Fatih Sultan Mehmet’in portresi 6,5 milyon…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

National Gallery’nin ‘daimi sergilenen sanat eserleri’ arasında yer alan Osmanlı Padişahı Fatih Sultan Mehmet’in gümüze kadar gelebilmiş üç orjinal portresinden biri olan eser, İngiltere’nin başkenti Londra’daki dünyaca ünlü müzayede salonu Christie’s’te bugün düzenlenen müzayedede 770 bin sterline (yaklaşık 6,5 milyon lira) satıldı. Eserin İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından satın alındığı bildirildi.

Fatih Sultan Mehmet’in özel koleksiyonda bulunan son portresi Londra’da yapılan açık artırmada 770 bin sterline satıldı. Müzayede evi Christie’s’in açık artırmasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından 770 bin sterline (yaklaşık 6 milyon 500 bin lira) alınan Fatih Sultan Mehmet portresine 400 bin ila 600 bin sterlin başlangıç değeri biçiliyordu.

Ekrem İmamoğlu’ndan açıklama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Londra’da açık artırma ile satılan, Fatih Sultan Mehmet Han’ın günümüze kadar gelebilmiş üç orijinal portresinden biri olan, İtalyan ressam Gentile Bellini’nin atölyesinden 15. yüzyılda çıktığı tahmin edilen yağlıboya tabloyu İBB olarak satın aldık” ifadelerini kullandı.

Eser hakkında

İtalyan ressam Gentile Bellini’nin (1429-1507) atölyesinden çıktığı tahmin edilen portrenin bizzat ressam ya da öğrencilerinden biri tarafından yapıldığı düşünülüyor.
Müzayede evinde “İslam ve Hint Sanatı” koleksiyonu kapsamında satışa sunulan portrede imza bulunmuyor. Portrenin büyük gizemlerinden birini Fatih Sultan Mehmet’in yanında resmedilen ikinci figür teşkil ediyor. Sakalsız ama Osmanlı kıyafetleri içindeki erkek figürünün Fatih’in 3 oğlundan biri ya da bir Avrupalı diplomat olabileceği düşünülüyor.
15. yüzyılın ikinci yarısında yapılmış olduğu tahmin edilen portrenin bir diğer önemi de Fatih’in yaşadığı dönemde yapılan 3 portreden biri olması. Portre son olarak özel bir koleksiyoncu tarafından 2015’te satın alınmıştı.
Bu portrelerden en ünlüsü Bellini imzasını taşıyor ve Londra’da Ulusal Galerinin koleksiyonunda bulunuyor.
Londra’da geçen yıl yapılan farklı müzayedelerde Osman Hamdi Bey’in “Kuran Okuyan Kız” tablosu 6 milyon 315 bin sterline, Bellini’nin takipçilerinden biri tarafından yapıldığı düşünülen Kanuni Sultan Süleyman portresi ise 5 milyon 323 bin sterline alıcı bulmuştu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.