Hitit Bilgisayar, ilk çeyreği 3,8 milyon dolar gelir ile kapattı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Havacılık teknolojileri alanında Türkiye’nin en büyük hizmet ihracatçısı olan Hitit (HTTBT), dünyadaki büyümesini istikrarlı şekilde sürdürmeye devam ediyor. Farklı coğrafyalardan yeni havayolu şirketleri ile anlaşma imzalayan Hitit, 2022’nin ilk çeyreğinde yeni müşteri kazanımı açısından son beş yılın en yüksek performansını gösterdi.

Satış ve Pazarlama’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nevra Onursal Karaağaç, 2022 yılının ilk çeyreği itibarıyla müşteri sayısının 57’ye ulaştığını söyledi. 2022 ilk çeyrek faaliyet raporunu yayınlayan Hitit’in bu dönem içinde dört yeni müşteri ile anlaşma imzaladıklarını kaydeden Karaağaç, “Ek olarak mevcut müşterilerimizden birisi ile de ek çözüm anlaşması yapıldı. İlk çeyrek satış performansı açısından bakıldığı zaman, son 5 yılın en yüksek performansını sergiledik. Bu yeni sözleşmeler haricinde geçtiğimiz dönemlerde imzalanmış olan sözleşmeler ve yapılmış olan satışlar sonucunda, 2022’nin ilk çeyreğinde iki yeni havayolunun kurulum projelerini tamamlayarak sistemlerini kullanıma açtık.” şeklinde konuştu.

Gelirlerin yüzde 87 döviz bazlı gerçekleşti

2022’nin ilk çeyrek ciro ve FAVÖK marjının, 2019 yılının ilk çeyrek seviyesini aştığına işaret eden Hitit’in Mali İşler ve Satın Almadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sezer Özmutlu:  “2022 yılının birinci çeyrek sonu itibarıyla satış gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla %21 artarak 3.8 milyon dolara ulaştı. Böylelikle Covid öncesi dönem olan 2019 gelir seviyeleri yakalandı. Bu artışta yeni kazanılanların yanı sıra mevcut müşterilerimizin iş hacimlerindeki artış etkili oldu. Buna paralel olarak FAVÖK marjı 2022’nin ilk çeyrek sonunda %55 oranla Covid öncesi dönem olan 2019 birinci çeyrek oranının %16 üzerinde gerçekleşti. Yurtdışında büyüme stratejisi sonucunda gelirlerimiz yüzde 87 döviz, yüzde 13 TL bazında gerçekleşti. 3 Mart 2022 tarihinde sonuçlanan halka arz sonrası şirketin 2022 birinci çeyrek sonu itibariyle nakit ve nakit benzerleri toplamı 25,8 milyon dolar oldu. Aynı dönem için banka kredileri hariç nakit tutarı ise 23,5 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.”

Hitit teknolojisi ile uçan yolcu sayısı yüzde 41 arttı

İlk çeyrekte Hitit teknolojisi ile uçan yolcu sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41 artış gösterdiğini kaydeden Karaağaç, “Bu etki hem mevcut müşterilerimizin hacim artışı hem de yeni müşterilerimizden kaynaklandı” dedi. Karaağaç, teknokent mevzuatı çerçevesinde yürütülen projelere bağlı olarak bu yılın ilk çeyreğinde 1,2 milyon dolarlık ArGe yatırımı gerçekleştirildiğini kaydetti.

Uçan Raketler projesi 85.000 öğrenciye daha ulaştı

Hitit’in dört yıldır devam ettirdiği sosyal sorumluluk projesi Uçan Raketler çerçevesinde Şanlıurfa’da 105 okuldan 85.000 öğrenciye masa tenisi eğitimi verilmek üzere 100 öğretmenin antrenörlük serifikasını aldığını ifade eden Karaağaç, Türkiye Masa Tenisi Federasyonu ile hayata geçirilen proje kapsamında okullara da masa tenisi ekipmanı sağlandığını sözlerine ekledi.