“Her zaman hayatın White kısmını seçelim!”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiliz Kültür Dil Okulları (British Culture) Beşiktaş Temsilciliği Kurucu Genel Müdürü Sayın Elif Öner, dil öğrenimi ile ilgili Black or White dergisi okuyucularına özel açıklamalarda bulundu.

 

Elif Öner kurum olarak eğitime verdikleri önemi “Bizim görevimiz, öğrencilerimize İngilizce biliyorum demenin rahatlığını ve özgüvenini huzurla sağlamak” sözleriyle dile getirdi.

 

– Öncelikle bize vakit ayırıp sorularımızı yanıtladığınız için teşekkür ederiz. Röportajımıza sizi tanıyarak başlayabilir miyiz?

 

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü mezunuyum. Üniversite 2. sınıfta spikerlik ve sunuculuk eğitiminin yanı sıra etkili konuşma eğitimleri aldım.

 

Daha sonra kariyerimle ilgili karar vermek için İngiltere’ye gittim. İngiltere’de olduğum zaman diliminde İngilizce Eğitmenliği sertifikası aldım. BBC ve London Academy of Film’de birçok eğitime katıldım.

 

Türkiye’ye döndüğümde, bir dönem MTV Türkiye’de VJ’lik yaptım. Yolda yürürken tesadüfen gördüğüm bir İngilizce öğretmenliği ilanı, bana yıllar içerisinde şekillendirdiğim dil tecrübemi aktarma fırsatı sundu. Başlangıçta dil benim için kariyerimi planlarken bir araçtı; bu alanda heyecan duymaya başladığım an paylaşmaya ve paylaşırken de öğrenmeye karar verdim. Halen daha eğitim almaya devam ediyorum.

 

– İngiliz Kültür ile hikayeniz nasıl başladı?

 

Öğretmenliğe ilk başladığım merkezde tam beş yıl çalıştım. Okulda başarılıydım, adeta tek başıma şirket içinde şirket oldum. Bu durum maddi açıdan tatmin ediciydi fakat manevi olarak tatmin olamadım. Babamla bu durumu ve geleceğe dair planlarımı paylaştım. Babam projelerime inandığı ve güvendiği için bana destek verdi. Bu süreçte dedemden kalan toprağı okulumun ilk sermayesi yaptı. Böylece Beşiktaş’ta, merkezi bir konumda kendi şirketimi kurdum. İlk zamanlar genç ve amatör olduğum için bana herkesin destek olacağını düşünüyordum. Fakat tam tersi oldu… Destek ve yardım elbette önemli, ama koltuğa oturduğunuzda yalnızsınız. Ve kararları siz veriyorsunuz. Ben çok sabrettim ve emek verdim. Bu noktada şunu belirtmek istiyorum “Her emek sahibine kesinlikle geri döner.”

 

-Beşiktaş İngiliz Kültür’ün eğitim sistemiyle ilgili neler söylemek istersiniz?

 

Biz insana yatırım yaparız. Öğrenci hangi yaşta, hangi eğitim seviyesinde, hangi meslekte olursa olsun bizim için aynı hizmet kalitesi hakkına sahiptir. Kurumumuzda, üniversite öğrencilerinden, emekli savcılara, holding başkanlarına, köşe yazarlarına ve hatta üç buçuk yaşındaki çocuklara kadar birçok önemli ve değerli meslekten renkli bir yelpazemiz var.

 

Beşiktaş İngiliz Kültür’e dil eğitimi için gelen insanları dil okulu kararsızlıklarından çekip almak bizim için su içmek kadar değerlidir. Bizim hedefimiz başarı… Bu anlamda ortak hedefi başarı olan kişiler bir araya gelirse süreklilik olacağına inanıyorum. Çalışma arkadaşlarımı seçerken de mevcut ekibime uygunluğuna ve öğrencilere göstereceği sevgiye, saygıya göre değerlendiriyorum.

 

Bir diğer konuya değinmek gerekirse, kurumumda öğrencilerin sorulunca öğrenilen göbek adıdır müşteri. Eğitim ücreti en son konuşulur. Okulum, ilk kurulduğu andan itibaren birçok burslu öğrenci okuttu ve okutmaya da devam ediyor.

 

-Yeni bir dil öğrenmenin zorlukları nelerdir? Okuyucularımıza bu konuda neler tavsiye edersiniz?

 

İkinci dil öğrenmek kolay, ama ilk önce kendi ana dilinize hakim olmalısınız. Bol bol kendi dilinizde kitap okuyun ki ikinci dili öğrenirken daha geniş bir hayal gücüne ve kelime dağarcığına sahip olun; düşünmeden 2. dilde hızlıca cevap verebilin.

 

Eğitim almak isteyenler, ilk önce kurumu kendi gözleriyle görmeli, beklentilerine, hedeflerine uyuyor mu bir değerlendirmeli. Çünkü siz o kuruma en başta zamanınızı, enerjinizi, hayallerinizi ve hedeflerinizi emanet ediyorsunuz…

 

İngilizce öğrenme sürecinde önemli noktalardan bir diğeri; ilk günden beri yaptığınız pratiği devam ettirmek. Çünkü hemen unutulur. Öğrenmek istediğiniz dili, hayatınıza katmalı, onu yaşamalı ve ona yatırım yapmalısınız ki her an size filizlenerek geri dönsün; çiçeğiyle sevinin, meyvesiyle ileriyi planlayın ve kariyerinizi şekillendirebilin.

 

-Kurumun eğitim kadrosu hakkında bilgi alabilir miyiz?

 

Kurumumuzdaki öğretmen arkadaşlarımın her biri yurtdışı deneyimine sahip. Çoğu derece ile eğitimini tamamlamış ve tüm dünyada kabul gören çeşitli sertifika ve akademik başarılarla kariyerlerini taçlandırmış profesyoneller.

 

Beşiktaş İngiliz Kültür’de öğretmenlerimiz maddi kaygı taşımaksızın öğrencilerin başarısını düşünür. Ona göre hareket eder ve planlama yapar. Bana göre öğretmenlik başarılı bir öğrencilikle eşdeğerdir. Bu anlamda bizim ekibimiz, öğretmenliğin başarılı bir öğrenci kalmaktan geçtiğinin farkındalığını yaşayan kişiler.

 

Ben bu konuda çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Çünkü sektörümüzün en kıymetlileriyle çalışma şansına sahibim.

 

-İngiliz Kültür’ün öğrencilere sunduğu ayrıcalıklar nelerdir?

 

İngiliz Kültür, önce insan diyen bir yönetim anlayışına sahiptir. İlk etapta öğrencilerle tek tek tanışırız ve ihtiyaç belirlemesi yaparız. Bir sınıfta öğretmenin enerjisi maksimum 12 öğrenci üzerinde olurken, özel ders alacak öğrencilere verilen eğitim süreci daha farklıdır. Öğretmen, öğrenci frekansının iyi tutması açısından öğrencinin kişiliği ve beklentileri ile ilgili bir değerlendirme yapılır, çünkü birebir derslerde öğrenci ve öğretmen yalnızdır. Ve kişiler arasında frekansın tutması gerekir. Dolayısıyla öğrencimiz bize hedeflerini anlatırken, danışman arkadaşlarımızla birlikte öğrenciyi yakından tanıma imkanı buluyoruz. Yani kişiye özel çalışıyoruz.

 

Okulumuz, lokasyon olarak da çok güzel bir yerde ve en büyük mutluluklarımızdan bir tanesi, öğrencilerimizin ders aldıkları ortamda huzurlu olduklarını bize teşekkürlerle ifade etmesi.

 

“Dili önce yaşamak gerekiyor!”

 

Ülkemizde maalesef halen gramer ağırlıklı dil eğitimi veriliyor. Gramer sadece ezberdir; kitap alınarak evde de çalışılabilir. Bir dili konuşmak, yazmak, dinlemek ve okumak için önce yaşamak gerekir. Dolayısıyla, eğitim almayı planladığınız kurumla ilgili internetten ya da telefonda aldığınız bilgiye göre hareket etmeyin; eğitim maliyetiyse en son kaleminiz olsun.

 

“Black or White dergisine misafirimiz oldukları için çok teşekkür ederim. Derginizin isminin birçok anlamı var. Her zaman hayatın White kısmını seçelim…”

 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.