Emine Erdoğan, 2. Uluslararası Sıfır Atık Zirvesi’ne katıldı…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen Sıfır Atık Projesi kapsamında düzenlenen 2. Uluslararası Sıfır Atık Zirvesi’ne katıldı.

“Atıklarını Azalt-Yarınları Kurtarmaya Bugünden Başla” temasıyla Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen zirvede konuşan Emine Erdoğan, Sıfır Atık Projesi’nin ilk kez, 2017’de tanıtıldığını hatırlatarak, iki yıl boyunca, çok sayıda etkinlik gerçekleştirdiklerini söyledi.

Sıfır Atık Zirvesi’nin ikincisinin düzenlenmesinin kararlılıklarının ifadesi olduğunu belirten Emine Erdoğan, “Dünyamızı ilgilendiren çevre krizi, sadece bir çevre kirliliği meselesi değil, hayatın tüm yönlerini etkileyen bir konudur. Daha da önemlisi, insan neslinin devamlılığı ile ilgilidir. Yani bir nevi ölüm kalım meselesidir. O nedenle, çevre sorunlarıyla ilgilenmek, önümüzdeki iki şıktan biri, ya da bir gönüllülük konusu olmaktan çok, zorunluluktur” dedi.

“Ne plastik işgaline uğramış okyanuslar, ne su savaşları, ne de kıtlık, kaderimiz değil” diyen Emine Erdoğan, sıfır atık konusunda bireylere ve endüstriye de düşen sorumluluklar bulunduğunu, tüketicilere alternatif ürün sunma konusunun endüstrinin sorumluluğunda olduğunu kaydetti.

Kullan-at, giy-at diye, büyük bir başarı gibi sunulan yaşam tarzlarının, aslında ne kadar ilkel olduğunu, acilen fark edilmesi gerektiğine dikkat çeken Emine Erdoğan, “Bireyler olarak üzerimize düşeni yapmamız gerekiyor. Bu noktada, Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nın başlattığı, ‘atık azaltma’ girişimini, gönülden tebrik ediyorum. Kampanyaya dâhil olan bütün sektör temsilcilerini de kutluyorum. Kullanıp hemen atmamak, yeniden kullanmak, uzun süre giymek, yeniden kazanmamız gereken, reflekslerdir” diye konuştu.

Emine Erdoğan tekstilin, dünyayı en çok kirleten endüstrilerde, ikinci sırada yer aldığını vurgulayarak, hızlı moda anlayışı yerine, hayat biçimiyle bütünleşmiş, mevsimlerle özdeşleşmiş, ömrü uzun kıyafetlere dönüşün başlatılması gerektiğini söyledi.

2019-11-01-ee-sifiratik-02 2019-11-01-ee-sifiratik-05 2019-11-01-ee-sifiratik-07 2019-11-01-ee-sifiratik-12 2019-11-01-ee-sifiratik-15 2019-11-01-ee-sifiratik-18

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.