Emine Erdoğan, Toplum gönüllüsü kadınlar ile bir araya geldi…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Toplum gönüllüsü kadınlar ile bir araya gelen Emine Erdoğan, programda yaptığı konuşmada, şiddeti hayatın tüm alanlarından kaldıracak bir zihinsel dönüşüme ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, “Anadolu toprakları şefkat, sevgi ve yüksek ahlaki değerlerle mayalanmıştır. Hâl böyleyken, bu topraklarda şiddet kök salamaz. İşte bu nedenle, medeniyet değerlerimizi yeniden hatırlama vaktidir. Kadını ve erkeği ile şiddeti hayatımızdan uzaklaştıracak bir silkinişe ihtiyacımız var” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Türkiye’nin çeşitli illerinden belediye başkan eşleri ve sivil toplum temsilcilerinden oluşan toplum gönüllüsü kadınlar ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde bir araya geldi.

Emine Erdoğan, programda yaptığı konuşmada, kadınlar olarak birlikte mücadele edilmesi gereken birçok konu olduğuna dikkat çekerek, “Maalesef son zamanlarda akla hayale sığmayacak şiddet olaylarına şahitlik ettik. Bu şiddet terörünün durdurulması gerekiyor” dedi. Şiddeti hayatın tüm alanlarından kaldıracak bir zihinsel dönüşüme ihtiyaç olduğunu vurgulayan Emine Erdoğan, şunları kaydetti: “Bir insanı caniye çeviren değer eksiklikleri neyse bunlara odaklanmalıyız. Bizler, Yunus’un, Mevlana’nın, Hacı Bayram Veli’nin ayak izlerini bıraktığı bir yolu yürüyoruz. Anadolu toprakları şefkat, sevgi ve yüksek ahlaki değerlerle mayalanmıştır. Hâl böyleyken, bu topraklarda şiddet kök salamaz. İşte bu nedenle, medeniyet değerlerimizi yeniden hatırlama vaktidir. Kadını ve erkeği ile şiddeti hayatımızdan uzaklaştıracak bir silkinişe ihtiyacımız var. Yeni modeller aramaya gerek yok. Merhameti, sevgiyi hayatın temel direği yapmış rol modeller geçmişimizde, geleneğimizde bolca var. Yeter ki, onlara bakmayı bilelim.”

Emine Erdoğan, kadınlara bu noktada biraz daha fazla iş düştüğüne dikkat çekerek, “Neşet Ertaş ustanın dediği gibi, ‘kadınlar insandır, erkekler insanoğlu!’ Kadın, hayatın öğretmenidir. Erkekler de onun rahle-i tedrisinden geçer. Bu anlamda toplumu inşa eden bizleriz. Hem anneler olarak, hem de toplum gönüllüleri olarak bunun farkındalığı ile çalışmalı, insanı zenginleştirecek meşguliyetlere yönelmeliyiz. Çocuklarımız, gençliğimiz, bu anlamda tertemiz bir sayfadır ve geleceğimiz için güvencedir” diye konuştu.

Doğanın korunması ve çevre temizliğine de vurgu yapan Emine Erdoğan, “Bildiğiniz gibi iki sene önce başlattığımız Sıfır Atık Projesi, etki alanını artırarak yaygınlaşıyor. Bu, benim son derece önemsediğim bir çevre hareketidir. Sizlerden ricam, kadın dayanışmasına yeni bir boyut ekleyerek bu farkındalığı tüm topluma yayma noktasında kampanyamıza destek olmanızdır. Lütfen bulunduğunuz şehirlerdeki sosyal faaliyetlerinizde sıfır atık kültürünü yaygınlaştırın. Çünkü o aslında bir yaşam kültürüdür. Esas çözüm, atıkları, ayrıştırma kutularına atıp kurtulmak değil, çocuklarımıza doğayla uyum içinde yaşam becerileri kazandırmaktır” ifadelerini kullandı.

2019-09-05-ee-yemek-16 2019-09-05-ee-yemek-06 2019-09-05-ee-yemek-13 2019-09-05-ee-yemek-14 2019-09-05-ee-yemek-08

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.