Eşsiz doğal manzarası ile Köyceğiz…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Doğal güzellikleri kadar tarihi eserleriyle de büyük beğeni toplayan Köyceğiz

Köyceğiz, MÖ 3400 yılına kadar giden tarihiyle bir Muğla ilçesidirdir. Köyceğiz’de tarih boyunca Karyalılar, İskitler, Asurlular, İyonyalılar, Dorlar, Akalar, Persler, Helenler, Seleykoslar, Romalılar, Menteşoğulları ve Osmanlılar yaşamıştır. Günümüzde doğal güzellikleri sayesinde gizli cennet olarak bilinen yerin sahil kesiminde Akdeniz iklimi varken, iç kesimde karasal iklim hakimdir.

Bir ilginç bilgi olarak, Rize‘den sonra en çok yağış alan yer olduğunu söyleyebiliriz. Biraz iç kesimde bulunan Köyceğiz‘in bir deniz kıyısı bulunmasa da büyük bir göle nazır konumda yer alıyor. 112 kuşa ev sahipliği yapan gölü, dağlar arasındaki konumu, bol miktarda narenciye üretimi ve Sığla yağı ve Kefal balığı ile Ege ve Akdeniz’i kucaklayan Köyceğiziçin tam bir doğa harikası demek yanlış olmaz. Doğal güzellikleri kadar tarihi eserleriyle de büyük beğeni toplayan Köyceğiz görülmesi gereken yerlerden biridir.

Köyceğiz çok eski tarihe dayanan bir yerleşim olduğu için ismi de bir efsaneye dayanıyor. Rivayete göre ilçe, bir ova üzerinde kuruluymuş. Eski bir tarihte ova sular altında kalmış. Doğal felaketi izlemeye gelenler baktıkları manzara için: “Bütün şehir batmış, sadece kıyıda bir Köyceğiz kalmış” diye söyleşmişler. İsmin buradan geldiği söylenmekle birlikte günümüzde hâlâ gölün altında bir batık şehir olduğuna inanılıyor. Şehir batmadığı için civarda gezebileceğiniz yerler tüm güzellikleriyle ziyaretçilerini bekliyor. Muğla Köyceğiz, tatil yerleri arasında iddialı bir konumda bulunuyor.

Kaunos Antik Kenti: Dalyan üzerinden tekneyle gittikten sonra yaklaşık 10 dakika yürüyerek ulaşabileceğiniz kent, dönemin önemli bir liman kenti. Aradan geçen yıllar sonrasında alüvyon dolan alan sebebiyle liman özelliği kaybolmuştur. Bölgede daha pek çok tarihi yere rastlayabilirsiniz. İlgi çeken eserlerin başında ise kaya mezarları geliyor.

Köyceğiz Ekincik: Burası Köyceğiz’e 30 kilometre uzaklıkta ve koya sahip bir köy. Ekincik’i gezdikten sonra buranın cennet olduğu kanısına varabilirsiniz. Hatta tatilinizi uzatıp kalmak isteyebilirsiniz. Zeytin ve çam ağaçlarının içindeki şirin köyde kalabileceğiniz pansiyonlar yer alıyor. Ulaşım için Dalyan’dan kalkan tekneleri tercih edebilirsiniz.

Köyceğiz Gölü: Tektonik bir çukurluğun sularla dolması ve Dalaman çayından gelen alüvyonların körfezin önünü doldurmasıyla oluşan Köyceğiz Gölü Türkiye’nin en büyük alabalık çiftliğine sahip. Namnam Çayı, Kargıcak Çayı, Yuvarlak Çay; gölü besleyen kaynaklar arasındadır. Görsel şölen sunan güzel göl çevresindeki ormanlık alan Köyceğiz’e gittiğiniz zaman tüm huzuruyla sizi karşılar.

Sultaniye Kaplıcası: Dağıttığı şifasıyla dillerden düşmeyen kaplıca Ekincik tarafında bulunuyor. Suyun sabit olarak 39 derecede kaldığı suyun içinde kalsiyum, klorür, sülfat ve radon olduğu biliniyor. Zengin içeriği sayesinde cilt hastalıkları, siyatik ve kadın hastalıklarına iyi gelen kaplıcanın yaklaşık 2000 yıldır var olduğu söyleniyor.

 

Köyceğiz Yuvarlakçay: Yuvarlakçay soğuk suyuyla ünlü bir doğal güzellik. Sıcak bir havada gitseniz bile çivi gibi soğuğuyla sizi diriltecek suyu ve çayın akışıyla serinleyen tertemiz havası sizi kendine hayran bırakacak bir yer. Sakin ve huzurlu bir gün için tercih edebileceğiniz çayın kaynağı ise Sandras Dağı’nın kar suları.

Ayrıca Gökçeova göleti ve Ölemez Dağı da doğa turunuz sırasında uğramanız gereken yerler arasında bulunuyor.

Şirin ilçe Köyceğiz, Akdeniz ve Ege Bölgeleri’nin birleştiği noktada yer alıyor. Köyceğiz nüfusu yaklaşık 35 bin kişiden oluşuyor. Halkın tamamı burada çalışacak bir alan bulduğu için ilçede göç de yaşanmıyor. Zaten burada yaşayan birinin herhangi bir sebeple gitmesi akıl almaz bir durum olabilir. Narenciye bahçeleri içinde bulunan ilçe İstanbul’a 740 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Mesafe Ankara için yaklaşık 610 kilometre oluyor. Ulaşım için farklı alternatifler mevcut.

Köyceğiz-640x480 Köyceğiz-Nerede-ve-Nasıl-Gidilir-640x480 1 _1_ 1 _4_ 1dd96a17-3980-402c-a151-8b0cc235b33f_974x600

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.