Emine Erdoğan, kadın büyükelçiler ve büyükelçi eşleri ile buluştu…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, 11. Büyükelçiler Konferansı kapsamında kadın büyükelçi ve büyükelçi eşleriyle Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen öğle yemeğinde bir araya geldi.

Emine Erdoğan, konuşmasında buluşmadan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Büyükelçiler ve eşleri olarak büyük bir misyonun lokomotif gücüsünüz. Sizler buradan giderken valizinize vatan toprağını koyup gidiyorsunuz. Yabancı ülkelerde ikamet ettiğiniz mekânlar vatan toprağı sayılıyor. Ne mutlu ki, dünyanın dört bir yanında, o bir avuç toprağın üzerinde ülkemizin bayrağını dalgalandırıyorsunuz” diye konuştu.

Programda kadın büyükelçilerin bulunduğuna dikkati çeken Emine Erdoğan, “Gerek Dışişlerinde gerekse devletin diğer organlarında kadınların böyle kritik görevlere gelmelerinden kıvanç duyuyorum. Başarılarınız daim olsun” dedi.

Emine Erdoğan, Türkiye’nin son yıllarda elde ettiği ilerlemeyi doğru şekilde anlatmanın önemini vurgulayarak, “Bu noktada kültürel diplomasi en etkili araçlardan birisidir. Bu konuya her zamankinden daha fazla eğilmemizin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Çünkü kültürel miras bakımından Türkiye, bir süper güç olma potansiyeline sahiptir” ifadelerini kullandı.

Türkiye kadar köklü tarihî ve zengin geleneği olmayan ülkelerin bile eserlerinin tanıtımını daha ustaca yapabildiğini ifade eden Emine Erdoğan, şunları kaydetti: “Ülkemizin edebiyattan müziğe, folklorik oyunlardan el sanatlarına kadar yüzyıllardır biriktirdiği zengin bir çeyiz sandığı var. Kültürümüzü, medeniyet değerlerimizi, sanatımızı ve mutfağımızı tanıtacak etkinliklerle gönüller arasında köprüler inşa etmeliyiz. Yerel değerlerimizi evrensel düzleme çıkarmak hepimiz için hedef olmalıdır. Sadece oyuncak kültürümüz bile Süpermenlerin, Barbie bebeklerin çok daha ötesinde bir çeşitliliğe sahip. Bunlar, neden dünya kültür mirasının parçası olmasın ki. Bizim ressamlarımız, bizim fotoğrafçılarımız neden uluslararası galerilerde daha çok tanıtılmasın. Bu konuda Türkiye’deki kurumlarımızla iş birliği hâlinde bir kültürel diplomasi atağı gerçekleştirebilirsiniz. Kültür müşavirliklerini daha da cesaretlendirerek yerelde güçlü bağlar kurmalarına alan açmalısınız.”

Emine Erdoğan, bu görevlerin dört duvar arasında, mesai saatlerine sıkıştırılmış, hiyerarşik kalıplarda hayat bulamayan görevler olmaktan çıkması gerektiğini dile getirerek, ancak bu tür çabalarla Türkiye’nin daha çok merak edilen, ziyaret edilen, örnek alınan bir ülke hâline gelebileceğini söyledi.

Turizm açısından 2019’un başarılı bir yıl olduğunu da belirten Emine Erdoğan, Türkiye’ye gelen turistlerin kültürel atmosferden etkilendiğini söyledi. Son yıllarda yükselen bir değer olarak gastronominin de turizm açısından en önemli güçlerden birisi olduğunu anlatan Emine Erdoğan, “Büyükelçilik mutfaklarımız sağlıklı ve temiz gıda yanında yöresel tatlarımızın da adresleri olmalıdır” dedi.

2019-08-07-ee-buyukelci-11 2019-08-07-ee-buyukelci-02 2019-08-07-ee-buyukelci-06 2019-08-07-ee-buyukelci-09 2019-08-07-ee-buyukelci-10

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.