Halka arzı ertelenen Chobani’nin yöneticilerinden istifa kararı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk girişimci tarafından ABD’de kurulan yoğurt firması Chobani, halka arzı erteledi. Değerlemesinin 10 milyar doları aşabileceği tahmin edilen şirkette birçok üst yönetici istifa kararı aldı.

İşadamı Hamdi Ulukaya’nın (49) 15 yıl önce sıfırdan kurduğu Chobani 2021 sonbaharında halka arz edilecekti. Şirkete 7 ila 10 milyar dolar arasında değer biçiliyordu. Covid-19’un yarattığı piyasalardaki dalgalanma nedeniyle hisse senedi satışı bu yılın ocak ayına ertelendi. Ancak piyasalarda istikrar sağlanmadığı görülünce halka arzın yılın ikinci yarısına hatta 2023’e kadar erteleneceği açıklandı. Bu gelişme üzerine şirketin Yönetim Kurulu Başkanı ve COO’su ile insan Kaynakları, Strateji ve Kurumsal İlişkiler bölümü başkanları görevlerini bırakacaklarını açıkladı.

Ulukaya’dan çalışanlara e-posta

Wall Street Journal gazetesi gelişmeleri flaş haber olarak verirken, Chobani kurucusu ve CEO’su Hamdi Ulukaya’nın çalışanlara birer e-posta göndererek yeni yöneticilerin yakın zamanda şirkete katılacağını duyurduğunu yazdı.

Zararı 24 milyon dolara geriledi

Chobani yaklaşık 10 milyar dolarlık ABD yoğurt piyasasında yüzde 15 civarında pazar payına sahip. Şirket 2020 yılında 1.4 milyar dolarlık satışa karşılık 58.7 milyon dolar net zarar etmişti. Chobani 2021’in ilk 9 ayında 1.2 milyar dolar ciro elde ederken zararı 24 milyon dolara geriledi. Şirket ABD pazarında Fransız devi Danone ve Yoplait ile rekabet ederken, bitki bazlı süt üreticilerinin yükselen pazar payına karşı kendi bitki bazlı ürünlerini geliştirerek mücadele ediyor. ABD’de halka arz piyasası son yılların en kötü dönemini yaşıyor. Yılbaşından bu yana ABD’de klasik halka arzların toplam tutarı 2.3 milyar dolar oldu. Geçen yılın aynı döneminde bu rakam 27 milyar dolardı. ABD borsalarında halka arzların ciddi bölümü SPAC yöntemiyle yapılmaya başlandı.