Mavi ve Yeşil’in her tonu ile Dalyan…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dalyan, Marmaris’in 80 kilometre güneydoğusunda bulunan, yerli ve yabancı tatilciler için çok popüler bir tatil beldesi.

Dalyan, coğrafi yapısı, sazlık kanal nehirleri, Kaunos kaya mezarları ve antik kent kalıntıları, çamur banyosu ve termal kaynakları ile birlikte Caretta Caretta isimli deniz kaplumbağalarının üreme alanı İztuzu plajı ile çok meşhur. Tatilciler açısından mutlaka görülmesi tavsiye edilen yerlerden biri. Dalyan, muhteşem doğal güzellikleri ile Marmaris tatilinizde mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisidir. Dalyan, aynı zamanda dünya çapında meşhur bir tatil beldesidir. İztuzu plajı, caretta caretta deniz kaplumbağaları, çamur banyosu, kaya mezarları ve Kaunos antik kenti ile ziyaretçilerine güzel imkanlar sunmaktadır.  Dalyan’da çok çeşitli ve doğa harikası göller mevcut. Labirente benzeyen delta kanalları ve doğal güzellikler ziyaretçileri büyülemekte.

 

Kanallarda, İztuzu Plajı ve çevre koylara günübirlik tekne turları yapılmakta. Dalyan deltasının uzun ve altın sarısı kumsalına sahip İztuzu Plajı aynı zamanda nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarının (Caretta Caretta) ve mavi yengeçlerin üreme noktası. Ayrıca bölgede Nil Kaplumbağaları (Trionyx Tringulus) da bulunmakta ve şanslıysanız tekne gezileri esnasında bir kaç tanesine rastlamanız mümkün. Dalyan ayrıca çamur banyosu ile de çok popüler ve özellikle Marmaris olmak üzere çevre beldelerden çamur banyosuna büyük oranda turist akını olmakta. Dalyan’daki termal kaynaklar ve çamur banyosu özellikle romatizma, kireçlenme ve siyatik hastalarına şifa dağıtmakta.
Dalyan tepelerine baktığınızda nehir üzerinde kayalara yapılmış kaya mezarlarını göreceksiniz. Manzara muhteşem ve büyüleyici. Antik Kaunos kentine (M.Ö. 4’üncü yüzyıl) ait kaya mezarları özellikle kanallarda yapılan tekne turları boyunca en çok dikkati çeken ve fotoğraflanan alan. Kaunos antik kenti kalıntıları ise civardaki Çandır köyünde. Archaic, Klasik, Helenistik, Roma ve Bizans dönemine ait kalıntıları görmek mümkün.

Dalyan ziyaretçileri için alternatifler çok fazla. Öncelikle muhteşem deniz, güneş ve kumsalda deniz keyfi sürebilirsiniz.

Doğa harikası kanallarda yapılan tekne turları diğer alternatif. Çok sayıda tur düzenleyen tekne mevcut.

 

Dalyan’ın en popüler aktivitesi çamur banyosuna uğramadan ayrılmayın. Çamur banyosu özellikle yabancı turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmekte ve çok eğlenceli bir yer. Çamurun kokusu her ne kadar biraz keskin olsa da çok eğlenceli ve sağlıklı. 40 derece sıcaklıktaki sülfür çamur havuzunda belli bir zaman geçirdikten sonra dinlenebilirsiniz.

ztuzu Plajı da mutlaka görülmesi gereken bir yer. Altın sarısı kumu, plajı ve denizi muhteşem. Kaunos antik kenti kalıntılarına yapılacak tarih turu da diğer bir alternatif.

Dalyan’da ayrıca doğa yürüyüşü ve trekking turları da düzenlenmekte. Çevredeki tepelere ve yaylalara yapılan bu turlara da katılabilirsiniz.

dalyan_04 dalyan-gezilecek-yerler-1024x670 kille-sahili1-dalyan-mugla-cekergezer-

kaya_mezarlari

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.