarında gelinen noktaya ilişkin bilgi verdi. COVID-19’un, öngörülemeyen risklerin hayatın bir parçası olduğunu ve birikime sahip olmanın herkes için önemini bir kez daha hatırlattığını belirten Benli, birikim yaparak geleceği güvence altına almanın özellikle emeklilik dönemi için temel ihtiyaçlardan biri olduğunu söyledi.

Benli, pandemi döneminde de birikimlerinden vazgeçmeyenlerin uzun vadede kazançlı olacağını bildirerek, şu açıklamayı yaptı:

“Pandemi dönemi, bireylerin harcamalarını ve tasarruflarını gözden geçirmelerine sebep oldu. COVID-19 ile birlikte birikim yapmanın önemini bir kez daha gördük. Bu dönem hem tasarruf alışkanlıklarımızı gözden geçirmemiz gerektiğini hem de çocuklarımıza küçük yaşlardan itibaren birikim yapma alışkanlığını kazandırmamız gerektiğini gösterdi. Bu doğrultuda, özel emeklilik sistemi, devlet katkısı ve fon performansıyla emeklilik döneminde ortaya çıkabilecek ihtiyaçlar için bugünden hazırlıklı olunmasını sağlıyor. Emeklilikte refah kaybı yaşanmaması için tüm vatandaşlarımızı da tasarruf alışkanlıklarını gözden geçirmeye ve birikim yaparak geleceklerini güvenceye almaya davet ediyoruz.” Haziran sonu itibarıyla fon büyüklüğünde yaşanan büyümeye dikkati çeken Benli, BES’teki toplam fon büyüklüğünün 2019 sonundan bu yana 19,2 milyar liralık artışla 138,3 milyar lirayı aştığını, bu büyüklüğün 19 milyar 566 milyon liralık kısmının devlet katkısı fonlarından geldiğini aktardı. Benli, Otomatik Katılım uygulamasında ise fon büyüklüğünün Haziran sonu itibarıyla, 2019 sonu verilerine göre 1,7 milyar lira artışla toplamda 9 milyar 863 milyon liraya, sistemdeki çalışan sayısının 104 bin 19 çalışan artışla 5 milyon 458 bin 261’e yükseldiğini belirtti. Benli, “Böylece özel emeklilik toplam fon büyüklüğü 148 milyar lirayı aştı. Pandemi döneminin ardından özel emeklilik sistemine ilginin artacağını düşünüyoruz.” dedi.  Kaynak: AA

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.