Leonardo DiCaprio’dan 43 milyon dolar bağış…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Oscar ödüllü oyuncu Leonardo DiCaprio, Galapagos Adaları’nda koruma çalışmalarına 43 milyon dolar bağışlayacak. Bu para, Floreana Adası’nı düzenlemek ve 13 yerel olarak soyu tükenmiş türü adaya getirmek için kullanılacak.

Çevreci tutumuyla bilinen dünyaca ünlü yıldız Leonardo DiCaprio, Galapagos Adaları’nda koruma çalışmaları için harekete geçti. DiCaprio, geniş çaplı koruma çalışmalarına 43 milyon dolar bağışlayacağını duyurdu.

Hollywood yıldızı konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

Galapagos Adaları’nı ziyaret ettiğimde, Ekvador’da gece gündüz gezegenimizin en yeri doldurulamaz yerlerinden birini korumak için çalışan Paula Castano ve diğer çevreci kahramanlarla tanıştım. Bütün dünyada vahşi hayat yok oluyor. Vahşi yerlerin dörtte üçünü harap ettik ve 1 milyondan fazla türü yok olmanın eşiğine getirdik. Dünya’nın geriye kalan vahşi alanlarının yarısından fazlası, eğer kararlı bir biçimde harekete geçmezsek, gelecek birkaç on yılda yok olacak. Çevre korumacılar ve Leonardo DiCaprio, Galapagos Ulusal Park Müdürlüğü, Ada Koruması ve yerel topluluklar tarafından bu yıl kurulan Re:wild örgütü, bütün Galapagos Adaları’nın yanı sıra Latin Amerika’daki bütün Pasifik takımadalarında vahşi hayatın yeniden canlandırılmasını amaçlıyor. Oscar ödüllü oyuncunun bağışlayacağı para; 54 soyu tükenme tehlikesi içindeki türe ev sahipliği yapan Floreana Adası’nı düzenlemek ve Charles Darwin’in tarif ettiği ilk alaycı kuş olan Floreana alaycı kuşu dahil 13 yerel olarak soyu tükenmiş türü tekrar adaya getirmek için kullanılacak. Ayrıca pembe iguanaların soyunun tükenmesini önlemek ve Galápagos’un deniz kaynaklarını insanların eko turizminin etkilerinden korumak için önlemler alınacak. Ekvador Çevre ve Su Bakanı Marcelo Mata Guerrero Dicaprio’nun bağışına değinerek, “Teknik, toplumsal ve finansal yenilikleri kullanan ortaklıklar gezegenimize sağlığını yeniden kazandırmak için ihtiyaç duyduğumuz şeyler” dedi. Galapagos’ta yapılacak önemli müdahaleleri tanıtmak için DiCaprio’nun Instagram ve Twitter hesaplarını devralacak olan çevreci çalışmalar yapan oyuncu Paula Castano, özellikle küçük sayıda bulundukları adalarda zayıf ve tehdit altında olan çok sayıda tür için zamanın tükendiğini duyurdu. Castano Galapagos Adaları’nın topraklarının yüzde 97’sinin ulusal park ilan edildiğini belirtti.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.