Erdoğan, Sürecin ciddi ekonomik sonuçları olabileceğini söyledi…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Koronavirüs ile mücadele çerçevesinde kapsamlı bir eşgüdüm toplantısına başkanlık edecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Bugün alacağımız kararlarla zoru birlikte başaracağız’ dedi. Erdoğan, toplantının ardından yapacakları millete sesleniş mahiyetindeki açıklamada, bu hastalığın dünyadaki ve Türkiye’deki sürecini detaylı bir şekilde anlatacaklarını belirtti.

Koronavirüs salgınına karşı alınacak ekonomik ve sosyal önlemleri belirlemek üzere, toplumun tüm kesimleri ve devletin zirvesi bir araya geldi. yaklaşık 100 katılımcının yer aldığı toplantı öncesi kısa bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, zorunlu karantina sebebiyle alınan önlemlerle günlük hayatı durma noktasına getiren sürecin ciddi ekonomik sonuçlarının ortaya çıkacağını bildirdi. Hem hastalığın salgına dönüşmesini engellemek hem de üretim, ticaret, istihdam ve ekonomiyi canlı tutma mecburiyeti olduğunun altını çizen Erdoğan, “Ağustos 2018’de yaşadığımız kur, faiz hareketi, enflasyonun etkilerinden yeni kurtulma aşamasına gelindiği, işlerin yoluna girdiği dönemde ipin ucunu asla bırakamayız” dedi. Covid 19 ile mücadele ederken, ekonominin çarklarını döndürmenin kolay olmadığına değinen Erdoğan, bunun için devlete düşen görevler yanı sıra özel sektörün de sorumluluğu olduğunu aktardı. Erdoğan, Çin’deki salgın döneminin Avrupa başta olmak üzere tüm dünyayı üretim konusunda alternatifler aramaya ittiğini anımsattı.
Üretimde alternatif denince de ilk akla gelen yerlerden birinin Türkiye olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Virüs salgını ve petrol fiyatlarının düşüşüyle bağlantılı olarak finans alanında yaşanan gelişmeler de ülkemize ilave avantajlar sağlayacaktır. Şayet önümüzdeki birkaç haftalık dönemi iyi yönetir, milletimizi iyi bilgilendirir, hastalığı sıkı bir şekilde kontrol altında tutabilirsek umduğumuzun da ötesinde güzel bir tablo bizi bekliyor. Önemli olan hastalığın bizi yenmesine fırsat vermeden bizim hem tıbbi olarak virüsün hem de bunun psikolojik ve ekonomik etkilerinin üstesinden gelebilecek dirayeti ortaya koyabilmemizdir. Bu konuda ben sizlere güveniyorum ve bunu birlikte aşacağımıza da inanıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’de corona virüse karşı alınan 100 milyarlık tedbir paketi

1- Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik-Organizayon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemeleri 6’şar ay ertelenecek.

2- Konaklama vergisi Kasım ayına kadar uygulanmayacak.

3- Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemeleri Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle ertelenecek.

4- İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranı yüzde 18’den yüzde 1’e indirilecek.

5- Covid-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemelerini asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlanacak.

 

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.