Kulüpler Birliği toplantısı Riva’da yapıldı…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kulüpler Birliği Vakfı’nın aylık olağan toplantısı, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir’in daveti üzerine TFF Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde gerçekleştirildi.

Toplantıya TFF Başkanı Nihat Özdemir, TFF Başkan Vekilleri Mehmet Baykan, Erhan Kamışlı, Erdal Bahçıvan ve Yılmaz Büyükaydın, Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Akıncıoğlu, Genel Sekreter Kadir Kardaş ile Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Zekeriya Alp, MHK Başkan Vekili Oğuz Sarvan, MHK Video Yardımcı Hakem (VAR) Koordinatörü Barış Şimşek katıldı.Toplantıda MHK’nin yaptığı sunumun ardından, TFF Başkanı Nihat Özdemir, Kulüpler Birliği Başkanı Mehmet Sepil birlikte açıklamalarda bulundu.

Nihat Özdemir: “Rakibe saygı duyun, rakibe jest yapın”

TFF Başkanı Özdemir, toplantı hakkında şu değerlendirmede bulundu: “Kulüpler Birliği Başkanı ve üyelerini bugün Federasyonumuzda ağırladık. Aslında ev sahibi Kulüpler Birliği idi. Biz de yoğun katılım nedeniyle, hepimizin yeri olan Futbol Federasyonu’nda yapalım dedik. Büyük bir iştirakle, 18 kulübümüzün 17’sinin katılımı ile bu toplantıyı yaptık. Çok verimli bir toplantı olduğunu söyleyebilirim. Bu tür toplantıların da sık sık yapmamızın da Türk futbolunun geleceği açısından çok önemli olduğu konusunda bütün arkadaşlarımız hem fikir oldular, bunu da uygulamaya koyacağız. Her şeyden önce Türkiye ırkçılık konusunda değil Avrupa’ya dünyaya örnek gösterilen ülkelerin başında gelmektedir. Bugüne kadar ne Süper Ligimizde, ne diğer liglerimizde hiçbir zaman, basketbolu da buna katabilirim, ırkçılıkla ilgili bir olayı yaşamadık. Maalesef son haftada bu tip girişimlerin olduğunu gördük. Bundan bizim, Kulüpler Birliği’nin, bütün kulüplerimizin başkanlarının çok rahatsız olduğunu söyleyebilirim. Irkçılık konusunda Türkiye Futbol Federasyonu olarak hiçbir aykırılığa müsaade etmeyeceğiz. Bununla ilgili ne gerekiyorsa yapacağız. Gerekli olan tüm cezaları uygulamaktan çekinmeyeceğiz. Sağ olsunlar bütün Kulüpler Birliği olarak bütün arkadaşlar Federasyonumuza destek verdiler ve bu çalışmaları yapacağız.

Diğer bir konu, hepimizin bildiği gibi son günlerde hakemlerimiz Türkiye’nin gündemine oturdular. Mehmet Sepil’in isteği ve arzusuyla, MHK’nin Başkanı Zekeriya Alp, Başkan Vekili Oğuz Sarvan ve VAR Sisteminin başında bulunan Barış Şimşek’i bir araya getirdik ve uygulamaları anlattılar. Kulüp başkanlarının önerilerini dinlediler. Çok verimli bir toplantı oldu. Ve VAR uygulamalarında bundan sonra neler yapmamız gerektiği konusunda karşılıklı görüş alış verişinde bulundular. VAR uygulamalarını anlattılar. Mehmet Sepil olmak üzere bütün kulüp başkanlarına teşekkür ediyorum. Uzun bir toplantı oldu. 13 hafta kaldı. Görüyoruz ki şu anda liglerimizde 7, hatta 8 takımın şampiyonluğa oynadığı bir sezon geçiriyoruz. Herkes onu bunu konuşuyor ama lig tarihinde belki de böyle bir sezon yaşanmadı. VAR sisteminin ofsayt konusunda hiçbir hata olmadan, neredeyse yüzde 100 uygulanmasıyla, bugün bu takımlar artık şampiyonluğa oynar duruma geldi. Bundan hepimizin mutlu olması lazım, yayıncı kuruluşumuzun, taraftarların çok mutlu olması lazım. Kulüp Lisans Sistemi’nde yeni bir uygulamaya geçtik. Tabi ki eksiklerimiz olacak. Onları karşılıklı tartıştık. Sezon sonunda bilançoların neticesinde, uygulayacağımızın neler olabileceğini, bu konularda hiçbir ödün vermeyeceğimizi her kulübe bugüne kadar olduğu gibi eşit davrandığımızı ifade ettik. Kulüplerimizin görüşlerini aldık ve yolumuza devam ediyoruz. Türk milleti açısından futbol çok önemli. Hepimiz kullanacağımız lisana, dilimize, rakibimize saygıyı, rakibimize jest yapmayı unutmamalıyız. Bunu yalnız Yönetim Kurulu üyeleri, başkanlar değil, sahada ter döken bütün futbolcu kardeşlerimizin de teknik direktörlerimizin de rakibe saygı, rakibe jest ve ırkçılığa hiçbir şekilde meydan vermeden hareket etmelerini arzuluyoruz. Sonunda da kim hak edecekse ligin şampiyonluğunu o hak edecektir. Diğer kulüplerimizin de şampiyon olan takıma saygı göstermesi lazım.”

Mehmet Sepil: Oldukça samimi ve faydalı bir toplantı oldu

Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Mehmet Sepil ise konuşmasında, Futbol Federasyonu’nun çağrısı ile Riva’da toplantı yapıldığını belirterek, “Daha önce Nihat Özdemir Başkanımız ile karar verdiğimiz gibi kulüp başkanları olarak Merkez Hakem Kurulu ile bir araya geldik. Kendilerinin sunumlarını dinledik. Oldukça samimi ortamda bir konuşma yapıldı. MHK’nin görüşünü aldık, sorularımızın cevaplarını aldık. Kulüp Lisans uygulamasını değerlendirdik. Geride kalan süreci tartıştık. Bu konuyu Erhan Kamışlı yürütüyor. Önümüzde ne yapacağımızı, ne şekilde olacağını, nelerin düzeltilmesi gerektiğini, nelerin kulüpler lehine olabileceğinin birlikte tartışılması gerektiğini konuştuk. Çalışmalarımızı yürüteceğiz. Son zamanlarda stadyumlarda oluşan ırkçılık tartışmaları tartıştık. Federasyonumuzun yaptırımları zaten var, kulüpler olarak biz de en sert şekilde cezalandırılması gerektiğini konuştuk. Futbolla ilgili diğer konular da gündeme geldi. Herkesin açık yüreklikle konuştuğu bir toplantı oldu. Ali Koç’un ve Fenerbahçe’nin toplantıya katılmaması kendi tasarruflarıdır. VAR protokolü ile ilgili bir çok şey izah edildi. Değerli bilgiler aldık. Hakem atamalarıyla ilgili detaylı bilgi aldık. Bugün çok şey öğrendik, duyduk. Bütün kulüpler tatmin oldu. Bu uygulamanın taraftara da izah edilmesi gerekiyor. Her gün VAR uygulaması daha ileriye gidecek. VAR’ın gri alanları var. Bu nedenle herkes kendisi açısından yorumlayabiliyor ama bugünkü sunumun oldukça faydalı olduğunu söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

9af3e8b09f9f4acdb347871bab6750cf_m 41fcd9360d424a61802ffcb94e30b520_m 40064b9baad34046a48a25f31c03d6e1_m 49785c7f11744751b28db7d042690289_m fd7568b4ed744d15bf260c9ae8237d5b_m

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.